eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak rozliczyć podatek pracując do maja w Polsce a do końca roku w Wielkiej Brytanii?


2013-03-20 01:23 autor: aneta.d

6 472 odsłon

Jak rozliczyć podatek pracując do maja w Polsce a do końca roku w Wielkiej Brytanii?

Witam,

Mój mąż w 2012 r. pracował w Polsce na umowę o pracę do maja, 6 maja poleciał do Londynu za pracą. Od 24 czerwca 2012 r. ma zarejestrowaną działalność na siebie (samozatrudnienie).

W sierpniu razem z córką przyleciałam do męża i jesteśmy tu wszyscy razem, wynajmujemy mieszkanie, a mąż płaci tu podatek. W Polsce nadal mamy zameldowanie. Zamierzamy tu pozostać jakiś czas, kilka lat. Zbliża się czas rozliczenia w Polsce i nie wiem, jak to zrobić.

Jak wyliczyć ten dochód? Mąż wypisuje fakturę co miesiąc na konkretną kwotę. Czy muszę zliczyć te kwoty i gdzieś je wpisać, w funtach, złotówkach, jeśli w złotówkach, to po jakim kursie za taki okres?

Czy muszę wypełnić PIT-36 i do tego jeszcze inny PIT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-20 06:40 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  A gdzie mąż ma zarejestrowaną działalność?

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-20 23:23 autor odpowiedzi: aneta.d

  Pracuje na własny rachunek w Londynie, tu ma zarejestrowaną działalność budowlaną, tu płaci podatek, my jesteśmy razem z nim, wynajmujemy dom, mamy nadane numery insurance, ośrodek zdrowia itd. W Polsce mamy mieszkanie w którym mieszka moja babcia i tam też jesteśmy wszyscy zameldowani.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-25 12:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Hmm można by się pokusić o stwierdzenie, że mąż ma rezydencję podatkową w Wielkiej Brytanii. Ważne przy tym będzie jednak przede wszystkim określenie, gdzie znajduje się stałe miejsce zamieszkania (ten meldunek może przeszkadzać)?

  Jeżeli przyjmiemy, że mąż ma rezydencję w Anglii, w Polsce rozliczamy tylko dochody z umowy o pracę w tym kraju uzyskanych. W takim przypadku jednakże w Wielkiej Brytanii także z polskich dochodów trzeba by się rozliczyć.

  Jeżeli przyjmujemy, że rezydencja podatkowa jest w Polsce, rozliczenia dokonujemy na PIT-36 i dołączamy PIT-ZG, gdzie trzeba wykazać dochód z działalności gospodarczej w Anglii. Przeliczeń dokonujemy po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego powstanie przychodu.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • beta

  Dodano 2013-03-15 19:13 przez beta

  Jak ma się rozliczyć emeryt pracujący za granicą?

  Mam 65 lat i od 10 lat jestem na emeryturze. Drugi rok pracuję w Wielkiej Brytanii i tam płacę podatki. Mam tylko obywatelstwo polskie. Jak rozliczyć się w Polsce? Czy będę tu też musiała płacić jakiś podatek?

 • kieraj377

  Dodano 2013-03-15 00:23 przez kieraj377

  Czy muszę złożyć rozliczenie podatkowe w Polsce?

  Witam, mam pytanie: pracowałem na cały etat w Polsce i od 1-go do 12-go stycznia byłem jeszcze na płatnym urlopie i zwolniłem się z firmy, tak że pit z zakładu dostałem za te 12 dni, a od lipca pracuję w Anglii. Czy muszę w Polsce się rozliczyć z tych 12-tu dni i z tego co pracowałem od lipca w Angl...

 • Jerzy365

  Dodano 2021-02-20 17:08 przez Jerzy365

  Podwójne opodatkowanie

  Od kilkunastu lat mieszkam i pracuję w UK, w Polsce bywam raz na kilka lat. Ale mam w Polsce dwa małe mieszkania, w jednym jestem zameldowany i jest ono wynajęte. Dochód ten rozliczam co roku PITem-28. Nie mam w Polsce żadnej bliskiej rodziny. Czy grozi mi podwójne opodatkowanie?

 • bartrolf

  Dodano 2013-06-07 13:53 przez bartrolf

  Mieszkam i pracuję w Wielkiej Brytanii. Czy muszę wypełnić PIT-36?

  Witam,
  Od 6 lat mieszkam na stałe w Wielkiej Brytanii. Tutaj mam dom, dzieci chodzą do szkoły, mam pracę. Z Polską łączy mnie to, że dostaję rentę inwalidzką MSWiA. Czy w rozumieniu przepisów muszę się rozliczać w Polsce czy też nie?
  Dostaje PIT-40A, mam z tym cały czas problem, a kiedy dzwoniłem do...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-19 18:01 przez konto usunięte

  Rozliczenie podatku. Praca we Francji przez mniej niż 183 dni

  Witam,
  Moja żona w 2012 roku pracowała legalnie we Francji (zapewnione ubezpieczenie, składki) około 150 dni.
  W Polsce nie osiągnęła dochodów, jednak miała zawieszoną działalność gospodarczą. W jaki sposób powinna się rozliczyć? Czy od pracodawcy powinna otrzymać roczne rozliczenie zarobków?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania