Witam, jestem właścicielem mieszkania, w którym mieszkała moja babcia i dziadek. Babcia zmarła w 2005 r., dziadek w 2014 r. Nigdy nie byłam w tym mieszkaniu zameldowana (mam drugie mieszkanie).
Chciałabym sprzedać mieszkanie po dziadkach. Proszę o odpowiedź, czy prawdą jest, że za pieniądze za sprzedaż mieszkania muszę do roku czasu kupić inne mieszkanie, żeby nie płacić podatku od wzbogacenia?
dziękuję za odpowiedź
2014-08-19 20:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2014-08-17 17:56 przez mkrzysz
W 2010 roku kupiliśmy działkę budowlaną za 100 tys. zł. Wybudowaliśmy dom w stanie surowym zamkniętym. Mamy faktury tylko na 110 tys. (reszta to dowody wpłaty, ale bez VAT). Chcemy kupić dom w Irlandii za 500 tys. złotych. Do kwoty, jaką mamy, musimy dobrać kredyt.
Czy jeżeli przeznaczymy całą kwotę...
Dodano 2014-07-30 21:09 przez b...
Witam,
w 2001 r. otrzymałam w spadku mieszkanie własnościowe. W tym roku noszę się z zamiarem sprzedaży tej nieruchomości. Czy będę musiała zapłacić jakiś podatek od tej transakcji? Jeśli tak to w jakiej wysokości?
Obecna wartość mieszkania to około 80000 zł. Dodatkowo, czy kwota uzyskana ze sprzeda...
Dodano 2014-08-12 13:39 przez mola777
Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.
Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lo...
Dodano 2013-11-06 11:57 przez anai
Witam!
Ostatnio sprzedałam mieszkanie, za które zgodnie z prawem powinnam zapłacić podatek od wzbogacenia. Wiem, że przeznaczając pieniądze ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe mogę tego uniknąć. I tu moje pytanie: jak mam rozumieć stwierdzenie:
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub...
Dodano 2019-02-25 15:31 przez konto usunięte
Witam, mam pytanie, zakupiłem dom trzy lata temu w stanie surowym z działką za 300 tys. kwota brana na kredyt (hipoteka). Dom planuję sprzedać za ok 1 mln. Zbyt wielu dokumentów na wykonywane prace wykończeniowe nie posiadam, ponieważ większość robiłem sam.
Pytanie brzmi, czy sprzedając dom za 1 mln...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu podlega opodatkowaniu, chyba że w okresie kolejnych pełnych 3 lat kalendarzowych od tego zbycia uzyskane pieniądze przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe. Prawo do ulgi mieszkaniowej ...
Perspektywa zapłacenia podatku PIT (19%) od zysku ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą na pewno nie jest zachęcająca. Warto jednak pamiętać, że ustawodawca nalicza wspomniany podatek tylko jeśli sprzedaż ...
Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Sprzedawca w ten sposób osiąga bowiem przychód, który co do zasady jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub odpowiednio podatkiem ...
Na potrzeby PIT nabycie nieruchomości następuje w momencie, kiedy ta trafia do majątku wspólnego małżonków. Późniejsza darowizna między małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej, przenosząca składnik ...