eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościPozostałe: Nieruchomości › Przekształcenie działki na tereny zielone bez wiedzy właściciela


2014-07-06 21:28 autor: Krzysiek777

7 141 odsłon

Przekształcenie działki na tereny zielone bez wiedzy właściciela

Witam,

rodzice przepisali mi niedawno dużą działkę z postawionym na niej domem, lecz chcę wybudować jeszcze jeden dom. Okazuje się, że działka została przekształcona na teren zielony i nie można na niej budować. Zmiany są już naniesione na mapę miejscowego zagospodarowania terenem bez jakiego poinformowania o tym właściciela.

Co w takiej sytuacji robić? Czy takie zmiany zagospodarowaniem terenu są w świetle prawa w porządku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-07-15 09:20 autor odpowiedzi: Jacek Chruślicki, rzeczoznawca majątkowy

  Niestety gmina przy zmianie miejscowego planu zagospodarowania informowała właścicieli o planowanej zmianie, czyniąc to zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospdoarowaniu przestrzennym, tj. poprzez podanie takiej informacji do publicznje wiadomości i wyłożeniu projektu mpzp do zapoznia i wniesienia ewentualnych uwag.
  Gmina nie ma obowiązku wysyłać indywidualnych pism do poszczególnych osób.
  Jednak w związku brakiem możliwości zagospdoarowania jej w sposób dotychczasowy, można domagać sie od gminy wypłaty odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę lub wykupu całości nieruchomości lub jej części (art. 36 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospdoarowaniu przestrzenym)

  Jacek Chruślicki, właściciel firmy: Rzeczoznawca Majątkowy Jacek Chruślicki, www.rmjc.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • belzebub5

  Dodano 2014-01-13 10:56 przez belzebub5

  Darowizna z ojca na syna ziemi bez dogi dojazdowej

  Witam!
  Chciałbym zasięgnąć porady dotyczącej procedury i kosztów przekazania ziemi w formie darowizny z ojca na syna. Działka ma powierzchnię 1600 m i nie posiada wyznaczonej dogi dojazdowej. Jeszcze około 4 lata wcześniej, ojciec był w urzędzie i dowiadywał się czy jest możliwość przekształcenia dz...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-01 11:31 przez konto usunięte

  Darowizna działki a emerytura strukturalna ojca

  Dzień dobry!
  Mam pytanko, mianowicie, tata chce mi przepisać w darowiźnie działkę, ale jej część pozostaje w dzierżawie do 2015 r. Czy w związku z tym, jeśli tata ma emeryturę strukruralną, czy zostaje ona w jakimś stopniu odebrana? A muszę zaznaczyć, że tata zaczyna dopiero wiek emerytalny 20.06.20...

 • szysia08

  Dodano 2013-11-08 20:14 przez szysia08

  Sprzedaż działki po 5 latach a budowa domu

  Witam,
  mój tato jest właścicielem działki budowlanej od kwietnia 2008 roku. Chce on sprzedać ją by uzyskać pieniądze na budowę mojego (córki) domu. Mogłabym prosić o sugestię, jak ominąć płacenie podatku, czy jest w ogóle taka możliwość?
  Czytałam, że jednym z rozwiązań jest wydatkowanie uzyskanych p...

 • dm11

  Dodano 2015-03-25 16:02 przez dm11

  Własne działki a działalność gospodarcza

  Dzień dobry,mam pytanie w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Buduje domy na sprzedaż na działkach darowanych mi przez żonę. W jaki sposób mogę wrzucić działki w koszty?Z góry dziękuję za pomoc.

 • Dede4

  Dodano 2014-06-26 17:47 przez Dede4

  Budowa domu a darowizna pieniężna. Konieczna jest umowa małżeńska?

  Jestem właścicielem działki, na której będziemy wraz z mężem budować dom. Teściowa chce nam przekazać pieniądze na budowę w formie darowizny.
  Czy mąż musi być współwłaścicielem działki aby mógł te pieniądze otrzymać? Czy potrzebna jest do tego umowa współmałżeńska?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania