eGospodarka.pl2014-08-27 15:47 autor: agakka

1 921 odsłon

Wykup gruntu

Witam serdecznie,

posiadam mieszkanie własnościowe (księga wieczysta) i chciałabym wykupić przynależący do niego grunt. Powiedziano mi, iż mogę wykupić grunt tylko w momencie, kiedy wszyscy lokatorzy klatki wyrażą chęć wykupu gruntu.

Czy takie wymogi mają jakieś podstawy prawne? Słyszałam, że uzależnienie mojego wykupu od decyzji innych jest działaniem wbrew prawu unijnemu.

Proszę o info.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-27 22:48 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  do mieszkania nie przynależy okreśłony kawałek gruntu a jedynie udział we współwłasności (wyrażony ułamkiem) całej działki, na której postawiony jest budynek. działka jest zapewne własnością Skarbu Państwa - oddaną spółdzielni w użytkowanie wieczyste - w takiej sytuacji nabycie własności gruntu (przekształcenie użytkowania wieczystego we własność) wymagałoby rzeczywiście wspóldziałania wszystkich przyszłych współwłaścicieli (czyli pozostałych właścicieli mieszkań)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Qoncle

  Dodano 2014-09-17 17:25 przez Qoncle

  Kto odpowiada za wypadek na posesji?

  Dzień dobry,
  mój tata buduje dom i za niedługo się tam wyprowadza na stałe. Jest on również właścicielem w 2/4 starego domu (kolejną 1/4 ma mój wujek i pozostałą 1/4 ma mój dziadek). Tata chce mi przepisać ten stary dom. Problem tkwi w tym, że ja jako osoba która nie posiada formalnie mieszkania na ...

 • ULA1238

  Dodano 2014-07-22 17:35 przez ULA1238

  Sprzedaż mieszkania, a jego finalizacja z kupującym

  Mam problem w ugodowym załatwieniu sprawy. Otóż sprzedajemy z bratem mieszkanie po naszej mamie. Otrzymaliśmy je po połowie w spadku. Mamy kupca, ale problem polega na tym, że kupująca chce otrzymać klucze zanim wpłaci całą kwotę za mieszkanie, aby przeprowadzić remont tego mieszkania.
  Umowa przyrze...

 • Kazia119

  Dodano 2014-07-12 10:24 przez Kazia119

  Meldunek tymczasowy obywateli Ukrainy

  Szanowni Państwo,
  wynajmuję mieszkanie małżeństwu z Ukrainy. Meldunek odnawiamy co pół roku. Obecnie jest z nimi córka, w ciąży. Czy jeśli zamelduję ją również tymczasowo, do końca rokiu to gdy urodzi dziecko, a czas meldunku się zakończy, będę miała prawo wymagać od nich wyprowadzenia się?
  Czytałam...

 • perełka

  Dodano 2014-06-26 18:22 przez perełka

  Czy właściciel może wyrzucić nas z mieszkania, kiedy kończy się umowa?

  Mieszkanie wynajmujemy od 6 lat, wszystkie rachunki płacone są na czas, nie mamy żadnych zadłużeń. Mamy troje dzieci - sam pracuję. Właściciel wypowiedział nam mieszkanie.
  Moje pytanie brzmi: jeśli nie znajdę mieszkania za podobna kwotę i o tym samym standardzie, to czy ma prawo nas wyrzucić?

 • ANDRZEJ1966

  Dodano 2014-09-03 11:19 przez ANDRZEJ1966

  Mieszkanie M-4, współwłasność a prawo do wynajęcia części mieszkania

  Witam!
  Po śmierci rodziców odziedziczyłem mieszkanie z rodzonym bratem, wyrok sądowy mamy po pół M-4.
  Mam pytanie, czy mogę wynająć pół mieszkania, bo współwłaściciel się nie zgadza?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania