2019-04-24 06:11 autor: kola23
1 884 odsłon
Po przyjeździe na Ziemie Odzyskane w 1947 r. mój ojciec i wuj objęli dwa gospodarstwa rolne i siedlisko wspólne po 1/2 części. Aktami nadania w 1961 r. i orzeczeniami o wykonaniu aktu nadania z 1963 roku każdy z nich stał się właścicielem gospodarstwa rolnego, jeden gospodarstwo nr 12, drugi gospodarstwo nr 13 oraz właścicielem siedliska wspólnego po 1/2 części idealnie niewydzielonej (podwórze trudno było wydzielić, bo by nie można jeździć wozami i droga dojazdowa wspólna).
Każdy otrzymał 1/2 budynku mieszkalnego oraz zabudowania gospodarcze i ogrody jeden po stronie wschodniej, a drugi po stronie zachodniej działki już taki zapis istniał w aktach osiedleńczych. W akcie nadania są konkretne zapisy 1/2 budynku mieszkalnego, budynki gospodarcze: stajnia, szopa wpisane.
Część wujka, który gospodarstwo rolne oddał na Skarb Państwa, a budynki i 1/2 siedliska przepisał na syna - ma już czwartego właściciela. Ojciec swoje gospodarstwo przepisał na następcę - na mnie i mam je do dziś i nagle ani Urząd Gminy ani starostwo nie uznają mojej własności i gmina cały podatek za siedlisko chce wpisać na mnie, bo jestem rolnikiem, a do 2017 roku ja płaciłam podatek rolny, a właściciele drugiej części siedliska i 1/2 domu i budynki gospodarcze płacili podatek od nieruchomości. Gmina twierdzi, że to współwłasność, bo tak im podało starostwo.
Co powinnam zrobić, gdzie szukać pomocy. Jak udowodnić, że to jest moja własność, a nie współwłasność? Ja płacę obowiązkowe ubezpieczenie rolnicze za budynki i boję się, że będę musiała płacić za budynki sąsiadów. Ja dbam o swoją własność, a tu się dowiaduję od urzędnika, że ja nie wiem co jest moje i że wszystko jest wspólne.
Od 40-tu lat byłam właścicielem i nagle jestem współwłaścicielem. Co robić? Jak to udowodnić? Czy tylko na drodze sądowej? Czy może wina leży po stronie urzędników starostwa?
Bardzo proszę o pomoc i konkretne rady. Jakie kroki powinnam podjąć? Jakie dokumenty przedłożyć i gdzie?
Dodano 2016-08-10 09:19 przez elita3
Witam,jestem właścicielką połowy mieszkania (dostałam od babci), a drugim właścicielem mieszkania jest moj dziadek i mówi, że nie przepisze mi swojej części mieszkania i nie chce mi odsprzedać swojej części. On chce kupić ode mnie moją część a ja nie chcę jej sprzedać. Pytanie jest takie: czy ja mu...
Dodano 2014-09-03 11:19 przez ANDRZEJ1966
Witam!
Po śmierci rodziców odziedziczyłem mieszkanie z rodzonym bratem, wyrok sądowy mamy po pół M-4.
Mam pytanie, czy mogę wynająć pół mieszkania, bo współwłaściciel się nie zgadza?
Dodano 2016-10-18 20:09 przez katarzynaxxxxx
Witam,2 lata temu zmarł mój ojciec, rodzice byli wspólnie właścicielami gospodarstwa rolnego. Teraz chcemy z mamą sprzedać całą ziemię rolną (1,8 ha) by wyremontować dom.Ziemia będzie sprzedana rolnikowi, który ją dzierżawi. Po sprzedaży pozostanie ziemią rolną.I teraz konkretne pytanie. Czy jeśli n...
Dodano 2014-05-04 14:47 przez kryna
Po śmierci taty ja i moje rodzeństwo zrzekliśmy się spadku na rzecz mamy. Jeśli mama w przeciągu jednego roku sprzeda gospodarstwo rolne, będzie zobowiązana odprowadzić podatek od sprzedaży?
Dodam jeszcze, że mama jest współwłaścicielką gospodarstwa od ponad 20 lat.
Poproszę o odpowiedź.
Dziękuję.
Dodano 2014-02-22 14:36 przez ella
Proszę o informacje o uldze budowlanej 2014. Jesteśmy 3 lata po ślubie, mamy mniej niż 35 lat i 1 dziecko. Mąż w 2004 roku dostał w formie darowizny od swoich rodziców gospodarstwo rolne i dom na współwłasność z braćmi, tzn. dom jest męża, ale każdy z braci na swój pokój (zapisany w akcie notarialny...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Grunty rolne nie uległy pandemii. Ceny wyższe niż rok temu
Prawie 1,1 mln złotych – tyle warte są grunty rolne przeciętnego gospodarstwa w województwie warmińsko-mazurskim. Powód? Gospodarstwa są tam duże, a ziemia od lat drożeje – także przez turystów. Znacznie skromniej jest na Podkarpaciu ...
Ośrodki produkcji rolniczej, czyli PGR od nowa?
Nadchodzące nowe regulacje ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego powołują do życia konstrukcję, która przywodzi na myśl socjalistyczny PGR. O co chodziło ustawodawcy? Jaki sens ma wdrożenie tego rodzaju rozwiązania?
Likwidacja szkód po pożarze budynku rolniczego
Dane Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazują, że w minionym roku na terenie całej Polski ogień zajął 2 969 budynków rolniczych. Pożary najczęściej wybuchały w województwie mazowieckim (400 razy), lubelskim (278) oraz ...
Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym: spadkobiercy bez ziemi?
Spadkobiercy nieruchomości gruntowych, które zostały przekazane państwu na mocy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodziny, nie mogą liczyć na odzyskanie gruntów.
2021-05-11 13:44
2020-02-16 09:38