eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Sprzedaż działki przed upływem 5 lat, która dawniej należała do gospodarstwa rolnego


2012-10-20 18:30 autor: poziomek1978

7 089 odsłon

Sprzedaż działki przed upływem 5 lat, która dawniej należała do gospodarstwa rolnego

Dzień dobry,

Chciałbym w imieniu mamy prosić o poradę. Zaczynając od początku...W 2003 r. moja babcia (ze strony mamy, dziadek już nie żył wówczas), posiadała gospodarstwo rolne wraz z ziemią uprawną. Zdecydowała się na podzielenie działki na mniejsze części:

a) działka nr 1 - o powierzchni 0,09 ha (9 setnych hektara), na której znajdują się budynki gospodarcze i dom rodzinny

b) pozostała część, nazwijmy ją działką nr 2, ok 4 ha - sama ziemia rolna

Działka nr 2 została sprzedana sąsiadowi, młodemu rolnikowi, który do dzisiaj ją uprawia.

W 2011 r. babcia zmarła i mama wraz z 2 braćmi odziedziczyli działkę nr 1. Rodzeństwo chce sprzedać tę działkę przed upływem 5 lat od momentu otrzymania wyroku sądu potwierdzającego otrzymania spadek. Kupującym byłby ten sam młody rolnik, sąsiad, który wcześniej nabył ziemie rolną - działka nr 2.

Dodam, że w akcie notarialnym, sprzedaży działki rolnej, działka z budynkami gospodarczymi NIE BYŁA wyszczególniona na planach zagospodarowania przestrzennego jako działka rolna. Obecnie za działkę z domem rodzinnym i budynkami gospodarczymi gmina nalicza wyłącznie podatek od stojących na niej nieruchomości. W księdze wieczystej dla działki widnieją wpisy:

Strona główna:

- typ księgi: nieruchomość gruntowa

na dalszej stronie KW czytamy:

- sposób korzystania: działka zabudowana

PYTANIE: Czy należny dla US jest podatek w wysokości 19% od tej nieruchomości w sytuacji kiedy sprzedaż nastąpi przed okresem 5 lat od nabycia działki drogą spadku?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • secreta

  Dodano 2013-07-16 09:17 przez secreta

  Czy zapłacę podatek od zbycia nieruchomości?

  Dostałam w spadku po tacie 1/6 domu. Po śmierci taty zaciągnęłam kredyt konsolidacyjny (z obciążeniem hipoteki tegoż domu) na spłatę zobowiązań po tacie, gdzie m.in. spłacono kredyt budowlany.
  Pytanie: czy w momencie sprzedaży domu (nie minęło 5 lat), mogę spłatę tego kredytu potraktować jako własny...

 • sztabela

  Dodano 2013-06-19 14:54 przez sztabela

  Podatek od sprzedaży gospodarstwa rolnego otrzymanego w spadku

  W 2010 roku moja mama wraz z rodzeństwem (razem 5 osób) nabyła w drodze spadku po zmarłym - w tym samym roku - bracie gospodarstwo rolne, w którego skład wchodzą: grunty rolne i pastwiska - 6 ha , las - 4 ha oraz dom. Zgodnie z ustawą spadkobiercy byli zwolnieni z podatku dochodowego od spadku. W te...

 • malina432

  Dodano 2019-07-26 08:34 przez malina432

  Kara za wydanie na cele mieszkaniowe po terminie

  Witam, sprzedałam działkę, którą uzyskałam w spadku przed upływem 5 lat. Zgłosiłam w US, że pieniądze wydam na cele mieszkaniowe. I tak się też stało - kupiłam mieszkanie.Ale... nie wiedziałm, że miałam na to dwa lata. Powinnam to zrobić do końca 2017, a akt notarialny mam z 12 stycznia 2018. Co mi ...

 • marcysia

  Dodano 2014-01-23 11:08 przez marcysia

  Ziemia rolna w spadku a sprzedaż spadku. Czy zapłacimy podatek?

  W tamtym roku w styczniu zmarła moja mama. Wraz z bratem i siostrą dostaliśmy spadek po niej - każdy po 1/3. Teraz chcemy sprzedać ziemię rolną. Czy zapłacimy za nią podatek i w jakiej wysokości, jeśli nie upłynęło jeszcze 5 lat od nabycia spadku?

 • Magdziak1992

  Dodano 2013-09-26 23:56 przez Magdziak1992

  Podatek od sprzedaży gruntów rolnych

  Witam,
  w 2011 r. dostałam w spadku po ojcu 11 ha ziemi rolnej. Obecnie jest ona w dzierżawie, teraz chciałabym kupić dom i chcę sprzedać ziemię temu dzierżawcy, ale jeszcze nie minęło 5 lat. Ziemia po sprzedaniu zostanie nadal ziemią rolną. Czy będę musiała coś płacić do urzędu skarbowego?
  Proszę o ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania