eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Przepisanie przed sprzedażą 1/3 mieszkania ze spadku po mamie na dwóch synów mających kredyty


2015-09-14 21:21 autor: szan56

1 697 odsłon

Przepisanie przed sprzedażą 1/3 mieszkania ze spadku po mamie na dwóch synów mających kredyty

Witam,

moja zmarła mama mieszkała w mieszkaniu właśnościowym. Po postępowaniu sądowym otrzymaliśmy z siostrą i bratem w spadku po 1/3 mieszkania, które postanowiliśmy sprzedać.

Postanowiłem przed sprzedażą moją 1/3 przepisać notarialnie na dwóch moich synów, którzy mają kredyty mieszkaniowe i "ledwo łączą koniec z końcem".

Mam pytanie: czy taka sytuacja jest możliwa i czy synowie po sprzedaży mieszkania będą mieli możliwość odliczenia 19 proc. podatku od sprzedaży od pobranych wczesniej kredytów mieszkaniowych, które już ledwo spłacają?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam!
Andrzej

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-09-17 07:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak. Pan dokona darowizny na rzecz dzieci, która skorzysta z pełnego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a. Następnie dzieci dokonają sprzedaży udziałów, zaś uzyskane pieniądze przeznaczą na spłatę posiadanych w chwili sprzedaży kredytów mieszkaniowych, a więc wydadzą je na własne cele mieszkaniowe, dzięki czemu zwolnią je z podatku.
    Gdyby w ten sposób wykorzysytali jedynie część pieniędzy ze sprzedaży, pozostałą trzeba będzie opodatkować. Do symulacji można wykorzystać kalkulator:
    http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci
    Oczywiście darowizna musi nastąpić w formie aktu notarialnego, co wiąże się z kosztami notarialnymi.

    szan56 skomentował/a odpowiedź 2015-09-17 21:34

    Dziekuję bardzo- wszystko rozumiem!! Jest Pan świetny- na innym portalu proponowano mi odpowiedz za 190zł z 10 proc, zniżką-dlatego jeszcze raz bardzo dziekuję!! Andrzej

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kaziamax

    Dodano 2015-03-31 23:44 przez kaziamax

    Własność budynku mieszkalnego a zwolnienie z podatku od spadku

    Witam,jestem w związku małżeńskim 35 lat. W przeciągu tych lat wybudowaliśmy wspólnie z mężem dom, zagospodarowaliśmy go i razem w nim mieszkamy. W ubiegłym roku odziedziczyłam po rodzicach własnościowe mieszkanie, które chciałabym sprzedać przed upływem 5 lat od nabycia spadku. Wiem, że mogę być zw...

  • polish21

    Dodano 2017-03-22 08:14 przez polish21

    Sprzedaż mieszkania ze spadku a rozliczenie podatkowe

    Dzień dobry,mój problem jest związany ze sprzedażą mieszkania. Odziedziczyłem z siostrą mieszkanie po śmierci ojca. Po krótkim czasie je sprzedaliśmy i oczywiście kwotą podzieliliśmy się po połowie. Jakąś część kwoty przeznaczyłem na mieszkanie mojej mamy. Czy te faktury mogę odliczyć od tej kwoty, ...

  • b...

    Dodano 2014-07-30 21:09 przez b...

    Czy i jeśli tak, to jaki zapłacę podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania?

    Witam,
    w 2001 r. otrzymałam w spadku mieszkanie własnościowe. W tym roku noszę się z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości. Czy będę musiała zapłacić jakiś podatek od tej transakcji? Jeśli tak to w jakiej wysokości?
    Obecna wartość mieszkania to około 80000 zł. Dodatkowo, czy kwota uzyskana ze sprzeda...

  • konto usunięte

    Dodano 2015-08-28 17:03 przez konto usunięte

    Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia go w spadku

    Sprzedałem mieszkanie w 2013 roku które odziedziczyłem po babce 3 lata wcześniej. Wypełniłem odpowiedni PIT do US. Właśnie niedługo minie okres 2 lat gdy będę musiał zapłacić podatek. Chcę kupić inne mieszkanie, ale nie wiem czy zmieszczę się w terminie tych dwóch lat. Czy istnieje jakaś możliwość n...

  • angellina8

    Dodano 2015-08-16 21:54 przez angellina8

    Sprzedaż mieszkania ze spadku

    Witam,w styczniu 2013 r. zmarł mój ojciec, pozostawił w spadku mieszkanie, które w czerwcu 2013 r. odziedziczyłam ja, trójka mojego rodzeństwa i jego druga żona. W lipcu 2015 był dział spadku, po którym ja jestem jedynym właścicielem mieszkania, a innych mam spłacić. Od jakiej daty należy liczyć 5 l...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania