eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Dotacje za stream i wyświetlanie reklam na kanale a podatek


2016-02-18 18:00 autor: Nusia

20 837 odsłon

Dotacje za stream i wyświetlanie reklam na kanale a podatek

Od niedawna mój narzeczony prowadzi kanał w internecie, na którym streamuje (udostępnia online) swoją rozgrywkę w różne gry komputerowe, komentując ją dla widzów. Ma już trochę stałych obserwatorów. Niektórzy deklarują ochotę wspomóc go finansowo poprzez wpłacanie tzw. „donate”, czyli dotacji, darowizn, aby jego kanał mógł się rozwijać.

Podejrzewamy, że byłyby to raczej nieznaczne kwoty wpłacane przez obcych mu ludzi. Zastanawiamy się jednak, czy takie wpłaty podlegają opodatkowaniu i jeśli tak, to na jakich zasadach powinno się z tego rozliczyć. Nie wykluczamy jednak możliwości, że sporadycznie mogłyby pojawić się większe wpłaty.

 

Mamy też drugie pytanie: czy gdyby narzeczony wyświetlał reklamy na swoim kanale i uzyskiwał z tego tytułu jakieś profity, to również powinien to opodatkować (i w jaki sposób)?

 

I trzecie pytanie: czy otrzymywanie tego typu dotacji i korzyści finansowych za wyświetlanie reklam podchodzi pod działalność gospodarczą?

 

Bardzo prosimy o rozwianie naszych wątpliwości.

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-03-02 07:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. W pierwszym przypadku - z uwagi na to że wpłaty byłyby dobrowolne i nie wymagają świadczenia wzajemnego - należałoby się zastanowić nad podatkiem od darowizny (dopóki nie ma firmy). Występują tutaj pewne kwoty wolny od podatku.
  2. Wyświetlanie reklam na własnej stronie internetowej obecnie może być traktowane jako przychód z najmu. Organy podatkowe bowiem dopuszczają obecnie podejście, że udostępniona jest odpowiednia powierzchnia na stronie internetowej dla reklamodawcy, czyli wynajmowana tak samo jak by to było w przypadku reklamy tradycyjnej umieszczonej na nieruchomości.
  Jeżeli mówimy o takim sposobie wyświetlania reklam, nie będzie on wymagał otwierania firmy. Wystarczy płacić podatek od tzw. prywatnego najmu.

  JanStrim skomentował/a odpowiedź 2017-03-01 19:08

  Witam, chciałbym się dołączyć do pytania. Czy otrzymując darowiznę pieniężna (przyjmijmy, że kwota jest wyższa od kwoty wolnej od podatku) przez internet od obcej nam osoby (III grupa) której danych nie posiadamy w jaki sposób wypełnić formularz SD-3 w którym zawarte są okienka wymagające między innymi PESELU, adres zamieszkania itp. danych osoby przekazującej nam darowiznę?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Niebogata

  Dodano 2015-11-20 23:35 przez Niebogata

  Umorzenie długu - podatek od wzbogacenia

  Szanowni Państwo,w maju 2013 r. mąż (wówczas narzeczony) otrzymał pieniądze ze sprzedaży mieszkania pochodzącego ze spadku po dziadku. Ponieważ wystąpiło współdziedziczenie, kwota (40 tys. zł), ta stanowiła 1/4 wartości mieszkania. Lokal został sprzedany pół roku po śmierci spadkodawcy. Nasza ówczes...

 • dan737

  Dodano 2016-10-19 17:28 przez dan737

  Sprzedaż gruntu - darowizny po 5 latach. Czy uwzględniać w PIT?

  Witam,po ok. 8 latach zbywam działki, które otzymałem w darowiźnie. Wystąpiłem o interpretacje indywidualną według, której nie muszę płacić podatku z tego tytułu. Czy pieniądze otrzymane w ten spósób muszę uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym? Dodam, że prowadzę działalność gospodarczą VAT.Po...

 • jery

  Dodano 2016-01-11 19:27 przez jery

  Darowizna samochodu kupionego na firmę

  Kupiłem auto na firmę i chce je podarować synowi. Czy muszę odprowadzić podatek? Auto już się zamortyzowało.

 • Mistery

  Dodano 2018-02-08 00:20 przez Mistery

  PayPal, podatek oraz wymaganie działalności gospodarczej

  Witam,często gram na giełdzie papierów wartościowych. Często gdy gram, dzielę się z innymi ludźmi tym co kupić, sprzedać oraz kiedy na pewnej grupie. Jeśli te osoby chciałyby mi płacić za to, w sposób normalny lub darowizny za pomocą PayPal to, czy do czegoś takiego będzie potrzebna mi działalność g...

 • Uteki

  Dodano 2017-05-27 19:28 przez Uteki

  Jak wygląda kwestia rozliczania podatku od prowadzenia usług elektronicznych poprzez firmę w USA?

  Witam,jestem zainteresowany rozpoczęciem prowadzenia działalności osobistej lub jeżeli będzie wymagana działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług elektronicznych za pośrednictwem firmy Patreon. Niestety nie wiem jak wygląda sytuacja prawna w szczególności rozliczanie podatków z Urzęd...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania