eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Zgłoszenie sprzedaży mieszkania ze spadku


2015-02-24 08:58 autor: miamaya

4 136 odsłon

Zgłoszenie sprzedaży mieszkania ze spadku

Szanowni Państwo,

w czerwcu 2013 zmarł mój cioteczny dziadek. W spadku zapisał mi swoje mieszkanie. We wrześniu 2013 u notariusza dokonałam wszystkich formalności i mieszkanie zostało przepisane na mnie. Od razu w US zaczęłam starać się o zwolnienie z podatku od spadku (w mieszkaniu zamieszkałam i się zameldowałam). Z podatku zostałam zwolniona. 

Jednak w grudniu 2014 mieszkanie sprzedałam. Chcę kupić nowe mieszkanie i wiem, że na nie przeznaczę całą kwotę, którą uzyskałam ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania. Wiem, że aby uniknąć podatku od spadku muszę nowe mieszkanie kupić w przeciągu dwóch lat. Tak też zrobię :-)

Mam jednak pytanie o PIT – czy fakt sprzedania mieszkania mam zgłosić teraz czy dopiero wtedy gdy będę rozliczać ulgę? Jeśli teraz to, w którym formularzu? PIT-39?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-24 13:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  PIT-39 należy złożyć do końca kwietnia 2015 r. Już tutaj deklaruje Pani chęć przeznaczenia pieniędzy na własne cele mieszkaniowe (dzięki czemu podatek nie wystąpi).
  Niemniej zastanawiam się trochę nad podatkiem od spadków i darowizn. Proszę napisać, z którego konkretnie zwolnienia tutaj Pani skorzystała.

  miamaya skomentował/a odpowiedź 2015-02-24 17:29

  bardzo dziękuję za odpowiedź. proszę pozwolić, że jeszcze dopytam – czyli w tym roku składam PIT-39 i w nim zaznaczam, że w 2014 mieszkanie sprzedałam i że chcę za pieniądze ze sprzedaży uzyskane kupić nowe mieszkanie? co do zwolnienia z podatku od spadku to skorzystałam z ulgi dla spadkobierców z II grupy, którzy przyjmując mieszkanie zobowiązują się w nim zamieszkać, zameldować i nie mieć w posiadaniu żadnej innej nieruchomości. kilkakrotnie upewniałam się w US oraz w informacji podatkowej czy taka ulga na pewno mi przysługuję. na szczęście spełniam wszystkie wymagania i po sześciu miesiącach (sic) US z podatku mnie zwolnił :-) czy myśli Pan, że jednak coś przeoczyłam? pozdrawiam,

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-26 07:37 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do PIT-39 zgadza się.
  Co do podatku od spadków i darowizn - jest to ulga z art. 16. Jak najbardziej ona Pani przysługuje, niemniej takiej nieruchomości nie może Pani zbyć przez 5 lat!
  Są tutaj pewne wyjątki, ale bardzo ciężko spełnić wymagane warunki (są one w pewnym zakresie uznaniowe - niestety :( ).
  7. Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji lub ustalenia zobowiązania podatkowego: 1)   zbycie udziału w budynku lub lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość, albo spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych, albo 2)   zbycie budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość (udziału w budynku lub lokalu), albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na nabycie innego budynku lub lokalu mieszkalnego (udziału w budynku lub lokalu) albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (udziału w takim prawie), albo budowę innego budynku lub lokalu nastąpiło w całości w okresie dwóch lat od dnia zbycia i łączny okres zamieszkiwania w zbytym i nabytym budynku lub lokalu, potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały, wynosi 5 lat.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania