eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Budowa domu a przeznaczenie na cele budowlane środków z mieszkania


2016-10-03 23:33 autor: skuba89

3 585 odsłon

Budowa domu a przeznaczenie na cele budowlane środków z mieszkania

W czerwcu b.r jako kawaler otrzymałem od taty w darowiźnie mieszkanie o wartości 120 tys. złotych. W tym samym miesiącu nabyłem ze swoją wtedy jeszcze przyszłą małżonką działkę budowlaną o wartości 90 tys. złotych w równych częściach po 45 tys. zł. W sierpniu b.r zawarliśmy związek małżeński. We wrześniu sprzedałem ww. mieszkanie za 120 tys złotych.

Moje pytanie brzmi: w jaki sposób najłatwiej ominąć podatek 19% od sprzedaży nieruchomości? Czy jeśli przekażemy tę działkę notarialnie do majątku wspólnego i będziemy budowali dom, to czy ta kwota ze sprzedanego przeze mnie mieszkania (120 tys. złotych), w całości zostanie uznana na przeznaczenie na cele budowlane wydając w ciągu dwóch lat 120 tys złotych (biorąc faktury na siebie i żonę, albo może tylko na siebie).

Czy urząd skarbowy uzna jednak, że w takiej sytuacji i ja i małżonka wydaliśmy po 60 tys. i będę musiał od pozostałych 60 tys. zł zapłacić 19% podatku. Wiem, że strasznie zagmatwana sprawa, ale proszę o pomoc.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-10-05 14:45 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Ma Pan rację. Powinni Państwo rozszerzyć wspólność majątkową i dopiero wtedy zacząć ponosić wydatki. W momencie wydatkowania środków ze sprzedaży mieszkania musi być spełniony warunek, że grunt, na którym budowany jest budynek mieszkalny musi stanowić Pana własność w 100%, jeśli 100% wydatków ma uprawniać do ulgi.  W przypadku wspólności małżeńskiej nie można mówić o udziałach we własności. Dopóki trwa związek małżeński, nie można powiedzieć, że każdy z małżonków ma po połowie majątku, każdy z Państwa ma 100% majątku wspólnego. Faktury muszą być na Pana albo oboje Państwa (tzn. nie powinny być tylko na żonę). Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania