eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż wydzielonych działek budowlanych z gospodarstwa otrzymanego w spadku a podatek


2014-01-22 23:12 autor: konto usunięte

2 618 odsłon

Sprzedaż wydzielonych działek budowlanych z gospodarstwa otrzymanego w spadku a podatek

Witam serdecznie,

w 2012 roku odziedziczyłam po śmierci ojca gospodarstwo rolne: 1,5 ha z zabudowaniami. Z uwagi, iż zgłosiłam w ciągu 6 miesięcy fakt otrzymania spadku w US nie zapłaciłam podatku. Obecnie planuję podzielić część gospodarstwa, tj. wydzielić 3 działki budowlane (o pow. ok. 1000 m2) i przynajmniej jedną z nich sprzedać. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży chciałabym przeznaczyć na remont, zmianę dachu, ocieplenie domu (znajdującego się w tym gospodarstwie). Remont jest konieczny ze względu na zły stan techniczny budynku. Mieszkam we wspomnianym gospodarstwie.

Bardzo proszę o odpowiedź, czy będę musiała zapłacić podatek do urzędu skarbowego z tyułu otrzymanego spadku (nie minęło jeszcze pięć lat)? Czy jeżeli pieniądze uzyskane ze sprzedaży działki przeznaczę na remont domu, w którym mieszkam również nie zapłacę podatku?

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Jadwiga

Pytanie zaktualizowano 2014-01-24 15:06

Chciałam zaznaczyć , iż nie prowadzę działalności gospodarczej. Ponadto interesuje mnie czy od sprzedanych działek /obecnie jeszcze grunt rolny/ będę musiała zaplacic Vat i dochodowy? W  którym momęcie wystapic o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przed czy po podziale i czy ma jakieś znaczenie to ,iż przekwalifukuje grunt z rolnego na budowlanny ?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Jojana

  Dodano 2017-03-31 18:09 przez Jojana

  Czy zapłacę podatek od sprzedaży spadku?

  Witam. Moi rodzice posiadali gospodarstwo rolne. Ojciec zmarł i odziedziczyłam ja i mój jeszcze wtedy mąż po 1/2 części gospodarstwa. Moja mama ma 1/2 gospodarstwa, ja 1/4 i były mąż 1/4. Całość gospodarstwa to 4,75 ha.
  Zostały przez naszą trojkę sprzedane 2ha gruntów rolnych rolnikowi na powiększen...

 • poziomek1978

  Dodano 2012-10-20 18:30 przez poziomek1978

  Sprzedaż działki przed upływem 5 lat, która dawniej należała do gospodarstwa rolnego

  Dzień dobry,
  Chciałbym w imieniu mamy prosić o poradę. Zaczynając od początku...W 2003 r. moja babcia (ze strony mamy, dziadek już nie żył wówczas), posiadała gospodarstwo rolne wraz z ziemią uprawną. Zdecydowała się na podzielenie działki na mniejsze części:
  a) działka nr 1 - o powierzchni 0,09 ha ...

 • Elli4

  Dodano 2014-04-28 18:47 przez Elli4

  Sprzedaż części gospodarstwa rolnego a podatek od spadków

  Witam serdecznie,
  w 2013 roku moja mama nabyła po tacie w drodze spadku gospodarstwo rolne składające się z kilku działek i domu o pow. 6 ha. Skorzystała z ulgi w podatku od spadków składają SD-Z2. W 2014 planuje sprzedać jedną z działek o pow. 0,34 ha.
  Czy sprzedaż tej działki spowoduje obowiązek w...

 • brus

  Dodano 2014-01-25 12:46 przez brus

  Co rozumieć pod stwierdzeniem "własne cele mieszkaniowe"?

  W 2011 r. otrzymałam w spadku domek od brata. W 2013 r. dom został sprzedany. Sporządzając deklarację podatkową zastanawiam się, czy mogę odliczyć koszty wydane na remont i malowanie mojego mieszkania, które miało miejsce już po sprzedaży domu/
  Następne pytanie dotyczy tego, czy mogę przeznaczyć pie...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-19 15:41 przez konto usunięte

  Podatek od spadku i sprzedaży działki

  W 1986 roku dostałam w spadku działkę 11 arów, ale zapisane miałam 8 arów, bo takie były przepisy, że działka budowlana mogła mieć tylko 8 arów. Pole orne pół ha i te 3 ary niestety zostały zapisane siostrze, bo działka miała 22 a i została podzielona na nas dwie siostry.
  Obecnie siostra mi przepisu...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania