eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedanego mieszkania. Czy US ma prawo się go domagać?


2016-07-27 22:03 autor: Ifigenia

1 848 odsłon

Podatek od sprzedanego mieszkania. Czy US ma prawo się go domagać?

W 2013 r. kupiłam mieszkanie za 250000 zł na, które wzięłam kredyt z banku. W 2015 r. sprzedalam to mieszkanie osobie, która kupiła go za cenę 310000 zł również płacąc kredytem.

Z tych pieniędzy na ręke dostałam 44000 zł, które zamierzam zainwestować w nowe mieszkanie. Dlaczego w takim razie US każe mi zapłacić 8000 zł podatku?

Serdecznie dziękuję za opowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-28 12:32 autor odpowiedzi: Magdalena Sztuk - doradca podatkowy

    Sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, wiąże się z koniecznością zapłaty 19% podatku dochodowego.

    W związku ze sprzedażą nieruchomości w 2015 roku, była Pani zobowiązana złożyć do 30 kwietnia 2016 roku zeznanie PIT-39, w którym powinna Pani wykazać uzyskany przychód, koszty uzyskania (czyli udokumentowane koszty nabycia lub koszty wytworzenia i nakłady, poczynione w czasie posiadania mieszakania). Uzyskany dochód podlega opodatkowaniu.

    Aby nie płacić podatku, można skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Należy wtedy cały uzyskany dochód przeznaczyć w ciągu 2 lat (licząc od końca roku w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości) na inne cele mieszkaniowe (np. nowe mieszkanie) - trzeba to jednakże zadeklarować w składanym PIT-39.
    Oczywiście wszelkie wydatki muszą być udokumentowane.
    Magdalena Sztuk - doradca podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2016-07-28 12:35
    Dodam, że jeśli nie zadeklarowała Pani chęci skorzystania z ulgi w PIT-39 to urząd skarbowy ma prawo dochodzić zapłaty podatku.

    Ifigenia skomentował/a odpowiedź 2016-07-28 21:22

    dziękuję za odpowiedż ,ale czegoś nie rozumiem . W PIT 39 nie ma rubryki w której mogła bym złożyć deklarację o skorzystaniu z ulgi. Mój przychód wyniósł 310000 Koszty uzyskania przychodu 260000 Dochód 50000 ale przecież w tym jest te 44000 które dostałam gotowką. Inaczej było by tak 260000+50000+44000 = 354000.Gdzie tu jest sens ?

    dpsztuk.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-29 07:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ulgę deklarujemy w części D pole 25 formularza PIT-39: Kwota dochodu zwolnionego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131
    A podatek w opisanym przypadku kształtuje się następująco (już z ulgą) http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci?oblicz=1&d-rn=2013&d-rs=2015&d-p=310000&d-k=260000&d-w=44000

    Dlaczego tak? Aby bowiem cały dochód był zwolniony z podatku, na nowe cele mieszkaniowe trzeba przeznaczyć cały przychód uzyskany ze sprzedaży, czyli w tym przypadku 310 tys. zł. Przeznaczenie mniejszej kwoty skutkuje zwolnieniem z podatku jedynie części dochodu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ww75

    Dodano 2016-07-05 13:17 przez ww75

    Sprzedaż mieszkania. Ile wyniesie podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

    W 2015 roku mama stała się jedynym właścicielem mieszkania po zmarłym mężu o wartości 300 tys. zł (dział spadku). W 2016 roku w maju sprzedała to mieszkanie za 300 tys. zł i kupiła nowe mieszkanie od dewelopera za 211 tys. zł. Jaki będzie podatek dochodowy? Na urządzenie nowego mieszkania do tej por...

  • paczuś

    Dodano 2016-04-21 12:55 przez paczuś

    Sprzedaż i kupno mieszkania. Czy będę musiał zapłacić podatek PIT-39?

    Witam, w roku 2011 kupiłem mieszkanie za kwotę 94 tysiące złotych i tylko ja byłem jego właścicielem. W roku 2015 (a więc przed upływem 5 lat), sprzedałem to mieszkanie w kwocie 115 tys. złotych. Wszystkie pieniądze ze sprzedaży przeznaczone zostały na zakup nowego mieszkania w kwocie 150 tysięcy.Mi...

  • PaulinaGrzegorek

    Dodano 2016-04-15 10:21 przez PaulinaGrzegorek

    Kupno, sprzedaż mieszkania oraz kupno kolejnego. Co z podatkiem od sprzedaży przed upływem 5 lat?

    W marcu 2014 roku za gotówkę własną kupiłam mieszkanie za 184 000 zł. W czerwcu 2014 sprzedałam je za 268 000 zł. W lipcu 2014 kupiłam kolejne mieszkanie za 216 000 zł i mam je do dziś.Czy powinnam wydać całą kwotę 268 000 zł na nowe mieszkanie (własne cele mieszkaniowe)? Według tego co w necie powi...

  • darekk78

    Dodano 2017-02-25 09:37 przez darekk78

    Podatek od sprzedaży nieruchomości

    Dzień dobry, w 2008 roku kupiłem mieszkanie, które sprzedałem w 2011 (dokładnie 29.04.2011).     Miesiąc wcześniej w dniu 29.03.2011 wzięłem kredyt hipoteczny na zakup innego mieszkania. Po sprzedaży mieszkania w dniu 29.04.2011 złożyłem wniosek o całkowitą przedterminową spłatę kredytu i spłaciłem ...

  • klumag

    Dodano 2017-02-21 11:25 przez klumag

    Jak wypełnić PIT-39?

    Witam,w marcu 2015 roku sprzedałam mieszkanie odziedziczone po matce (przed upływem 5 lat). W 2016 roku złożyłam PIT-39 za 2015 rok, w którym zadeklarowałam, że całość kwoty przeznaczę na inne własne cele mieszkaniowe (mam na to dwa lata).Moje pytanie: czy i jak mam wypełnić PIT-39 za rok 2016, jeśl...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania