eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedaży ziemi rolnej


2017-09-26 14:29 autor: juniore

2 450 odsłon

Podatek od sprzedaży ziemi rolnej

27.04.2016 roku aktem notarialnym jako umowa darowizny od siostry otrzymałam udziały w nieruchomości gruntowej składającej się z kilku działek rolnych, w tym jednej zabudowanej. Mam zaświadczenie z US o zwolnieniu od podatku. Dziś chciałabym sprzedać część udziałów rolnikowi (około 1,7 ha).

Czy zapłacę podatek dochodowy od sprzedaży części ziemi? Dodam jeszcze, że automatycznie po otrzymaniu darowizny, oddałam ją w dzierżawę (umowa), która trwa do dziś, i chciałabym ją zakończyć na działki, które sprzedaję w dniu sprzedaży (czyli podpisania aktu notarialnego - dzierżawca wyraża na to zgodę).

Czy to, że mam umowę dzierżawy może spowodować podatek czy nie ma to znaczenia, czy mogę umowę dzierżawy rozwiąząc w dniu sprzedaży czy powinnam wcześniej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-09-29 08:38 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dzierżawa nie ma tutaj nic do rzeczy.
  Wone od PIT są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny (art. 21 ust. 1 pkt 28)
  Gospodarstwo rolne to co najmniej 1ha ziemi rolnej (fizyczny bądź przeliczeniowy)

  juniore skomentował/a odpowiedź 2018-02-06 20:51

  sprzedałam 1,7 ha rolnikowi (grunty nie utraciły charakteru rolnego) czy coś powinnam zgłosić do Urzędu Skarbowego (w kwestii podatku dochodowego)?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania