eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedaży ziemi rolnej


2017-09-26 14:29 autor: juniore

2 251 odsłon

Podatek od sprzedaży ziemi rolnej

27.04.2016 roku aktem notarialnym jako umowa darowizny od siostry otrzymałam udziały w nieruchomości gruntowej składającej się z kilku działek rolnych, w tym jednej zabudowanej. Mam zaświadczenie z US o zwolnieniu od podatku. Dziś chciałabym sprzedać część udziałów rolnikowi (około 1,7 ha).

Czy zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży części ziemi? Dodam jeszcze, że automatycznie po otrzymaniu darowizny, oddałam ją w dzierżawę (umowa), która trwa do dziś, i chciałabym ją zakończyć na działki, które sprzedaję w dniu sprzedaży (czyli podpisania aktu notarialnego - dzierżawca wyraża na to zgodę).

Czy to, że mam umowę dzierżawy może spowodować podatek czy nie ma to znaczenia, czy mogę umowę dzierżawy rozwiąząc w dniu sprzedaży czy powinnam wcześniej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-09-29 08:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dzierżawa nie ma tutaj nic do rzeczy.
    Wone od PIT są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny (art. 21 ust. 1 pkt 28)
    Gospodarstwo rolne to co najmniej 1ha ziemi rolnej (fizyczny bądź przeliczeniowy)

    juniore skomentował/a odpowiedź 2018-02-06 20:51

    sprzedałam 1,7 ha rolnikowi (grunty nie utraciły charakteru rolnego) czy coś powinnam zgłosić do Urzędu Skarbowego (w kwestii podatku dochodowego)?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?

    Jak sprzedać nieruchomość bez podatku?

    Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Sprzedawca w ten sposób osiąga bowiem przychód, który co do zasady jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub odpowiednio podatkiem ...

  • Jak ustalić datę powstania przychodu w spółce z tytułu sprzedaży lokali?

    Jak ustalić datę powstania przychodu w spółce z tytułu sprzedaży lokali?

    Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT za datę powstania przychodu uważa się co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury ...

  • Umowa dożywocia bez podatku dochodowego

    Umowa dożywocia bez podatku dochodowego

    W przypadku przeniesienia prawa własności mieszkania w wykonaniu umowy dożywocia nie jest możliwe ustalenie przychodu, tj. ceny. W związku z tym po stronie dożywotnika nie powstaje obowiązek zapłaty podatku - potwierdził Dyrektor Krajowej ...

  • Umowa dożywocia mieszkania otrzymanego w darowiźnie poza podatkiem dochodowym

    Umowa dożywocia mieszkania otrzymanego w darowiźnie poza podatkiem dochodowym

    Zbycie na podstawie umowy dożywocia, mieszkania otrzymanego w darowiźnie nie skutkuje zapłatą PIT. Nie jest tutaj bowiem możliwe określenie wartości uzyskanego z tego tytułu przychodu - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania