eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Przepisanie 30 arów działki rolnej z zaczętą budową domu w ramach istniejącego siedliska


2015-05-09 07:39 autor: lukfol13

9 441 odsłon

Przepisanie 30 arów działki rolnej z zaczętą budową domu w ramach istniejącego siedliska

Witam,

dostałem z żoną pozwolenie na budowę dodatkowego budynku mieszkalnego w istniejącym siedlisku gospodarczym jako inwestorzy na działce mojej siostry i jej męża.

Problemem jest to, że co wybudujemy na ich terenie (jakby co) należy do właściciela działki. Czy po np. zrobieniu fundamentów siostra może mi to 30 arów przepisać?

Co musimy zrobić, żeby się dalej legalnie budować? Czy muszę płacić podatek w US przy darowiźnie - siostra jej mąż (współwłasność) na rzecz brata?

Z góry dziękuję za porady.

Pytanie zaktualizowano 2015-05-09 07:41

Siostra z mężem ma trochę ponad 1 ha pola. To 30 ar wynikło z podziału działki.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-09 14:52 autor odpowiedzi: Radca Prawny Piotr Drogosz

    Zakładając, że te 30 arów, o których Pan wspomniał, jest już geodezyjnie wydzieloną działką wystarczy dokonać przeniesienia własności nieruchomości (działki). Niezależnie od tego kto będzie właścicielem działki dalsze budowanie należy uznać za legalne. Wręcz wzmocni się posiadane przez Pana prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Słusznie Pan wspomniał, że własność budynku jest związana z własnością gruntu, na którym budynek jest realizowany. Dlatego sugeruję dokonać przeniesienia własności możliwie szybko. Co do podatku od darowizny to jego wysokość zależy od wartości. Poza tym nabycie od siostry jest zwolnione od podatku (art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Natomiast podatek może wogóle nie wystąpić jeżeli wartości nie przekroczą progów, o których mowa w art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Pozdrawiam

    lukfol13 skomentował/a odpowiedź 2015-05-09 17:00

    Dziękuję za poradę. Jeśli chodzi o podatek to jak siostra bratu przepisze to rozumiem ze bez podatku ale jak juz jest siostra z mężem ( szwagier), ale nie mają rozdzielnosci.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-09 15:45 autor odpowiedzi: lukfol13

    Dziękuję za poradę. Jeśli chodzi o podatek to jak siostra bratu przepisze to rozumiem ze bez podatku ale jak juz jest siostra z mężem ( szwagier).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-11 06:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Wtedy podatku też może nie być. Wszystko zależy od wartości takiej darowizny. Proszę jeszcze zauważyć, że zapewne darowizna nastąpi dla Pana i pańskiej żony.
    W takim przypadku:
    a. 1/4 działki daruje siostra Panu
    b. 1/4 działki daruje siostra Pana żonie
    c. 1/4 działki daruje mąż siostry Panu
    d. 1/4 działki daruje mąż siostry pana żonie.
    Podatek może wystąpić przy punktach b-d, niemniej tutaj występują kwoty wolne od podatku.
    Mamy tutaj do czynienia z drugą grupą podatkową (małżonków rodzeństwa, małżonków rodzeństwa małżonków). Kwota wolna tutaj to 7276
    Podatek trzeba będzie zapłacić, jeżeli wartość 1/4 działki przekroczy tę kwotę (o ile wcześniej nie było innych darowizn). Podatek zaczyna się od 7%. - w wyliczeniach pomoże  kalkulator http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-spadku-i-darowizny

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • marcello45

    Dodano 2015-04-01 13:08 przez marcello45

    Podatek od darowizny w rodzinie

    Dzień dobry,chciałbym prosić o poradę w sprawie podatków. Chodzi o przelewy wewnątrz mojej rodziny.1. Moja teściowa robiła swojej rodzonej córce przez jakiś czas przelewy regularnie co miesiąc, różne sumy raz 1000 zł, raz mniej, raz więcej. Czy w związku z tym zaistniał obowiązek zgłoszenia tego do ...

  • anet2201

    Dodano 2015-05-29 19:21 przez anet2201

    Darowizna a podatek

    Witam, mam pytanie czy darowizna nieruchomości (w tym przypadku działki z domem jednorodzinnym), przez brata jest zwolniona z podatku? Sytuacja wygląda tak, że jest to działka rolna, której właścicielem jest brat, na owej działce chce wybudować dom jako właściciel i go podarować bratu.

  • jaworek112233

    Dodano 2017-09-15 09:16 przez jaworek112233

    Sprzedaż darowizny a podatek

    Witam,dostałam działkę rolną-łąkę w darowiznie od brata. Nie upłyneło 5 lat od darowizny i chciałabym ją sprzedać. Uzyskałam informację w US, że gdy sprzedam działkę rolną i pieniądze wydam na budowę domu, a kupujący przekształci ją na działkę budowlaną po zakupie to i tak będę musiała zapłacić poda...

  • dan737

    Dodano 2016-01-15 10:20 przez dan737

    Podatek od darowizny po 5 latach

    Witam,mój brat wraz z małżonką odziedziczyli w 2003 roku działkę rolną, jednak jej mała część mogła być przeznaczona pod budowę jednorodzinną. W ubiegłym roku tj. 2015 brat dokonał podziału nieruchomości, ponieważ w 2013 roku zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego i w całości nadaje się do...

  • zigamor0

    Dodano 2015-10-06 09:57 przez zigamor0

    Jaka wygląda sprawa podatku za grunty rolne?

    Witam, sprawa dotyczy działki rolnej 22 ary, właścicielem której jest moja chrzestna. Chrzestna postanowiła mi dać w/w działkę.Pytanie, co jest dla mnie jest korzystnejsze - przyjąć darowiznę, czy sporządzić umowę kupna działki? Jaki opłaty zobowiązany jestem zapłacić, gdy przyjmę darowiznę, a jakie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

  • Zgłoszenie darowizny w urzędzie zwalnia z podatku

    Zgłoszenie darowizny w urzędzie zwalnia z podatku

    W najbliższej rodzinie darowany może być majątek albo środki pieniężne o sporej wartości i to bez konieczności płacenia z tego tytułu podatku. Aby jednak zwolnienie przysługiwało, darowizna musi zostać zgłoszona fiskusowi. Niekiedy z ...

  • Zwrot/odwołanie darowizny bez podatku

    Zwrot/odwołanie darowizny bez podatku

    Podatkiem od spadków i darowizn objęte są jedynie czynność enumeratywnie wymienione w tej ustawie. Skoro zatem zabrakło wśród nich odwołania darowizny, czynność taka podatkiem objęta nie jest - potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w ...

  • Nawet pół miliona złotych w darowiźnie bez podatku

    Nawet pół miliona złotych w darowiźnie bez podatku

    Jeżeli tylko podatnik zgłosi w ciągu 6 miesięcy otrzymanie darowizny od rodziców w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2, do którego dołączy potwierdzenie przelewu jej wykonania, nie zapłaci od niej podatku, nawet gdy ta wyniesie 500 000 ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania