eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyBranżeKultura i sztuka › Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę dostawać na firmę umowy o dzieło na koncerty?


2013-02-11 17:56 autor: Iwusia

7 672 odsłon

Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę dostawać na firmę umowy o dzieło na koncerty?

Prowadzę działalność gospodarczą - wytwórnia muzyczna. Produkcja swoich płyt i innych, gdzie ze sprzedaży tych płyt rozliczam się kasą fiskalną. Czy mogę wykonywać koncerty z utworami ze swojej płyty na umowy o dzieło? Wykonywanie koncertów mam również uwzględnione w działalności gospodarczej (podobno nie można inaczej). Jak są rozliczane takie umowy na firmę, czy 50% (Umowy o dzieło), czy inaczej? Zaznaczam, że akurat obecna płyta była zrobiona przed założeniem działalności gospodarczej, ale jak będzie z koncertami kiedy wyprodukuję następną?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-11 22:55 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Jeżeli umowa o dzieło pokrywa się z profilem działalności gospodarczej to pomimo podpisania takiej umowy rachunek  lub faktura powinny być wystawiane z działalności gospodarczej i w ramach jej opodatkowane.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-13 20:16 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  To ja trochę skomplikuję ;)

  Czy aby nie jest to działalność artystyczna? art. 13 ust. 1 pkt 2 updof mówi bowiem, że przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-13 22:14 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

  Chodziło Panu z pewnością o: 

  Art. 13. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

  1) (uchylony)

  2) przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych;

  Nie znalazłem przepisu by taka działalność nie mogła być wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Najprostszym rozwiązaniem jest świadczenie usług własnie w ramcha jej.

  Art. 41 ust 2. Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

   

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-15 20:33 autor odpowiedzi: Iwusia

  Pisze Pan   : "Nie znalazłem przepisu by taka działalność nie mogła być wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej."

  Czy to znaczy ,że można było tego nie łączyć ? Do tej pory rozliczałem się indywidualnie wg umowy o dzieło , z 50% kosztami uzyskania przychodu . Założyłem firmę ( wydawanie płyt CD ) i planowałem na  konto prywatne grać koncerty , tym bardziej ,  że materiał  grany na koncertach nie był wyprodukowany w ramach działalności firmy ( dużo wcześniej ).Doradcy mocno naciskali na połączenie tych działalności , choć ja tracę mozliwośc korzystania z 50% kosztu uzyskania przychodu i mój dochód zmalał .Czy jest możliwość posiadania konta osobistego i osobno firmowego i jak jest wtedy z opodatkowanien i czy jest to czymś uwarunkowane ?

  Czy przy "moich kolejnych płytach" wyprodukowanych teraz coś się zmieni ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Afra

  Dodano 2013-06-23 20:10 przez Afra

  Rachunek do umowy czy rachunek z działalności gospodarczej

  Dzień dobry,
  W marcu podpisałam umowę o działo autorskie, w czerwcu umowę zlecenie. Nie otrzymałam jeszcze wynagrodzeń za tych umów. Od 1 lipca będę miała zarejestrowaną działalność gospodarczą, gdzie PKD pokrywa się z tym co robiłam na umowę o dzieło i zlecenie. Wypłaty otrzymam w lipcu, czyli już ...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-03-14 15:30 przez konto usunięte

  Rozliczenie PIT-36 oraz PIT-37 - razem?

  Jeśli zawiesiłem działalność gospodarczą we wrześniu 2015, i od tego czasu pracowałem na umowę o dzieło, to czy muszę złożyć dwa PIT-y, czyli PIT-36 oraz PIT-37? A może wystarczy tylko jeden?

 • moonlight1

  Dodano 2014-07-21 10:30 przez moonlight1

  Mam działalność gospodarczą. Jak rozliczyć umowę o dzieło ze zleceniodawcą i US?

  Witam,
  prowadzę DG, pierwszy raz podpisałem umowę o dzieło, ale zleceniodawca chce do tego jakiś rachunek lub fakturę. Czy zwykły rachunek wystarczy? Może ktoś podać przykład?Drugie moje pytanie dotyczy, jak rozliczyć się z tej umowy? Jaki podatek ja odprowadzam, a co zleceniodawca? Kwota na umowie ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-14 16:40 przez konto usunięte

  Jaki jest PKD dla klauna?

  Chcę założyć działalność związaną z szeroko pojętymi występami cyrkowymi.
  Jaki wybrać PKD (ale nie 90.01.Z)?
  Chodzi o to, żebym mógł dalej występować jako klaun na umowę o dzieło i żeby nie pokrywało się to z rodzajem działalności, jaki chcę prowadzić?

 • VIOLA

  Dodano 2013-01-13 18:55 przez VIOLA

  Podatek od umowy o dzieło

  Witam serdecznie,
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, dodatkowo wzięłam na umowę o dzieło pracownicę.
  Proszę mi powiedzieć jak mam - ja jako pracodawca - rozliczyć z Urzędem Skarbowym podatek od tej umowy o dzieło. Czy mam złożyć jakąś deklarację? Do kiedy mam zapłacić ten podatek od umow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kultura i sztuka

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy