eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat


2015-02-17 12:32 autor: elcia2879

18 897 odsłon

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat

Witam,

zostałam spadkobiercą wujka (testament sporządzony u notariusza). Wujek zmarł w 10.2009 r. w grudniu 2013 r. zrobiłam stwierdzenie nabycia spadku w sądzie.

W skład spadku wchodziło mieszkanie (2/3 mieszkania, a 1/3 wartości mieszkania spłaciłam dzieciom żony wujka - wszystko było zasadzone sądownie na wujka, ale niestety nie spłacił ich osobiście bo zmarł, dlatego ten obowiązek spłaty przeszedł na mnie).

Chciałam sprzedać to mieszkanie i w ciągu 2 lat kupić inne mieszkanie w miejscowości gdzie mieszkam - 200 km dalej), ale pani w US powiedziała, że tej ulgi już nie ma i nie mogę z niej skorzystać. W lutym 2014 zapłaciłam podatek od spadku (2 grupa podatkowa).

Stąd moje pytanie: czy naprawdę nie obowiązywała w tym czasie ta ulga (2-letnia), bo ostatnio był program w tv i była mowa nadal o tej uldze, że funkcjonuje. Teraz już sama nie wiem jaka jest prawda, proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-17 16:02 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Hmm - chodzi o ulgę w podatku dochodowym? Może Pani w US chodziło nie o to, że ulgi już nie ma, tylko nie będzie ona miała do Pani zastosowania, jako że upłynęło 5 lat od nabycia nieruchomości (nie do końca rozumiem tę kwestię spłaty).
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2015-02-17 16:04
  A ponieważ minęło wskazanych 5 lat, to sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT-em.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-18 00:16 autor odpowiedzi: elcia2879

  czyli PODATEK OD SPADKU trzeba zaplacic, a PODATEK DOCHODOWY (to inna sprawa) powstaje w momencie sprzedazy mieszkania nabytego w drodze spadku.i tutaj mozna skorzystac z tej ulgi, by go nie placic - przed uplywem 5 lat od chwili nabycia ...zadeklarowac ze sie je sprzeda i do 2 lat np kupi sie inne. Nabycie spadku liczy sie z chwila smierci spadkodawcy 10,2009 r  a nie w momencie zalozenia sprawy w sadzie o "nabycie spadku i ewentualny dzial spadku " 12,2013 r?dobrze zrozumialam? czyli moge teraz sprzedac to mieszkanie i nie musze placic 19 % podatku dochodowego czy US wymysli jakis inny sposob na wyciagniecie ode mnie pieniedzy ;)

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-02 07:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  US nie powinien nic innego wymyślić ;). Co do daty nabycia mieszkania w spadku przyjmuje się w PIT przepisy Kodeksu cywilnego, które mówią że spadek nabywa się z chwilą jego otwarcia, którą natomiast jest data śmierci spadkodawcy. Sprzedaż takiego mieszkania podlega pod PIT, jeżeli nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło to nabycie (czyli w Pani przypadku mamy od końca 2009 r. a więc aby sprzedaż była opodatkowana, gdyby nastąpiła do końca 2014 r.).

  Ale oczywiście proszę wszystko dobrze wyjaśnić z US, aby później nie było niepotrzebnych komplikacji.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania