eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podróż służbowa pracownika samochodem prywatnym a opodatkowanie pracownika


2014-01-21 22:26 autor: Krysia

12 565 odsłon

Podróż służbowa pracownika samochodem prywatnym a opodatkowanie pracownika

Pracownik jedzie w delegację samochodem prywatnym. Do delegacji dołącza bilety parkingowe i za przejazd autostradą. Za przejechane kilometry należy mu się kilometrówka np. 100 km* 0,8358 oraz zwrot kosztów parkingu i przejazdu autostradą. Jeśli chodzi o pracodawcę (spółka handlowa) kosztem podatkowym jest tylko kilometrówka, a pozostałe koszty (parking, autostrada) nie stanowią kosztów podatkowych.

Czy wypłata zawrotu kosztów parkigu i przejazdu autostradą wiąże się z koniecznością opodatkowania (i również oskładkowania) pracownika podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-04 19:36 autor odpowiedzi: Lucyna Banaś doradca podatkowy nr 08567

  Zwrot pracownikowi wydatków poniesionych w podróży służbowej w związku z korzystaniem z płatnych dróg i autostrad oraz płatnych miejsc parkingowych jest przychódem ze stosunku pracy. Przychód ten korzysta jednak ze zwolnienia od podatku, co w konsekwencji powoduje, że w odniesieniu do tych należności pracodawca nie jest zobowiązany do wykonania obowiązków płatnika. O składakch na ubezpieczenia zdrowotne nie wypowiadam się, ale ponieważ zwrot tych kosztów traktowany jest jak inne naleznosci z tytułu podróży służbowych, zatem wg mnie nie będzie opodlegała oskładkowaniu. ale proponuje ustalić to w ZUS. Nadto proponuje sledzic interpretacje i orzeczenia sadowe w sprawie kosztów podatkowych u pracodawcy z tytułu zwrotu tych wydatków, bo obecna linia orzecznicza MIn. Fin. w tej kwestii jest nie do utrzymania.

  jaceksr

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2017-11-15 10:08

  Składki na ubezpieczenie zdrowotne ? w jakim kontekście ? Jaki to ma związek z podróżą służbową ??? Oj EKSPERT - zamieszane tak, że nie wiadomo jak to rozumieć !!!! A w dodatku "uwielbiam" wszelkich doradców , którzy nie odpowiadają na pytanie (chociaż nadal nie wiem o co chodzi z tym ubezpieczeniem zdrowotnym - jakie było pytanie ?) bo ...... i odsyłają do jakiegokolwiek urzędu. ŚWIETNE DORADZTWO !

  kancelariapodatkowatax@gmail.com

  Oceń odpowiedź 4 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Krysia

  Dodano 2014-01-21 22:36 przez Krysia

  Koszt delegacji a rada nadzorca

  Pracownik spółki X jest oddelegowany na posiedzenie rady nadzorczej spółki Y (córki). Z umowy wynika, że koszty delegacji pokrywa spółka X. Czy koszt delegacji może stanowić koszt podatkowy dla spółki X? Czy pokrycie kosztów podróży służbowej stanowi dla pracownika dochód do opodatkowania (CIT)?

 • dino68

  Dodano 2013-02-13 20:31 przez dino68

  Delegacja zagraniczna a wynagrodzenie za dojazd własnym samochodem w dzień wolny

  Pracodawca wysłał mnie w delegację zagraniczną (Holandia) samochodem prywatnym. Jazda odbywała się w niedzielę (dzień u mnie wolny od pracy) chcę zaznaczyć, że samochodem jechałem sam (bez innych pracowników mojej firmy). Podróż Trwała 14 godz. Jest to wszystko udokumentowane w formularzu wyjazdu sł...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-04 09:16 przez konto usunięte

  Podróż służbowa, bilet PKP a odliczenie VAT

  Witam,
  jestem VAT-owcem na KPiR. Z ostatniej podróży służbowej mam bilet PKP. Czy jeśli zawiera on wszystkie dane, jak faktura, to tak go ująć i odliczyć VAT?

 • Kit30

  Dodano 2013-07-21 16:48 przez Kit30

  Delegacja zagraniczna a umowa cywilno-prawna

  Zostałem wysłany na 3-miesięczne szkolenie za granicę na podstawie umowy zlecenie, które ma mnie przygotować do późniejszej pracy - zaznaczam, że jest to pierwsza umowa jaką zawarłem z pracodawcą - po okresie szkolenia będzie obowiązywać umowa o pracę na okres próbny.
  Czy przysługują mi podczas umow...

 • TeraJaga

  Dodano 2013-07-12 12:47 przez TeraJaga

  Zwrot kosztów noclegu za granicą

  W artykule "Podróże służbowe w 2013 a podatek dochodowy" z dnia 18/03/2013 http://www.podatki.egospodarka.pl/92232,Podroze-sluzbowe-w-2013-r-a-podatek-dochodowy,1,68,1.html - II Zagraniczne podróże służbowe pkt. 7 znalazłam zapis: Ponadto opodatkowaniu i oskładkowaniu nie podlega także kwota nadwyżk...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania