eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat


2015-06-04 14:02 autor: darwid

6 148 odsłon

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Moja mama w 2007 r. nabyła część mieszkania po zmarłym ojcu. W 2012 r. sprzedała to mieszkanie, czyli przed upływem 5 lat! Jednak w roku 2012 r., zaraz po sprzedaży jednego, nabyła za te pieniądze inne mieszkanie, czyli pieniądze były wydatkowane na własne cele mieszkaniowe!

Tak to też było wówczas w 2012 r. interpretowane przez notariusza a nawet doradcę podatkowego, który sporządził w imieniu mamy odpowiedni druk PIT i oświadczenie o czynnym żalu, bo złożone to zostało w maju 2013 r. więc miesiąc po terminie. Teraz jednak skarbówka "rzuca się" o zaległy podatek od sprzedaży nieruchomości, interpretując to tym, że jak się nabyło mieszkanie w 2007 r., a sprzedało w 2012 r. to nie przysługiwało to zwolnienie wydatków na cele mieszkaniowe a trzeba było pisać o zwolnienie z podatku z tytułu zameldowania.

Czy ktoś może nam coś poradzić? Czy interpretacja US nie jest błędna skoro sama pani ze skarbówki najpierw oświadczyła, że wszystko jest ok a teraz niby po bliższym przyjrzeniu się przepisom, twierdzi że mama musi zapłacić 19% podatku od kwoty ze sprzedaży nieruchomości? Ponoć obowiązywały w 2007 r. i 2008 r. jakieś przepisy, zgodnie, z którymi jak się nabyło wówczas mieszkanie a sprzedało się je przed upływem 5 lat, czyli w 2012 r. to nie można było korzystać ze zwolnienia "na własne cele mieszkaniowe"?

Proszę osoby mające wiedzę w tym temacie o pomoc. Skarbówka żąda od mamy blisko 10 tys. zł. tytułem tego zaległego podatku, a to w jej sytuacji, kiedy mama otrzymuje 1600 zł emerytury nie jest możliwe do spłaty...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-12 10:35 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niestety fiskus ma rację. Dla mieszkań nabytych w latach 2007-2008 obowiązywała bowiem tzw. ulg meldunkowa, tzn. trzeba było udowodnić, że było się w tym mieszkaniu zameldowanym na pobyt stały przez co najmniej rok. Aby ulga zadziałała przy tym oświadczenie o skorzystaniu z niej trzeba było złożyć w ustawowym terminie (a ten tutaj został przekroczony).

  Jeżeli jednak mieszkanie stanowiło wspólność małżeńską rodziców, jest pewne światełko w tunelu, a mówiąc dokładniej wyrok WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I SA/Bd 228/15)

  Orzeczenie wprawdzie nie jest prawomocne, niemniej wskazuje, że w takim przypadku nie dochodzi do ponownego nabycia. z chwilą śmierci jednego z małżonków.  Stanowisko to nie jest przy tym odosobnione (na co również wskazują sędziowe).
  Przytoczę fragment wyroku:
  "W świetle przedstawionej dotychczas argumentacji, Sąd w składzie orzekającym w sprawie podziela stanowisko, że nie stanowi "nabycia" w rozumieniu art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy p.d.o.f. nabycie w drodze spadku po współmałżonku, zakupionej w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej do majątku wspólnego nieruchomości. Konsekwentnie, w takim przypadku nie można przyjąć, że pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy p.d.o.f. biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze otwarcia spadku. Skutkiem tego, w niniejszej sprawie, zważywszy na okoliczność, że zakup nieruchomości nastąpił w 2002r brak jest możliwości opodatkowania jego zbycia w 2010 r. na podstawie tego przepisu."

  Mówiąc innymi słowy w takiej sytuacji datą nabycia nawet części dziedziczonej jest tutaj pierwotny zakup czy inne wejście nieruchomości do majątku wspólnego małżonków.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2015-06-12 13:09

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-12 19:01 autor odpowiedzi: darwid

  Dzięki za informację. Każda taka wskazówka jest dla mnie ważna. Faktycznie, mieszkanie było własnością obojga rodziców w udziale po 1/2 i stanowiło własność należącą do wspólnoty majątkowej małżeńskiej. Rodzice oboje byli właścicielami tego mieszkania od roku 2000. W 2007 ojciec zmarł i przeprowadzono postępowanie spadkowe. Jego część 1/2 mieszkania przeszła po połowie na mamę i na mnie, czyli udziały po 1/4. Właśnie sprzedaż tych udziałów nabytych w 2007 a sprzedanych w 2012 stanowi problem. Co do mamy skarbówka prowadzi postępowanie sprawdzające. Co do mnie (inny urząd skarbowy) nic się jeszcze nie dzieje. Zastanawiam się czy siedzieć cicho i może jeszcze przez kolejne 3 lata będzie spokój a potem przedawnienie, czy też lepiej już teraz coś z tym zrobić bo urząd skarbowy własciwy dla mamy może poinformować mój US... Moja sytuacja jest taka jak mamy, też zamiast iść w zwolnienie z tytułu zameldowania (byłem zameldowany w tym mieszkaniu w latach 2000-2002) poszedłem w zwolnienie w związku z zakupem innego mieszkania wspólnie z mamą. Wracając do sprawy mamy, bo to jest teraz na biegu, to oczywiście czasu się już nie cofnie, terminy przeleciały a zeznania w US były złożone ale w kierunku zwolnienia z tytułu nabycia innego mieszkania a nie z tytułu zameldowania... Co Pan teraz radzi, czy czekać aż US naliczy zaległy podatek i wyda decyzję o zapłacie wraz z odsetkami i może jeszcze z jakąś karą i wtedy łaskawie prosić Naczelnika US o umorzenie, częściowe anulowanie itp z uwagi na niskie dochody matki i z uwagi na błędną interpretację przepisów? Czy można jeszcze teraz coś robić w tej sprawie aby dolegliwości finansowe były jak najmniejsze? Co Pan poradziłby mnie? Czy cicho siedzieć i liczyć na brak zainteresowania moją sprawą przez mój US, czy może zacząć coś działać zanim zostanie wszczęte jakieś postępowanie sprawdzające? A jeśli tak to co robić?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-14 10:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W przypadku mamy toczy się postępowanie. Niewiele poza nim można w związku z tym zrobić. Niemniej warto zwrócić uwagę organów podatkowych na wskazane orzeczenie i inne w nim przytoczone. Organ zapewne stwierdzi,  że jednak nabycie nastąpiło w 2007 r. wtedy należy sporządzić odwołanie do izby skarbowej, a następnie - jeżeli ta także podzieli pogląd organu I instancji, złożyć skargę do sądu. Dopóki Izba nie wyda decyzji - podatku płacić raczej nie będzie trzeba. Po wydaniu sprawa się komplikuje, niemniej jak decyzja będzie skarżona do sądu, można wystąpić jednocześnie z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji. Niemniej musi to nastąpić zaraz po wydaniu decyzji, fiskus bardzo szybko bowiem tutaj może przystąpic do egzekuzji.
  Można także wystąpić o rozłożenie zaległości na raty (oczywiście dopiero jak decyzję wyda izba - chyba że nie chcemy się "szarpać z fiskusem" - w takim przypadku z wnioskiem ratalnym występujemy po wydaniu decyzji przez urząd skarbowy)- na umorzenie raczej nie ma co liczyć.

  Pana sytuacja niestety na wskazane orzeczenie się nie łapie. Płacić czy czekać - to ewentualne pańskie ryzyko. Zgodnie z prawem należy wykazać podatek i go zapłacić. Czy urząd może się o niego nie upomnieć? Jest taka szansa, że wszystko się przedawni, niemniej to jeszcze kilka lat i wszystko się może zdarzyć.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-16 16:48 autor odpowiedzi: darwid

  Dzieki za kolejna porcje porad. Na pewno sie przydadza w sprawie mamy. Na pewno bedziemy walczyc gdzie tylko sie da i w wszystkich tych instancjach. Co do mojej sytuacji to chyba jednak wole poczekac na rozwoj wypadkow, zaplacic to jakby od razu sie poddac. Prosze jeszcze o informacje, jakiej wysokosci moge poniesc konsekwencje finansowe, jak to sie liczy? Kwota do opodatkowania to 47500 zl (wartosc 1/4 mieszkania). Rozumiem, ze podatek to 47500 zl x 19% = 9025 zl. A jakiej wysokosci naliczane sa karne odsetki zwazywszy, ze ten podatek musialby byc zaplacony do konca 2012r i jakie ewentualnie przewidziane sa kary za takie niedopatrzenie? Czy moj US jak sie dowie o sprawie i dowie sie ze ja wiedzialem o zaleglym podatku w zwiazku ze sprawa mamy moze uznac ze dzialalem w jakiejs zlej wierze i moze na mnie nalozyc w zwiazku z tym jakies dolegliwsze sankcje finansowe? Czy takie, wynikajace z zlej interpretacji przepisow i bledu, nie wywiazanie sie z zobowiazania podatkowego niesie ze soba ryzyko odpowiedzialnosci karno-skarbowej? Czy jakies zarzuty karno skarbowe dopiero gdy US dowie sie ze w zwiazku ze sprawa mamy nie uregulowalem swojego naleznego podatku?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-19 08:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Podatek coś koło tego. Odsetki można policzyć naszym kalkulatorem http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/odsetek-od-zaleglosci-podatkowych stawki odsetek znajdują się natomiast tutaj: http://www.firma.egospodarka.pl/niezbednik-firmowy/Odsetki-podatkowe.html
  Wskazany czyn podlega pod kodeks karny skarbowy, w związku z tym z ewentualnymi sankcjami trzeba się liczyć. Ile te wyniosą? - zaczynają się od kilkuset złotych a w tym przypadku kończą na kilku tysiącach.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • szybka

  Dodano 2015-02-11 19:46 przez szybka

  Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego spadku

  Chcę sprzedać mieszkanie, które w lutym 2015 r. otrzymałam w spadku.Czy na koszt obowiązkowego podatku mogę zaliczyć koszt mieszkania kupionego w sierpniu 2014 r.?

 • dariaf

  Dodano 2014-08-02 17:19 przez dariaf

  Podatek od sprzedaży mieszkania

  Witam,
  moje pytanie dotyczy podatku od sprzedaży mieszkania. Mianowicie czy chcąc sprzedać wykupione mieszkanie (wykupione od 4 lat), muszę płacić od niego podatek?
  Środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczamy na wykończenie domu w innym województwie. 

 • konto usunięte

  Dodano 2018-01-28 12:55 przez konto usunięte

  Kupno i sprzedaż. Podatek od sprzedaży mieszkania

  Witam,w 2016 kupiłem mieszkanie o wartości 180 tys. zł, 162 tys. zł były z kredytu. Teraz chcę je sprzedać. Nie minęło 5 lat, więc muszę zapłacić podatek. Powiedzmy, że sprzedam je za 184 tys. zł. Czy podatek płacę od kwoty 22 tys. zł?Czy w cele mieszkaniowe aby obniżyć kwotę podatku wchodzi umeblow...

 • dwal1

  Dodano 2016-11-28 22:46 przez dwal1

  Czy można uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat?

  Szanowni Państwo,w 2011 roku sprzedałem mieszkanie, po swojej babci. Nie zapłaciłem podatku ze sprzedaży, ponieważ przeznaczyłem te pieniądze na własne cele mieszkaniowe, czyli budowę domu (tj. kredyt hipoteczny i rachunki z remontu).Obecnie dostałem wezwanie do urzędu skarbowego, gdzie okazało się,...

 • karola772

  Dodano 2015-03-10 11:48 przez karola772

  Czy zapłacę podatek od sprzedaży mieszkania?

  Witam,rodzice kupili mieszkanie w czerwcu 2010 roku. Aktualnie planują je sprzedać,a pieniądze ze sprzedaży mi podarować. Otrzymaną darowizną przeznaczę na cele mieszkaniowe. Czy wtedy zapłacę podatek? Co powinniśmy zrobić, aby nie płacić podatku 19%?Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam,Karolina

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania