eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Zawieszenie działalności gospodarczej i działalność nierejestrowana


2021-09-29 14:29 autor: Ania053

2 414 odsłon

Zawieszenie działalności gospodarczej i działalność nierejestrowana

Witam, 
Prowadzę działalność gospodarczą od 2019 roku, chciałabym zawiesić i przejść na nierejestrowaną. Znalazłam art 1965, które piszę o pewnym wyjątku. Interpretując to, rozumiem, że mogę.   Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. 

Art.  195.  [Możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w przeszłości]

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, stosuje się również do działalności wykonywanej przez osoby, które w okresie 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, nie były wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub których wpis został wykreślony z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art. 1 ust. 1, nawet jeżeli w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem wejścia w życie tej ustawy wykonywały działalność gospodarczą.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-10-06 05:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A gdzie tu pisze że w opisanym przypadku można?Przepis mówi bowiem, że nie każdy musi mieć 5 lat przerwy, ale dotyczy to tylko tych, którzy firmy nie prowadzili na co najmniej 12 miesięcy przed wejściem w życie nowelizacji.W opisanym przypadku natomiast firma jest nadal prowadzona.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Pan Darek

  Dodano 2020-06-13 16:08 przez Pan Darek

  Czy potrzebna jest działalność gospodarcza do sprzedaży balonów?

  Witam. Czy do sprzedaży balonów na przykład na rynku w Krakowie potrzebna jest działalność gospodarcza? Chodzi mi o to, że jako sprzedawca balonów będę cały czas w ruchu.  
  I jak to wygląda prawnie? Czy do uzyskania pozwolenia na sprzedaż np. na rynku w Krakowie jest potrzebna własna działalność gos...

 • koko18

  Dodano 2013-10-03 15:03 przez koko18

  Praca na urlopie wychowawczym

  Prowadzę działalność gospodarczą. Obecnie jestem na dodatkowym urlopie rodzicielskim, który kończy się w styczniu 2014. Po tym czasie chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego. Kto wtedy opłaca składki ZUS? Czy muszę zawieszać lub rezygnować z działalności gospodarczej?
  Chciałabym sobie dorobić (...

 • nForcePL

  Dodano 2022-10-14 09:16 przez nForcePL

  Przekroczenie limitu na działalności nierejestrowanej, co z towarem?

  Witam. Po przekroczeniu limitu na działalności nierejestrowanej, rejestruję działalność. Co wtedy z towarem, który zakupiłem na fakturę imienną? Czy normalnie będę mógł ten towar sprzedawać we swojej już zarejestrowanej działalności?
  Pozdrawiam

 • anipel

  Dodano 2022-02-15 23:19 przez anipel

  Działalność rozliczenia

  Założyłam działalność online, po miesiącu od założenia zawiesiłam ją - również przez internet.
  Firma, z którą miałam podpisany kontrakt, nie wywiązała się z warunków. Jedyną kwotę, jaką otrzymałam, to 3 tys. za okres szkolenia. Za czas prowadzenia działalności płaciłam składki do ZUS. Nic więcej od ...

 • Stefaniaaa

  Dodano 2022-02-11 11:07 przez Stefaniaaa

  Działalność nierejestrowana po działalności gospodarczej

  Dzień dobry, od kwietnia 2019 do listopada 2019 roku prowadziłam działalność gospodarczą. Zamknęłam ją w listopadzie 2019.
  Chciałabym teraz rozpocząć działalność nierejestrowaną (zupełnie inna branża). Czy jest jakaś szansa na to, czy naprawdę w każdym przypadku trzeba czekać 60 miesięcy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania