eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Umowa o dzieło a faktura lub rachunek ...


2012-10-23 19:08 autor: mropel20

29 970 odsłon

Umowa o dzieło a faktura lub rachunek ...

Witam, chciałbym wykonać sesję zdjęciową oraz projekty lub materiały reklamowe na umowę o dzieło. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy jako osoba fizyczna mogę wystawić fakturę VAT? Czy wystawiam rachunek uproszczony za dzieło??? I co dalej, jak rozliczać podatek??? Czy jest zgodne z prawem wykonywanie takich usług na podstawie umowy o dzieło? Chodzi oczywiście by nie płacić ZUSu. Proszę o odpowiedź i dziękuję za poświęcony czas.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-11-05 17:04 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam serdecznie

  Każda usługa może zostać uznana za dzieło, pod warunkiem, że w zawartej umowie o dzieło wskazano konkretny efekt jaki powinno się osiągnąć poprzez jej realizację. W Pańskim przypadku mogą to być:  zdjęcia, ulotki reklamowe, broszury reklamowe, plakaty itp.; w zależności od tego co chce Pan otrzymać. Jeżeli umowa nie określa konkretnego efektu działań wykonawcy może ona zostać uznana za umowę o świadczenie usług, co rodzić będzie po stronie zleceniodawcy np. obowiązek odprowadzenia składek ubezpieczeniowych, z czego zwalnia umowa o dzieło.

  W przypadku wystawiania faktur - mogą je wystawiać tylko osoby bądź podmioty, które są zgłoszone jako podatnicy VAT i prowadzą własną działalność gospodarczą. Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, wystawia rachunek do umowy o dzieło. Przykładowy wzór takiego rachunku może Pan zobaczyć na:

  .

  W Polsce istnieje swoboda zawierania umów.  Osoby decydujące się wejść w relację zatrudniający i zatrudniany mogą wybrać jaki typ umowy im najbardziej odpowiada. Żadne przepisy nie wykluczają możliwości zawarcia umowy o dzieło między osobami fizycznymi, także jak najbardziej może Pan taki typ zobowiązania wybrać. Nie istnieją przeszkody, aby na podstawie umowy o dzieło powierzyć innej osobie fizycznej wykonanie określonej umową czynności.

  Umowa o dzieło jest oczywiście źródłem przychodów, od których należy odprowadzić podatek. Przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy o dzieło uzyskiwane mogą być wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej własną działalność, a także osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Koszty uzyskania przychodów określa się z tytułu wykonywania umowy o dzieło w wysokości 20% uzyskiwanego przychodu. W przypadku kiedy stronami są osoby fizycznie nie prowadzące działalności gospodarczej, uzyskane korzyści majątkowe na podstawie umowy o dzieło nie są kwantyfikowalne jako przychody. Podlegają jednak opodatkowaniu, tylko na innych zasadach. W umowach zawartych pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, osoba zlecająca dzieło nie jest płatnikiem, a osoba podejmująca się wykonania dzieła ma obowiązek samodzielnego opłacania zaliczek na podatki. Dochód z tego tytułu należy wykazać dopiero w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 w części D „Inne źródła” razem z pozostałymi dochodami podlegającymi opodatkowaniu wg skali podatkowej za dany rok. Zeznanie takie składa się do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. W tym terminie należy także wpłacić należny podatek (o ile z zeznania będzie wynikać kwota do zapłaty).

  Pozdrawiam

  Klaudia Kłębek

  Oceń odpowiedź 0 9

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-26 16:03 przez konto usunięte

  Czy mogę otrzymać zwrot za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

  Dzień dobry,
  czy pracując na umowę o dzieło i zarabiając z tytułu tej umowy 200 zł brutto miesięcznie, mogę odliczyć od podatku składkę na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?
  Czy jeżeli podstawa wymiaru skladki jest w moim przypadku tak niska, otrzymam jakikolwiek zwrot?

 • anialowicz1

  Dodano 2011-01-06 18:38 przez anialowicz1

  umowa o dzieło między osobami fizycznymi

  Witam, czy ktoś z Państwa orientuje się, czy mogę jako osoba prywatna zawrzeć z inną osobą prywatną (studentem) umowę o dzieło na malowanie domu, montaż paneli, gipsowanie ścian na kwotę 3000zł. Czy mogę takiej umowy nigdzie nie zgłaszać, ani do ZUS ani do US. Czy to prawda, że obowiazek wykazania t...

 • iwonasz

  Dodano 2008-05-27 09:03 przez iwonasz

  umowa o dzieło z emerytem

  prowadzę działalność gosp. handel odzieżą używaną , czy mogę zatrudnić mamę emerytkę na umowę o dzieło? i jaki podatek powinnam zapłacić do urzędu skarbowego od takiej umowy 19% czy 20 %?:confused:

 • konto usunięte

  Dodano 2012-02-22 15:44 przez konto usunięte

  Jak rozliczyć umowę o dzieło dwóch osób fizycznych?

  Proszę o interpretację na przykładzie artykułu o rozliczeniu umowy o dzieło dwóch osób fizycznych http://www.podatki.egospodarka.pl/53541,Osoby-prywatne-umowa-o-dzielo-a-podatek-dochodowy,1,65,1.html
  Jeżeli zlecam wykonanie strony internetowej osobie fizycznej z przeniesieniem praw autorskich za kwo...

 • konto usunięte

  Dodano 2007-12-20 23:37 przez konto usunięte

  korekta rachunku do umowy o dzieło

  Witam
  Wystawiłem swojemu Zleceniodawcy rachunek do umowy o dzieło. Koszt uzyskania przychodu jaki zawarłem przy wyliczaniu wynagrodzenia to 20%. Jak się okazało, uługi, które wykonuję dla Zleceniodawcy objętę są ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych i koszt uzyskania przychodu w takiej sy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania