eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna a podatek


2015-05-29 19:21 autor: anet2201

2 638 odsłon

Darowizna a podatek

Witam,

mam pytanie czy darowizna nieruchomości (w tym przypadku działki z domem jednorodzinnym), przez brata jest zwolniona z podatku?

Sytuacja wygląda tak, że jest to działka rolna, której właścicielem jest brat, na owej działce chce wybudować dom jako właściciel i go podarować bratu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-31 10:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - darowizna taka będzie zwolniona z podatku. Przy sporządzaniu aktu sprzedaży notariusz umieści odpowiednie informacje w akcie notarialnym. Podstawa prawna: art. 4a ustawy o podatkach od spadków i darowizn.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • lukfol13

    Dodano 2015-05-09 07:39 przez lukfol13

    Przepisanie 30 arów działki rolnej z zaczętą budową domu w ramach istniejącego siedliska

    Witam,dostałem z żoną pozwolenie na budowę dodatkowego budynku mieszkalnego w istniejącym siedlisku gospodarczym jako inwestorzy na działce mojej siostry i jej męża.Problemem jest to, że co wybudujemy na ich terenie (jakby co) należy do właściciela działki. Czy po np. zrobieniu fundamentów siostra m...

  • robak_piotr

    Dodano 2015-03-22 13:56 przez robak_piotr

    Czy muszę zapłacić podatek od odszkodowania za wywłaszczenie z nieruchomości?

    Witam,w lipcu 2011 r. otrzymałem od mojej mamy darowiznę nieruchomości zabudowanej spisaną w formie aktu notarialnego. Od 2002 r. nieruchomość ta była jako użytkowanie wieczyste do grudnia 2010 r. We wrześniu 2011 r. zostało wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe z części tej nieruchomości pod przebu...

  • jarek101177

    Dodano 2015-02-17 20:24 przez jarek101177

    Darowizna domu od ojca

    Ojciec podarował mi przedwojenny dom 20 grudnia 2013 r. Jestem w nim zameldowany od 1997 r., chcę go sprzedać a za uzyskane pieniądze wybudować nowy dom. Czy zapłacę jakiś podatek, czy muszę czekać 5 lat do sprzedaży?

  • Aneteee

    Dodano 2017-01-18 17:52 przez Aneteee

    Darowizna domu. Czy wlicza się w dochód roczny?

    Witam, rodzce chcą mi przepisać dom w akcie darowizny jako córce. Wiem, że będę zwolniona z podatku. Dom jest wartości ok. 300 tys. zł.Pytanie moje jest takie: czy wartość domu będzie wliczać się w mój dochód, czy będzie wykazane w zeznaniu rocznym? Korzystam z świadczeń rodzinnych na dzieci i obawi...

  • Anetta

    Dodano 2016-09-23 10:40 przez Anetta

    Podatek ze sprzedaży mieszkania w drodze darowizny przed upływem 5 lat

    Witam,w 10.2012 r. w drodze darowizny rodzice przepisali mi dom o wartości 400 000 zł. Teraz chciałabym go sprzedać i za te środki wybudować nowy. Jaki podatek będę musiała zapłacić skoro nie minęło 5 lat aby być z niego zwolniona?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Nieprzemyślana darowizna może skutkować podatkiem dochodowym

    Nieprzemyślana darowizna może skutkować podatkiem dochodowym

    Nietrafiony podarunek może być kłopotliwy. Ale może okazać się również kosztowny, jeśli daruje się nieruchomość, a w grę wchodzą podatki. Przekonało się o tym małżeństwo, które oddało potomstwu dom, tyle że dzieci postanowiły ...

  • Kto nie musi składać PIT?

    Kto nie musi składać PIT?

    Zbliża się koniec terminu składania deklaracji podatkowych za 2021 rok. Nie każdy jednak będzie musiał złożyć PIT za zeszły rok. Lista zwolnień jest długa i obejmuje między innymi: odszkodowania, stypendia, dofinansowanie do opłaty za ...

  • Spłata kredytu mieszkaniowego przez syna bez podatku od darowizny

    Spłata kredytu mieszkaniowego przez syna bez podatku od darowizny

    Dokonanie przez syna wnioskodawczyni wpłaty na rachunek bankowy w celu pokrycia raty kredytu nie będzie stanowić darowizny, wobec czego nie będzie podlegać zgłoszeniu do urzędu skarbowego i nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem - ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania