eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Darowizna od rodziców a podatek


2016-02-22 22:15 autor: Mikaelo

5 901 odsłon

Darowizna od rodziców a podatek

Witam,

otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną w formie dwóch przelewów na łączną kwotę 9000 złotych. Jak rozumiem darowizna taka nie jest obciążona podatkiem, ale wymaga zgłoszenia do US.

1. Czy dobrze rozumiem, że zgłoszenie powinno się odbyć na druku SD-Z2? A jeśli tak, to czy można wysłać ten druk elektronicznie jak tradycyjny PIT?

2. Czy w kontekście powyższego ma jakiekolwiek znaczenie, iż pod koniec 2015 roku rodzice sporządzili dla mnie darowiznę nieruchomości? Oczywiście ten fakt został potwierdzony aktem notarialnym, a US został poinformowany w ustawowym trybie.

Będę wdzięczny za odpowiedź i ewentualnie poradę, co dodatkowo muszę przygotować jako załącznik do druku SD-Z2.

I na koniec: W druku SD-Z2 należy wypełnić kilka pól, co do których mam wątpliwości.

1. pole 82 - czy to nazwa banku, z którego wykonano przelew?
2. pole 150 - czy ustalając pokrewieństwo, jako obdarowany syn zaznaczam "zstępny?"
3. Przelew wykonał mój ojciec, bez żadnych umów itp. Jak rozumiem wystarczy jeden druk SD-Z2, gdzie wpisuję pełną kwotę i 100% udział w nabytej rzeczy? Czy też muszę wypełnić dodatkowo drugi dokument na moją matkę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Michał J.

Pytanie zaktualizowano 2016-03-02 15:42

Będę wdzięczny za pilną odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • aga-sc1

  Dodano 2016-11-03 12:10 przez aga-sc1

  Podatek od darowizny od rodziny

  Witam, tata przelał na moje konto pieniądze w wysokości 30 tys. złotych pod tytułem darowizna.Czy będę płacić jakiś podatek?

 • Mikaelo

  Dodano 2016-06-25 23:09 przez Mikaelo

  Darowizna pieniężna od rodziców na rzecz syna

  Witam,otrzymałem od rodziców darowiznę pieniężną w formie dwóch przelewów na łączną kwotę 9000 złotych. Jak rozumiem darowizna taka nie jest obciążona podatkiem, ale czy wymaga zgłoszenia do US?1. Czy dobrze rozumiem, że zgłoszenie powinno się odbyć na druku SD-Z2? A jeśli tak, to czy można wysłać t...

 • tees1

  Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1

  Kiedy i jaki podatek od darowizny?

  Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

 • ac1989

  Dodano 2015-02-17 10:47 przez ac1989

  Darowizna od teściów i darowizna od synowej

  Dzień dobry,niedługo biorę ślub. Po ślubie rodzice mojego przyszłego męża chcą podarować nam dom, w którym mieszkają, a sami chcą kupić sobie mniejszy. Ja chciałabym się im odwdzięczyć i pomóc finansowo przy zakupie ich nowego domu, dlatego chciałabym im podarować 200 tys. zł. Chcielibyśmy uniknąć j...

 • bbob89

  Dodano 2015-02-10 12:17 przez bbob89

  Podatek od darowizny. Czy można go uniknąć?

  Witam serdecznie,chciałabym się dowiedzieć jak wygląda kwestia podatku od darowizny.Wczoraj na konto otrzymałam darowiznę od taty, jest to dość duża suma. Konto jest moje, przy czym po ślubie nazwisko zostało zmienione. Czy istnieje jakaś możliwość aby uniknąć płacenia podatku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania