Witam mam do Państwa pytanie - płacę podatki w Polsce, mam zarejestrowaną tu jednoosobową firmę. Gdzie mam się udać, aby nie płacić podatków w Niemczech, ponieważ płacę i tam. Dostałem jakieś papiery, a nic z nich nie rozumiem. Czy ktoś był już w takiej sytuacji? Proszę o pomoc.
2013-04-24 11:53 autor odpowiedzi: YPIConsulting
W tej sytuacji należałoby zacząć od przetłumaczenia otrzymanych dokumentów. Być może okażą się one kluczowe w rozwiązaniu problemu.
Podwójnego opodatkowania można uniknąć w sposób określony w Umowie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z dnia 14.05.2003 r, która wskazuje co następuje w konkretnych przypadkach:
”a) Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy może być opodatkowany w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zwolni z uwzględnieniem postanowień litery b) taki dochód lub majątek od opodatkowania. Rzeczpospolita Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód lub majątek zwolniony od opodatkowania nie podlegał takiemu zwolnieniu.
b) Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej osiąga części dochodu, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 mogą być opodatkowane w Republice Federalnej Niemiec, wówczas Rzeczpospolita Polska zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Republice Federalnej Niemiec. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i który odpowiada tej części dochodu, która została osiągnięta w Republice Federalnej Niemiec.”
Pozdrawiam
Józefina Król
Dodano 2013-02-12 20:46 przez cichy413
Prowadzę działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce, ale wykonuję usługi w Niemczech jako podwykonawca firmy niemieckiej od 3 lat. Rozliczam się z podatku w Polsce. Czy niemiecki urząd skarbowy może ode mnie ściągnąć podatek?
Dodano 2013-01-25 19:07 przez monika-anna-m
Witam. Czy firma zarejestrowana w Polsce i odprowadzająca tu podatki, musi rejestrować się w Niemczech i tam również rozliczać się? Firma jest na ryczałcie i pracuje dla innej firmy niemieckiej. Dochody nie będę przekraczać 8 tys. EURO na miesiąc. Bardzo proszę o podpowiedź.
Dodano 2013-12-18 19:31 przez kiki
Witam,
mój chłopak jest budowlańcem i założył firmę jednoosobową w Niemczech "GAWERBA", bierze na siebie faktury za zakupiony towar do pracy. Gdzie ma się rozliczyć: w Polsce czy musi w Niemczech u księgowej? Czy są też może w Polsce instytucje, gdzie mogą tego dokonać.
Bardzo proszę o odpowiedź, a ...
Dodano 2013-04-02 19:49 przez longiland
Witam, mam ogromną prośbę. Zamierzam założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, ale usługi chcę świadczyć w Holandii. Jest to branża rolnicza. Jakby to wyglądało odnośnie odprowadzenia podatku, czy w Polsce też się z tego rozliczam? Co muszę posiadać, aby moja działalność była uznana prz...
Dodano 2020-06-01 00:41 przez Iliska
Witam serdecznie, potrzebuję państwa pomocy ponieważ nie do końca orientuję się, jak moja sytuacja będzie wyglądała z rozliczaniem się z polskim urzędem skarbowym.
Mam mieszkanie na terenie Polski oraz zameldowanie. Wynajmuję je od wielu lat, od czego odprowadzam podatek ryczałtowy. Teraz po podpisa...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Brexit a rozliczenia transakcji towarowych na tle cła, podatku VAT i u źródła
Wielka Brytania opuściła Unię Europejską z dniem 31 stycznia 2020 r. Tym samym stała się dla państw członkowskich tzw. państwem trzecim. Jednakże z uwagi na okres przejściowy, który trwał od 1 lutego do 31 grudnia 2020 r., zasadnicze ...
COVID-19: wystarczy kopia certyfikatu rezydencji podatkowej
Jak wynika z art. 26 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2019 poz. 865 z późn. zm., dalej jako ustawa o PDOP), w przypadku regulowania świadczeń objętych obowiązkiem poboru tzw ...
Podatek u źródła: fiskus nagina przepisy na swoją korzyść
Ostatnie miesiące przyniosły kilka pozytywnych informacji dla podatników i płatników podatku u źródła. Poza tym, że po raz kolejny zostało zawieszone stosowanie przepisu nakładającego bezwarunkowy obowiązek zapłaty podatku u źródła ...
Umowy ubezpieczenia bez podatku u źródła?
W styczniu 2020 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydał wyrok (sygn. akt I SA/Bd 655/19), który może stanowić kolejny zwrot w sprawie kwalifikowanie umów ubezpieczenia w podatku u źródła.
5 dni temu, 21:47
13 dni temu, 08:35