eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż nieskończonego domu z hipoteka po zmarłym mężu


2015-04-13 20:52 autor: mancia_83

2 358 odsłon

Sprzedaż nieskończonego domu z hipoteka po zmarłym mężu

Witam,

mój zmarły mąż dostał od matki działkę (została zapisana na niego), gdzie rozpoczął budowę domu biorąc kredyt hipoteczny. W sierpniu 2008 otrzymał zgodę na budowę, a w lutym 2009 wydano zaświadczenie o rozpoczęciu robot budowlanych.

Mąż zmarł niespodziewanie w lipcu 2012 roku. Do spłaty została część kredytu hipotecznego, który spłacam. Dzieci zrzekły się spadku ma moją rzecz. Chcę teraz sprzedać ten dom, który jest nieskończony (stan surowy otwarty).

Czy będę musiała zapłacić podatek od tej transakcji? Jak liczymy te 5 lat w przypadku nieskończonego domu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-04-15 07:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    To, czy budowa się zakończyła, czy nie - nie ma tutaj większego znaczenia. Pani nabyła spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Od roku 2012 zatem liczymy 5-letni okres. Niestety ustawodawca bardzo niekorzystnie w takim przypadku wskazał sposób określania kosztów uzyskania przychodu.
    Art. 22 ust. 6d ustawy mówi bowiem:
    Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji IPTPB2/415-71/14-4/AKr wskazał, że długi spadkowe nie pomniejszają tutaj wartości dochodu podlegającego opodatkowaniu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • maciekkk2

    Dodano 2019-03-18 15:52 przez maciekkk2

    Sprzedaż domu z kredytem hipotecznym przed upływem 5 lat - podatek

    Witam,Potrzebuję porady. W styczniu 2019 r. zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny na budowę domu w wysokości 330 000 zł. Działkę kupiliśmy rok wcześniej za gotówkę i była naszym wkładem własnym do kredytu hipotecznego. Aktualnie kończymy budowę domu, ale zdecydowaliśmy go sprzedać za kwotę 450 000 zł. Chc...

  • thrown

    Dodano 2016-02-23 07:56 przez thrown

    Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat.

    Witam!Odziedziczyłem 50% udziału w mieszkaniu po zmarłej krewnej w drodze spadku.Mieszkanie zostanie sprzedane przed upływem 5 lat od tego faktu.Aktualnie - jeszcze przed nabyciem spadku - posiadam kredyt hipoteczny na mieszkanie, w którym faktycznie mieszkam i przebywam. Pytania moje brzmią:1). Czy...

  • twaardziel

    Dodano 2015-10-05 11:49 przez twaardziel

    Podatek od sprzedaży nieruchomości, a spłata kredytu hipotecznego

    Witam,odziedziczyłam domek letniskowy (całoroczny, działka rekreacyjna z możliwością zameldowania). Nie minęło jeszcze 5 lat od momentu, kiedy jestem właścicielką nieruchomości, jednak w związku z tym, że jesteśmy młodym małżeństwem z dzieckiem i kredytem, i nie stać nas na utrzymywanie domku - musi...

  • kamipadre

    Dodano 2015-02-04 14:55 przez kamipadre

    Podatek od sprzedanej nieruchomości

    Sprzedałem mieszkanie zanim upłynął termin 5 lat od daty otrzymania tego mieszkania w spadku.Czytałem gdzieś, że można być zwolnionym z podatku w taki sposób, żeby spłacić kredyt mieszkaniowy. Czy ten kredyt może być kredytem hipotecznym mojego syna? Dodam, że mogę przeznaczyć tylko 19 procent, któr...

  • darqmoon

    Dodano 2014-04-23 11:28 przez darqmoon

    Co obniża podatek od spadku dla nieruchomości sprzedawanej przed upływem 5 lat od daty nabycia?

    Witam,
    w 2010 nabył nieruchomość w drodze spadku po mojej babci. Zaciągnąłem także kredyt hipoteczny na spłatę zachowku względem mojego ojca. W tym miesiącu, czyli przed upływem 5 lat sprzedaję to mieszkanie i chciałem zapytać czy jest możliwość nie płacenia podatku od tej transakcji?
    Z tego co wycz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Poradnik PIT-39: Rozliczamy dochód ze sprzedaży mieszkania

    Poradnik PIT-39: Rozliczamy dochód ze sprzedaży mieszkania

    Pan Marcin w lipcu 2018 roku kupił mieszkanie za 200.000 zł na kredyt. Następnie sprzedał je w lutym 2021 r. za 250.000 zł. Z uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy spłacił kredyt mieszkaniowy w wysokości 80.000 zł a pozostałą kwotę ...

  • Wniesienie mieszkania do majątku wspólnego nie jest nabyciem dla PIT

    Wniesienie mieszkania do majątku wspólnego nie jest nabyciem dla PIT

    Włączenie do majątku małżonków w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jako datę nabycia ...

  • Rozliczenie PIT-39 ze sprzedaży mieszkania w 2019 r.

    Rozliczenie PIT-39 ze sprzedaży mieszkania w 2019 r.

    Sprzedaż mieszkania, domu bądź innej nieruchomości przed pięcioma laty od ich nabycia, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek od sprzedaży rozlicza się na formularzu PIT-39, który należy złożyć do 30 kwietnia roku ...

  • Sprzedaż prawa do mieszkania w podatku dochodowym

    Sprzedaż prawa do mieszkania w podatku dochodowym

    Przy przeniesieniu na rzecz osób trzecich praw i obowiązków wynikających z przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej z deweloperem, uzyskany z tego tytułu przychód należy zaliczyć do przychodów ze zbycia praw majątkowych – uznał Dyrektor ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania