eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy trzeba odprowadzać podatek od dochodów zagranicznych, jeśli tam zwolnione są z podatku?


2017-02-13 02:00 autor: JB

1 949 odsłon

Czy trzeba odprowadzać podatek od dochodów zagranicznych, jeśli tam zwolnione są z podatku?

Podatek od renty inwalidzkiej z Hiszpanii.
Mąż pracował w Hiszpanii w górnictwie, tam odprowadzał podatki. Tuż przed emeryturą w wyniku choroby był operowany w Hiszpanii, wskutek operacji jest osobą sparaliżowaną czterokończynowo, otrzymuje rentę z Hiszpanii z tytułu wielkiego inwalidztwa.

Renta ta jest zwolniona z podatku w Hiszpanii. W Polsce mąż otrzymuje emeryturę za lata przepracowane w Polsce. Renta hiszpańska jest przelewana na konto banku w Hiszpanii. Urząd Skarbowy twierdzi, że w myśl ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania wszystkie dochody męża podlegają opodatkowaniu w Polsce, gdzie podatki od dochodów się płaci.

Przeczytałam, że pobierana w Niemczech renta, która jest tam zwolniona z podatku, jeśli jest wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych to w Polsce nie odprowadza się od tych dochodów podatku i nie ma konieczności ujmowania tych dochodów w zeznaniu PIT. Czy takie samo zastosowanie można odnieść do Hiszpanii?

Mąż jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, jest osobą z zachowanymi nerwami czuciowymi co powoduje życie w ciągłym bólu, kontroluje potrzeby fizjologiczne. Taki stan dyskwalifikuje go z korzystania z rehabilitacji, żaden Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej nie gwarantuje opieki zapewniającej korzystanie z toalety przy pomocy dźwigu, pomocy w funkcjonowaniu. Możliwe są więc prywatne ośrodki, w których osoba niepełnosprawna musi mieć swojego opiekuna.

Sytuacja wygląda tak, że zamiast zapewnić mężowi rehabilitację, odkładane są pieniądze na zapłacenie podatku. Renta przelewana na konto banku w Hiszpanii nie ma potrącanej zaliczki na podatek. W skład renty wchodzi również zasiłek pielęgnacyjny, który stanowi prawie połowę wysokości wypłacanej kwoty.

Proszę o odpowiedź, czy rzeczywiście mąż musi rozliczać się z renty hiszpańskiej w Polsce?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-02-14 15:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Niestety w umowie z Hiszpanią są wprawdzie pewne wyłączenia, niemniej co do zasady emerytury i inne świadczenia podlegają opodatkowaniu w państwie będącym miejscem zamieszania (art. 18 - zasada ogolna, art. 19 wyjątki - na nie zdaje się nie łapiemy - umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Szczypus

    Dodano 2016-04-05 14:47 przez Szczypus

    PIT - staż i praca w Hiszpanii

    Witam,chciałabym się upewnić, co do rozliczenia podatku dochodowego w Hiszpanii. W roku 2015 pracowałam na umowę zlecenie w Polsce do końca maja, wyjechałam na staż do Hiszpanii, który trwał od 01.07-31.10 (hiszpańska firma, a umowa o staż była pomiędzy organizacją z uczelni - IAESTE a firmą - płaca...

  • julijkai

    Dodano 2014-10-10 14:24 przez julijkai

    Zarobki w Polsce, rezydencja podatkowa w Hiszpanii

    Witam,
    Mam następującą wątpliwość:
    Przebywam przez ponad 183 dni rocznie w Hiszpanii i do niedawna to tutaj rozliczałam się z podatków. Jednak w tym roku nie mam w Hiszpanii żadnych przychodów, podjęłam natomiast pracę zdalnie w Polsce u więcej niż jednego pracodawcy.
    Pracodawcy pytają mnie gdzie za...

  • m.kravczyk

    Dodano 2014-04-28 18:11 przez m.kravczyk

    Rozliczenie w dwóch krajach w ciągu jednego roku podatkowego

    Witam,
    w 2013 mąż pracował (i mieszkał) w Hiszpanii (praca na umowę "zlecenie" od początku roku do sierpnia). Od sierpnia nie był zatrudniony, a w listopadzie założył własną działalność w Polsce.
    Czy może rozliczyć się w dwóch krajach na raz tj. z zarobionych pieniędzy w Hiszpanii w urzędzie hiszpań...

  • miklaud

    Dodano 2014-04-21 17:53 przez miklaud

    Podatki 2013. Zapytanie o rozliczenie

    Witam serdecznie,
    czy jak pracuję w Norwegii i w Polsce mając żonę oraz dwoje dzieci, to przy rozliczeniu podatkowym w Polsce za 2013 rok rozliczyłem się z żoną wspólnie na PIT/ZG zaznaczyłem dochody z Norwegii, ale nie zaznaczyłem, że otrzymałem z NAV Norwegia na dzieci tzw. Benefit Child.
    W tym pi...

  • SophieMock

    Dodano 2017-10-10 15:06 przez SophieMock

    Obliczenie kwoty do abolicji podatkowej

    Dzień dobry,w 2015 pracowałam przez miesiąc w Holandii - niestety zapomniałam tego uwzględnić w rozliczeniu. Teraz mam przesłac koretkę i PIT/ZG. Proszę o informację, jak mam obliczyć kwote do abolicji podatkowej?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania