eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna od teściów i darowizna od synowej


2015-02-17 10:47 autor: ac1989

4 863 odsłon

Darowizna od teściów i darowizna od synowej

Dzień dobry,

niedługo biorę ślub. Po ślubie rodzice mojego przyszłego męża chcą podarować nam dom, w którym mieszkają, a sami chcą kupić sobie mniejszy. Ja chciałabym się im odwdzięczyć i pomóc finansowo przy zakupie ich nowego domu, dlatego chciałabym im podarować 200 tys. zł.

Chcielibyśmy uniknąć jednak płacenia podatku od tych czynności. Dodatkowo, obawiam się, żeby urząd skarbowy nie uznał tych czynności jedynie za pozorne, które w rzeczywistości będą umową sprzedaży. Dodam, że wartość domu, który przyszli teściowie mają nam podarować wynosi ok. 500 tys. zł.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-17 16:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Obawy wydają się być uzasadnione. Jeżeli bowiem w tym samym okresie czasu nastąpią względem siebie dwie wzajemne darowizny, trudno oprzeć się stwierdzeniu, że jednak nie mamy do czynienia z darowiznami a sprzedażą.
  Nadto proszę pamiętać, że darowizna od synowej dla zięciów i od zięciów dla synowej nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodziny. Dlatego też na tym etapie może wystąpić (i to nie mały) podatek od darowizny.
  Wprawdzie otrzymanie darowizny w postaci nieruchomości mieszkalnych od osób zaliczonych do I grupy podatkowej może korzystać z częściowego zwolnienia na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, niemniej zwolnienie obejmuje tylko powierzchnię do 110 mkw.
  Takie zwolnienie nie ma zaś zastosowania do środków pieniężnych.
  To innego darowizny na poziomie syn - rodzice.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kamila10111

  Dodano 2017-10-18 15:04 przez Kamila10111

  Podatek od darowizny

  Witam,jeśli razem z mężem otrzymam od brata męża darowiznę gruntu, to czy będziemy musieli zapłacić podatek?

 • askaxx25

  Dodano 2015-09-02 11:43 przez askaxx25

  Darowizna od ojca/teścia

  Teść zamierza mi i mężowi przekazać kwotę pieniędzy w wysokości 40 000 zł. Czy musimy sporządzać jakiś akt darowizny itp.? Jak w takim przypadku z podatkiem?Słyszałam, że musi nam to przekazać w formie przelewu i wtedy wypenia się odpowiedni PIT do US i wtedy nie płaci się podatku. Jak to dokładnie ...

 • mąż i żona

  Dodano 2015-02-27 16:21 przez mąż i żona

  Czy przekazanie pieniędzy pomiędzy małżonkami z rozdzielnością majątkową jest opodatkowane?

  Małżonkowie mają notarialnie poświadczoną rozdzielność majątkową. Czy jeżeli jedno z nich przekaże drugiemu jakąś kwotę pieniędzy (np. zapłaci ze swojego konta podatek drugiego małżonka), to czy takie przekazanie pieniędzy traktowane jest inaczej niż w przypadku istnienia małżeńskiej wspólnoty mająt...

 • Mikaelo

  Dodano 2016-02-22 22:15 przez Mikaelo

  Darowizna od rodziców a podatek

  Witam,otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną w formie dwóch przelewów na łączną kwotę 9000 złotych. Jak rozumiem darowizna taka nie jest obciążona podatkiem, ale wymaga zgłoszenia do US.1. Czy dobrze rozumiem, że zgłoszenie powinno się odbyć na druku SD-Z2? A jeśli tak, to czy można wysłać ten d...

 • encos

  Dodano 2015-01-08 14:14 przez encos

  Darowizna gruntów rolnych a podatek

  Witam,jeżeli brat mojej mamy w formie darowizny przepisze mi ok. 7 ha gruntów rolnych, to czy ja muszę odprowadzić podatek? Jeżeli tak, to w jaki sposób i gdzie należałoby wycenić daną ziemię?Czy klasa gruntów ma wpływ na wycenione grunty? Jak można dokonać wyceny gruntów?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania