eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Spółka cywilna a podatek VAT


2013-12-20 18:50 autor: gregoryfx

2 471 odsłon

Spółka cywilna a podatek VAT

Witam,

od nowego roku planuję otworzyć działalność gospodarczą. Wybrałem rodzaj działalności "spółka cywilna", ponieważ działalność będę prowadził z moim przyjacielem. Działalność będzie zajmować się hydrauliką i elektryką (sprzedaż hurtowa oraz detaliczna). W takiej sytuacji również potrzebny jest wystawianie faktur VAT.

Zastanawiam się jeszcze nad formą opodatkowania "opodatkowanie na zasadach ogólnych", czy jednak "podatek liniowy"? Fakt jest taki, że dochód 85 tys. zł przekroczę po ok. 7-8 miesiącach, więc z pewnością przejdę z 18% na 32%. Jednak mam pytanie, gdy wybiorę "podatek liniowy" to będę mógł odliczyć VAT od zakupionych niezbędnych rzeczy do lokalu m.in. fotele, biurka, szafki, zakup komputera i oprogramowania, odnowienie lokalu itp.? Odliczenie podatku VAT od paliwa, zakupionego samochodu na firmę i innych produktów? Z jakich rzeczy nie można odliczyć VAT'u?

Kolejne moje pytanie odnosi się ZUS. Ja prowadzę już swoją własną działalność na ryczałcie ewidencjonowanym i okres 2-letni kończy mi się 4 kwietnia 2014. W takiej sytuacji będę płacił ubezpieczenie zdrowotne podwójnie a ubezpieczenie społeczne pojedyncze? Później po tym okresie planuję zawiesić firmę na ryczałt i zająć się tylko spółką cywilną czyli od 4 kwietnia 2014 będę płacił pełną składkę zdrowotną i społeczną, czyli na rok 2013 = 1026,98zł?

Jeżeli chodzi o mojego przyjaciela, który również będzie właścicielem spółki cywilnej, to jeżeli nie prowadził żadnej działalności to rozumiem, że będzie miał 2-letni okres ulgi, czyli opłaty będą wynosić na rok 2013 = 414,85zł? Łącznie za sam ZUS będziemy płacić do kwietnia: 1091,43zł, a po 4 kwietnia 2014: 11441,83zł?

Oczywiście rozumiem, że są to jeszcze sumy "starych" podatków, ale chciałem wiedzieć czy dobrze liczę i zaczerpnąłem kwoty za rok 2013.

Bardzo proszę o odpowiedź i pomoc, pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-22 18:42 autor odpowiedzi: gregoryfx

    Widzę że nikt nadal mi nie odpoiwedział. Rozumiem że zadane pytania nie są pospolitę, lecz bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi, więc chętnie zapłacę za udzielenie informacji i rady fachowca w tej dziedzinie.

    Bardzo proszę o kontakt.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania