eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od nieruchomości


2016-08-04 12:30 autor: konto usunięte

1 995 odsłon

Podatek od nieruchomości

Witam,

w kwietniu 2016 r. razem z siostrą sprzedałyśmy grunty rolne i dom, które otrzymałyśmy w spadku po rodzicach za łączną kwotę 460 tys. zł. z czego dom za 145 tys. zł.

Moje pytanie brzmi: czy muszę odprowadzać podatek w następnym roku kalendarzowym za grunty i budynek mieszkalny, czy tylko za budynek?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-08-05 10:40 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam.

    Sprzedaż wszystkich nieruchomości w danym roku rozlicza Pani do 30 kwietnia roku następnego, zarówno gruntów jak i domu. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik, który sprzeda gospodarstwo rolne, nie płaci podatku dochodowego od dochodu ze sprzedaży, chyba że w związku z tą sprzedażą gospodarstwo straciło charakter rolny. gdyby w dniu sprzedaży gospodarstwo straciło swój rolny charakter na skutek np. sprzedaży go przedsiębiorstwu w celu budowy np. osiedla, sklepu, stacji paliw itp, to zaistniałaby konieczność zapłaty podatku. Natomiast jeśli na skutek sprzedaży grunty nie utracą charakteru rolnego, sprzedaż nie jest opodatkowana.

    bk11

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-08-10 12:18

    W akcie notarialnym jest zamieszczona informacja, iż gospodarstwo po sprzedaży nie straci charakteru rolnego. W tym wypadku będziemy zmuszone do odprowadzenia podatku jedynie za dom mieszkalny, który wynosi 19% od ceny domu? Z góry dziękuję za odpowiedź

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-08 16:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A kiedy zmarli rodzice? Być może podatkiem dochodowym nie trzeba się już przejmować.

    bk11

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-08-10 12:12

    Mama zmarła w 2004 r. spadek po niej, czyli grunty i dom mieszkalny został podzielony na 3 osoby. Dopiero w tym roku kalendarzowym, po śmierci ojca (2014) sporządziłyśmy akt poświadczenia dziedziczenia itp. i sprzedałyśmy cały dobytek. W akcie notarialnym została zamieszczona informacja, iż grunty nie utracą charakteru rolnego. W takim wypadku będziemy tylko zmuszone zapłacić podatek od sprzedaży domu?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-10 12:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - z tym że po części odziedziczonej po ojcu. Podatku od tej po matce nie będzie - upłynęło 5 lat od końca roku, w którym miała miejsce śmierć, dlatego też sprzedaż ta nie jest opodatkowana.

    bk11

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-08-10 21:37

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania