eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Jak przekazać sklep mężowi?


2014-01-29 00:35 autor: jana

7 346 odsłon

Jak przekazać sklep mężowi?

Od paru lat prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest to niewielki sklep, w którym zatrudniam jednego pracownika i jestem płatnikiem VAT. Od jakiegoś czasu z powodów zdrowotnych nie mogę się nim zajmować. Postanowiłam przekazać sklep mężowi, który to też prowadzi działalność gospodarczą, ale nie jest VAT-owcem.

Nie wiem, na jakich warunkach byłoby to najlepsze (darowizna, przekazanie, sprzedaż)? Czy musiałabym od całego towaru odprowadzić VAT? I czy mąż musiałby też zostać VAT-owcem? Jego dotychczasowa działalność tego nie wymagała.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-29 08:17 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  W kilku słowach procedura postępowania
  podatnikiem VAT jest żona, mąż  nie jest podatnikiem VAT. W tej sytuacji mąż powinien poszerzyć w CEIDG  swoją działalność o nowe PKD i zarejestrować się jako podatnik VAT czynny, a następnie żona powinna wyrejestrować prowadzoną przez siebie działalność.

  I etap: poszerzenie działalności gospodarczej - męża. W urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu należy złożyć formularz VAT-R.

  W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R - zgłoszenie rejestracyjne. Trzeba tam podać między innymi datę rozpoczęcia działalności, miesiąc, za który będzie złożona pierwsza deklaracja.

  II etap: przekazanie przedsiębiorstwa.Gdy mamy już dwóch zarejestrowanych podatników VAT.  - teraz możemy przekazać przedsiębiorstwo, najbardziej korzystna będzie - darowizna przedsiębiorstwa.

  III etap: wyrejestrowanie działalności żony.

  Zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych powinno być dokonane przez żonę poprzez złożenie w urzędzie skarbowym formularza VAT-Z.  Na tej podstawie zostaje się wykreślonym z rejestru podatników VAT. Kończąc działalność w terminie 14 dni od dnia jej likwidacji, małżonek prowadzący dotychczas działalność jest obowiązany sporządzić spis z natury, według stanu na dzień likwidacji działalności. Następnie w terminie 7 dni od zakończenia tego spisu złożyć zawiadomienie o spisie w urzędzie.  Jeśli chodzi o remanent, to wcześniejsze zbycie całego przedsiębiorstwa powoduje, iż remanent likwidacyjny wynosi 0 zł . Więc nie ma  y podatku należnego od towarów objętych spisem z natury.

  Natomiast mąż jako podatnik VAT dalej samodzielnie może prowadzić działalność gospodarczą zarejestrowaną na siebie.

  Darowizna przedsiębiorstwa podlegać może podatkowi od spadków i darowizn, ale darowizna pomiędzy małżonkami jest wolna od podatku. Jednak należy w ciągu 6 miesięcy zgłosić taką darowiznę do urzędu skarbowego.

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 3 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czy od sprzedaży złomu trzeba zapłacić podatek dochodowy?

  Czy od sprzedaży złomu trzeba zapłacić podatek dochodowy?

  Załóżmy, że Pan Piotr co jakiś czas sprzedaje należący do jego majątku prywatnego złom. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku sprzedaż ta generuje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT, który ...

 • Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

  Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

 • Jednoosobowa firma zakładana tylko online? Jest projekt

  Jednoosobowa firma zakładana tylko online? Jest projekt

  W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt, według którego jednoosobowe działalności gospodarcze będzie można założyć w CEIDG tylko drogą elektroniczną. Wejście w życie tej zmiany planowane jest na 1 października 2024 roku.

 • Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?

  Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?

  Część przedsiębiorców próbując dostosować się do nowej rzeczywistości podatkowej usankcjonowanej Polskim Ładem podjęło decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wobec tego zamknąć dotychczasową firmę, tak ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania