eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat.


2016-02-23 07:56 autor: thrown

4 019 odsłon

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat.

Witam!

Odziedziczyłem 50% udziału w mieszkaniu po zmarłej krewnej w drodze spadku.
Mieszkanie zostanie sprzedane przed upływem 5 lat od tego faktu.

Aktualnie - jeszcze przed nabyciem spadku - posiadam kredyt hipoteczny na mieszkanie, w którym faktycznie mieszkam i przebywam. 

Pytania moje brzmią:

1). Czy mogę część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego (w jaki sposób mam to udokumentować? wystarczy wydruk z przelewu internetowego?), a pozostałą część na inne cele? Rozumiem, że od pieniędzy niewykorzystanych na cele przewidziane przez ustawodawcę muszę zapłacić podatek w wysokości 19%?

2). Czy muszę spłacić od razu większą kwotą kredytu hipotecznego - czy też pieniędzmi ze sprzedaży mieszkania mogę opłacać co miesięczne raty (i tak przez okres 2 lat - czyli 24 wydruki przelewu)?

3). Czy posiadając już mieszkanie, aby uniknąć 19% podatku za sprzedaż mieszkania ze spadku, mogę nabyć np. działkę rekreacyjną? Tzw ROD-is.

4). Zgodnie z tym co się dowiedziałem, mogę także przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania uzyskanego w drodze spadku na remont mieszkania?
- co się wlicza w koszty remontu?
- płytki, kafelki, nowe okna do mieszkania, nowe drzwi wejściowe?
- robocizna za wykonanie remontu? - jak ją udowodnić? Faktura VAT wystawiona na mnie? (czy firma, która będzie przeprowadzała remont musi mieć wpisane przeprowadzanie remontów i itp do swoich "działalności usługowych" w odpowiednim organie podczas rejestracji firmy? 

Za otrzymane odpowiedzi z góry dziękuję ;)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-02 07:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Tak - przelewy internetowe będą tutaj wystarczające.
  2. Na wydanie pieniędzy mamy 2 lata, więc kredyt można przez taki okres czasu spłacać, aby był uwzględniony przy zwolnieniu. Nie musi tutaj być spłata jednorazowa.
  3. Niestety nie. Działka musi być przeznaczona pod zabudowę i to budynkiem mieszkalnym (bądź zmienić swój charakter już po jej zakupie, w okresie wspomnianych  lat). Ma ona bowiem służyć zaspokojeniu własnych celów mieszkaniowych, czyli mówiąc inaczej - wybudowaniu na niej domu. Przy ROD warunku tego nie da się spełnić ;).
  4. Tak - trwałe remonty są tutaj także brane pod uwagę, czyli płytki, okna, drzwi, malowanie, panele, parkiety itd. Robocizna również. Wszystko oczywiście musi być udokumentowane, czyli potwierdzone mówiąc w uproszczeniu fakturami. Firma powinna mieć w PKD wpisane takie usługi, jako że taki obowiązek nakładają na nią przepisy prawa.

  Rozumiem, że mieszkanie jest tylko Pana.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2018-07-31 13:57 przez konto usunięte

  Podatek po sprzedaży mieszkania a cele mieszkaniowe

  Dzień dobry,w sprawie wyniku postępowania spadkowego stałem się właścicielem 50% nieruchomości, która została sprzedana w okresie krótszym niż 5 lat. Z tego co mi wiadomo jestem zobowiązany opłacić podatek w wysokości około 20%.Ostatnio usłyszałem, iż istnienie możliwość przeznaczenia tych pieniędzy...

 • qbakoz

  Dodano 2014-02-26 20:46 przez qbakoz

  Ominięcie podatku od sprzedaży nieruchomości

  W roku 2010 zmarł dziadek, po którym moja żona wraz z siostrami odziedziczyła mieszkanie. W tym roku chcemy je sprzedać i rozdzielić uzyskaną kwotę na 3 równe części. Naszą część chcemy przeznaczyć na spłatę kredytów konsumenckich, które posiadamy, a następnie wziąć kredyt hipoteczny na zakup nowego...

 • iza0717

  Dodano 2016-12-07 14:18 przez iza0717

  Podatek od spadku po sprzedaży w ciągu 5 lat

  Witam,czy są jakieś możliwości PRZEDŁUŻENIA terminu "w ciągu dwóch lat"? "... Jeżeli pieniądze zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe (czyli np. zakup mieszkania bądź domu) w ciągu 2 lat, to podatku nie będzie..."       W spadku otrzymałyśmy z siostrą mieszkanie w roku 2013. Sprzedaż w kwi...

 • obdarowany14

  Dodano 2016-01-27 07:45 przez obdarowany14

  Podatek od mieszkania - spadek

  W 2012 roku otrzymaliśmy z siostrą w spadku po naszych zmarłych rodzicach mieszkanie. W kolejnym roku sprzedaliśmy je i siostra przeznaczyła swoje środki ze sprzedaży na zakup mieszkania (częściowo się dołożyłem). Ja posiadam mieszkanie kupione na kredyt w 2009 roku.
  Moje pytania:
  Czy mogę zaliczyć ...

 • twaardziel

  Dodano 2015-10-05 11:49 przez twaardziel

  Podatek od sprzedaży nieruchomości, a spłata kredytu hipotecznego

  Witam,odziedziczyłam domek letniskowy (całoroczny, działka rekreacyjna z możliwością zameldowania). Nie minęło jeszcze 5 lat od momentu, kiedy jestem właścicielką nieruchomości, jednak w związku z tym, że jesteśmy młodym małżeństwem z dzieckiem i kredytem, i nie stać nas na utrzymywanie domku - musi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania