eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania


2015-06-14 14:42 autor: konto usunięte

1 944 odsłon

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

W 2013 roku dokonałem rozdzielności majątkowej bez podziału majątku. W 2013 dokonałem częściowego podziału majątku, w 2014 uprawomocnił się wyrok rozwodowy. Podzieliliśmy pomiędzy siebie notarialnie nieruchomości. Dwa mieszkania: jedno o wartości 400 tys. zł, drugie 250 tys. zł.

Otrzymałem droższe mieszkanie, ale z własnych środków już po rozdzielności spłaciłem dług komornikowi, jakim było obciążone jedno i drugie mieszkanie w wysokości 120tys. zł.

Czy w przypadku sprzedaży mieszkania o wartości 400 tys. zł bieg zakupu nieruchomości liczy się od daty pierwotnej zakupu 2006, czy wyjścia ze współwłasności 2013?

Czy będę obciążony podatkiem PIT 19% jeżeli sprzedam to mieszkanie przed upływem 5 lat od wyjścia ze współwłasności? Jeżeli środki ze sprzedaży przeznaczę w ciągu 2 lat na zakup innej nieruchomości (ale na współwłasność z rodzicami), to mój udział środki ze sprzedaży 400 tys. zł rodzice 300 tys. zł czy będę musiał zapłacić ten podatek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-19 07:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Warto wystąpić o interpretację podatkową. Generalnie bowiem jeżeli podział majątku następuje bez spłat i dopłat oraz w wyniku tego podziału nie otrzymuje się większego udziału niż przed podziałem, czynność taka nie jest traktowana jako nabycie nieruchomości. Można by zaryzykować pójście w tym kierunku, jako że co prawda Pan otrzymał większe mieszkanie jednakże z obowiązkiem spłaty zobowiązań (pytanie czy taki tok postępowania znalazł się na piśmie przy sprawie podziału majątku).

  Nabycie części nieruchomości nastąpiło tutaj niewątpliwie w roku 2006. Fiskus będzie się mógł domagać zapłaty podatku jedynie od tej części, która została nabyta wskutek podziału majątku (w roku 2013). W najgorszym scenariuszu zatem podatek będzie liczony od połowy ceny sprzedaży, czyli we wskazanym założeniu 200 000 zł.

  Jeżeli jednak pieniądze w takiej wysokości przeznaczy Pan na zakup nowej nieruchomości mieszkalnej (w tym także udziału w nieruchomości), to będzie przysługiwać Panu zwolnienie. Niemniej w pierwszej kolejności radzę wystąpić o interpretację w kwestii nr 1.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kobieta

  Dodano 2013-03-20 16:43 przez kobieta

  Podatek od sprzedaży mieszkania

  Jestem jedyną właścicielką mieszkania, które wykupiłam od Spółdzielni Mieszkaniowej 3 lata temu. Jestem również współwłaścicielką z mężem  drugiego mieszkania (po 1/2), w którym obecnie razem mieszkamy.
  W związku z koniecznością rozstania (separacja lub rozwód) będę zmuszona sprzedać swoje mieszkani...

 • ilovekino

  Dodano 2015-02-07 12:04 przez ilovekino

  Podatek od sprzedaży mieszkania a rozdzielność majątkowa

  W 2005 roku wspólnie z mężem nabyłam mieszkanie spółdzielcze własnościowe za 48 000 zł. 4,5 roku temu rozwiedliśmy się, zapłaciłam mu 70 000 zł i mieszkanie stało się tylko moją własnością. Teraz sprzedaję je za 125 000 zł. Czy będę musiała zapłacić podatek od wzbogacenia? Generalnie mieszkanie nale...

 • mim4

  Dodano 2014-04-18 07:58 przez mim4

  Ile wyniesie podatek od sprzedaży darowizny?

  Witam,
  w grudniu 2009 roku otrzymałem w darowiźnie mieszkanie warte 100 tys zł (darowizna od rodziców byłem więc zwolniony z podatku). Chciałbym sprzedać to mieszkanie za 140 tys. zł (wykonałem remont, który podniósł wartość mieszkania). Od dnia darowizny nie minęło 5 lat. Jakiej wysokości podatek b...

 • splend25

  Dodano 2017-06-02 15:33 przez splend25

  Podatek od sprzedaży mieszkania i kupno kolejnego

  Odziedziczyłam po zmarłym tacie 1/4 część mieszkania. Mama chce sprzedać mieszkanie (przed upływem 5 lat) i całość kwoty przeznaczyć na zakup domu. Ja nie chcę od mamy spłaty tej części (jestem jedynym spadkobiercą po jej śmierci, poza tym nie starczyłoby jej na zakup domu skoro nie będę mieć fizycz...

 • lila14

  Dodano 2017-03-28 09:37 przez lila14

  Dziedziczenie nieruchomości i jej sprzedaż

  Jestem współwłaścicielem mieszkania własnościowego (jestem umieszczona w akcie notarialnym). Jeżeli moja mama umrze, to czy będę mogła sprzedać to mieszkanie nie czekając 5 lat aby uniknąć płacenia podatku? 5 lat to dużo, a nie będe mieszkać w tym mieszkaniu.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania