eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedaży ziemi rolnej przed upływem 5 lat


2014-02-10 14:43 autor: doota665

30 651 odsłon

Podatek od sprzedaży ziemi rolnej przed upływem 5 lat

Witam,

mąż na podstawie działu spadku w grudniu 2011 roku otrzymał w spadku ziemię rolną 5,33 ha. Teść zmarł w 1993 roku, a teściowa 2011 roku. Dopiero po śmierci teściowej była sprawa o nabycie spadku, teraz mąż sprzedał te 5,33 ha osobie która prowadzi gospodarstwo rolne i tę ziemię włącza w skład swojego gospodarstwa.

Czy mąż musi zapłacić jakikolwiek podatek od dochodu, czy jakiś inny? Nadmienię, że mąż po podziale spadku był w urzędzie skarbowym i dopełnił wszystkich formalności tj. zgłosił, że nabył spadek. Kolejna sprawa - teraz te pieniądze chce podarować dla syna na zakup mieszkania. 

Jak to teraz wszystko przeprowadzić, aby mąż i synowie nie musieli płacić żadnych podatków. Czy może tak, że mąż kupi te mieszkania na siebie a potem daruje synom?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Magdziak1992

  Dodano 2013-09-26 23:56 przez Magdziak1992

  Podatek od sprzedaży gruntów rolnych

  Witam,
  w 2011 r. dostałam w spadku po ojcu 11 ha ziemi rolnej. Obecnie jest ona w dzierżawie, teraz chciałabym kupić dom i chcę sprzedać ziemię temu dzierżawcy, ale jeszcze nie minęło 5 lat. Ziemia po sprzedaniu zostanie nadal ziemią rolną. Czy będę musiała coś płacić do urzędu skarbowego?
  Proszę o ...

 • abime

  Dodano 2017-04-21 23:29 przez abime

  Sprzedaż działki. Czy trzeba czekać 5 lat?

  Nabyłam spadek po zmarłej mamie 1/6 majątku, siostra taką samą część. Chcemy sprzedać działkę.Czy możemy to zrobić bez konieczności płacenia podatku? Tato żyje i chciałby sprzedać to jako on. Czy nasz udział jest przeszkodą i musimy czekać 5 lat?

 • Maartaa

  Dodano 2017-03-06 23:25 przez Maartaa

  Podatek od sprzedaży nieruchomości ze spadku, a zakup działki budowlanej

  Witam serdecznie,w 2016 roku zmarła mi matka, w spadku dostaliśmy (ja i dwóch braci) mieszkanie, które za niedługo zostanie sprzedane i podzielimy się wartością. W związku z tym, w moim przypadku będę musiała zapłacić podatek 19%, i mam następujące pytanie: czy jeśli kupie działkę budowlaną (zamierz...

 • mola777

  Dodano 2014-08-12 13:39 przez mola777

  Podatek od sprzedanego mieszkania otrzymanego jako darowizna

  Parę dni temu nasza córka przekazała nam jako darowiznę mieszkanie. Za parę tygodni mieszkanie to będziemy sprzedawać za kwotę taką, jak na akcie darowizny.
  Jestem z mężem na etapie kupowania lokalu o innym przeznaczeniu (apartament) o projektowanej powierzchni użytkowej 50,10 m2, (zwany w umowie lo...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-06 17:43 przez konto usunięte

  Sprzedaż dwóch gruntów obok siebie jednej osobie. Czy należy złożyć jeden czy dwa PIT-39?

  Witam,
  mam pytanie odnośnie sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat.
  Sprawa wygląda tak: w 2009 roku babcia darowała mi mały kawałek pola i w tym samym roku ja kupiłam drugi kawałek takiego pola obok babci za 1000 zł. W efekcie miałam jeden duży, razem pół hektara, tylko nabyty na dwa różne spos...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania