eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości darowanej niespełna 5 lat temu


2014-03-30 21:20 autor: Lanoska

4 685 odsłon

Koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości darowanej niespełna 5 lat temu

Witam,

w 2011 r otrzymałam w darowiźnie od rodziców mieszkanie o wartości 400 tys. zł. Na dzień dzisiejszy jego wartość spadła do 300 tys. zł i w takiej cenie mogę je sprzedać.

Planuje ponadto kupić owe mieszkanie o wartości 221 tys. zł. Jak wyliczyć ewentualny podatek od tej sprzedaży i jakie będą koszty uzyskania przychodu w tym wypadku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-31 08:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Kosztów uzyskania w zasadzie nie ma - skoro była to darowizna i zapewne nie został zapłacony podatek od spadków i darowizn (chyba że w trakcie posiadania mieszkania zostały poniesione na nie nakłady powodujące wzrost wartości użytkowej). Przeznaczenie pieniędzy na cele mieszkaniowe, czyli np. zakup nowego mieszkania, pozwala zwolnić dochód ze sprzedaży z podatku, ale tylko w części przeznaczonej na ten cel.

  W przypadku braku kosztów, a więc gdy przychód = dochód, zwolniona z podatku będzie wartość 221 000 zł dochodu.

  Opodatkować będzie trzeba zatem 79 tys. zł, co daje 15 tys. zł. podatku, chyba że w terminie 2 lat przeznaczy Pani uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe (np. na remont kupionego mieszkania).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 16:52 autor odpowiedzi: Lanoska

  Dziękuję za informacje, a jak się do tych wyliczeń ma stosunek w cenie  sprzedaży cena garażu oraz cena zakupu miejsca postojowego w garażu czy te przychody i wydatki są rowniez traktowane jako cele mieszkaniowe? cz jednak od ceny sprzedaży garażu będe musiała zapłacić podatek 19% oraz cena zakupu nowego miejsca postojowego ne może być potraktowana jako cel wydatek na cele mieszkaniowe? Wszystko w przypadku darowizny było na jednym akcie?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 17:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Nie do końca rozumiem. Powyższe pytanie tyczy się nieruchomości sprzedawanej czy kupowanej?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 17:34 autor odpowiedzi: Lanoska

  Obu, sprzedaję mieszkaniem z garazem nabyte w drodze powyższej darowizny oraz kupuję nowe mieszkanie z miejscem postojowym.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-02 17:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W przypadku sprzedaży - tak, wartość garażu wchodzi do przychodu (to też nieruchomość, ustawa nie mówi bowiem tylko o nieruchomościach mieszkalnych).

  Przy zakupie - hmm tu można by polemizować. Ustawa mówi bowiem m.in. o  nabyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, a nie miejsca postojowego. Niemniej jeżeli cena będzie obejmowała zarówno mieszkanie jak i przynależne do niego miejsce postojowe (bez oddzielnego wyodrębniania ceny tego ostatniego) trudno będzie fiskusowi próbować wyłączyć jakąkolwiek kwotę ze zwolnienia.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-02 20:56 autor odpowiedzi: Lanoska

  Aha, niestety w projekcie aktu jest podział na poszczególne przedmioty umowy :(

  A czy jesli wpłacilam już zaliczkę na nowe mieszkanie z własnych środkow na podstawie umowy rezerwacyjnej, ale nie uzyskałam jeszcze przychodu ze zbycia posiadanej nieruchomości (jeszcze nie podpisaliśmy aktu) to czy mogę ją wliczyć jako wydatek mieszkaniowy i pomniejszyc podstawe opodatkowania 19% ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-03 07:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Co do tego rozbicia - proszę rąk nie załamywać. W pierwszej kolejności proszę się skontaktować z właściwym dla Pani urzędem skarbowym i spytać jak oni do tematu podchodzą, bo mogą nie robić żadnych problemów przy wliczeniu miejsca postojowego.

  Co do zaliczki - tutaj jednak zalecam daleko idącą ostrożność. Chodzi bowiem tutaj o to, aby stricte pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, a nie jakiekolwiek pieniądze.

  Co za tym idzie, jeżeli otrzymałaby Pani zaliczkę na sprzedaż swojego mieszkania i tę zaliczkę przeznaczyła na zakup nowego lokum, to można by powalczyć o uznanie tego za cel mieszkaniowy. Wpłacenie zaś zaliczki na nowe mieszkanie z własnych innych środków (przed uzyskaniem pieniędzy od nabywcy Pani mieszkania) jest natomiast z góry skreślone z wydatków mieszkaniowych.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ltop

  Dodano 2014-03-25 17:50 przez ltop

  Podatek od sprzedaży mieszkania z kredytem

  Witam,
  sprzedałem mieszkanie z kredytem i kupiłem następne. Urząd Skarbowy stoi na stanowisku, że jeżeli wliczam kwotę spłaty kredytu do wydatków na własne cele mieszkaniowe, to muszę zmniejszyć koszty uzyskania przychodu o kwotę całego kredytu przy wyliczeniu dochodu do opodatkowania za pierwsze mi...

 • EAB

  Dodano 2014-03-14 15:53 przez EAB

  Podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny

  Witam,
  Proszę o poradę jaki podatek od wzbogacenia powinniśmy zapłacić.
  W 2004 r. mój mąż (wtedy narzeczony) kupił wspólnie ze swoją mamą mieszkanie na kredyt za kwotę 153 000 zł. W 2010 r. moja teściowa przekazała mężowi darowiznę w postaci połowy mieszkania. Wartość darowizny została określona na ...

 • mola777

  Dodano 2014-08-12 13:39 przez mola777

  Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego jako darowizna

  Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.
  Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lo...

 • berta

  Dodano 2014-04-21 00:20 przez berta

  Darowizna mieszkania wnuczce

  Witam,
  babcia darowała mi, czyli wnuczce mieszkanie, które wcześniej wykupiła od gminy z bonifikatą - było to w roku 2013 r. Mieszkanie jest już moje.
  Teraz chciałabym je sprzedać i kupić nowe. Czy gdy to zrobię będę musiała zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego? I czy gminę będzie interesować kwota...

 • mim4

  Dodano 2014-04-18 07:58 przez mim4

  Ile wyniesie podatek od sprzedaży darowizny?

  Witam,
  w grudniu 2009 roku otrzymałem w darowiźnie mieszkanie warte 100 tys zł (darowizna od rodziców byłem więc zwolniony z podatku). Chciałbym sprzedać to mieszkanie za 140 tys. zł (wykonałem remont, który podniósł wartość mieszkania). Od dnia darowizny nie minęło 5 lat. Jakiej wysokości podatek b...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania