eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedanej nieruchomości nabytej na drodze spadku


2015-06-10 20:16 autor: kaziamax

2 316 odsłon

Podatek od sprzedanej nieruchomości nabytej na drodze spadku

Witam,

w ubiegłym roku zaciągnęłam w banku kredyt na remont domu (kredyt na 3 lata). W tym roku z kolei muszę sprzedać mieszkanie nabyte w spadku przed upływem 5 lat od nabycia spadku.

W związku z powyższym, czy mogę spłacić kredyt z pieniędzy za sprzedaż mieszkania żeby nie płacić podatku od sprzedaży? Jakie dokumenty przedstawić w Urzędzie Skarbowym po zapłacie kredytu?

Jeszcze jedno pytanie. Mieszkanie nabyłam po przeprowadzeniu sprawy spadkowej, czy w takim razie te 5 lat liczy się od uprawomocnienia wyroku, czy też od daty śmierci spadkodawcy?

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-12 07:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Od daty śmierci spadkodawcy. Stąd pierwsze pytanie, kiedy nastąpiła śmierć? Kim był dla Pani spadkodawca?

  kaziamax skomentował/a odpowiedź 2015-06-12 08:28

  Witam. Śmierć ojca , który był spadkodawcą nastąpiła 14 czerwca 2014r. Mieszkanie będę sprzedawać z końcem czerwca 2015r. Jak rozumie będe musiała zapłacić podatek od zbycia spadku, nie zapłacę go jeśli sprzedam w 2016 r. Czy mam racje? Tak jak pisałam w zeszłym roku(2014) zaciągnęłam kredyt w banku "MM MOJE MIESZKANIE" Remont Domu ( Dom w którym z małżonkiem mieszkamy). Czy mogę pieniądze ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania przeznaczyc na spłatę tego kredytu ? jeśli tak to po spłacie jakie dokumenty muszę dostarczyć do Urzędu Skarbowego?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2017-06-27 13:27 przez konto usunięte

  Podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku mieszkając za granicą

  Witam,wraz z 3 rodzeństwa odziedziczyliśmy mieszkanie w spadku po rodzicach. Chcemy je sprzedać przed upływem 5 lat. Ja mieszkam od 10 lat i rozliczam się w UK. Czy muszę zapłacić podatek 19% w Polsce czy mogę oświadczyć w US, że poddam się prawu podatkowemu w UK?Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Joanna712

  Dodano 2014-10-21 12:06 przez Joanna712

  Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Jaki zapłacę podatek?

  Witam,
  w tym roku (2014) zmarła mi siostra i zgodnie z testamentem odziedziczyłam po niej mieszkanie. Zaznaczę, że miała tylko mnie. Dostałam już z sądu orzeczenie, o spadku. Zgłosiłam do urzędu skarbowego o nabyciu majątku, wpisując tam kwotę wartości mieszkania 190000 zł.
  Teraz mając już pełne pr...

 • romeo

  Dodano 2013-04-11 12:59 przez romeo

  Na jakim PIT rozliczyć podatek od sprzedaży mieszkania?

  Dzień dobry,
  Proszę o pomoc. Na jakim PIT i załączniku muszę rozliczyć podatek od sprzedaży mieszkania nabytego w spadku w roku 2008?
  Mieszkanie zostało sprzedane w 2012 roku, przysługuje mi także ulga meldunkowa, bo byłam tam zameldowana 2 lata. W ubiegłym roku nie pracowałam i nie miałam innych do...

 • kamipadre

  Dodano 2015-02-04 14:55 przez kamipadre

  Podatek od sprzedanej nieruchomości

  Sprzedałem mieszkanie zanim upłynął termin 5 lat od daty otrzymania tego mieszkania w spadku.Czytałem gdzieś, że można być zwolnionym z podatku w taki sposób, żeby spłacić kredyt mieszkaniowy. Czy ten kredyt może być kredytem hipotecznym mojego syna? Dodam, że mogę przeznaczyć tylko 19 procent, któr...

 • waldexiss

  Dodano 2014-08-21 11:05 przez waldexiss

  Nabycie mieszkania w lutym 2014 i sprzedaż innego w czerwcu 2014. Co z podatkiem?

  Mama zmarła w styczniu 2014. Dostałem po niej spadek w postaci mieszkania w 1/2 wartości. W lutym kupiłem kawalerkę za 50 000 zł i zapłaciłem podatek od kupna tej kawalerki.
  W czerwcu tego roku wspólnie z bratem sprzedaliśmy mieszkanie po zmarłej mamie za kwotę 99 000 zł. Oczywiście tą kwotą podziel...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania