eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Jak zaksięgować i rozliczyć bony towarowe?


2013-09-13 12:15 autor: Kalite

16 777 odsłon

Jak zaksięgować i rozliczyć bony towarowe?

W ramach prowadzonej działalności chcemy przekazać bony towarowe na wystawę psów do wykorzystania przez osoby, które wygrały konkurs - kwoty bonów to 200 i 300 zł. Jakie niesie to za sobą skutki podatkowe (VAT, podatek dochodowy) i jak to zaksięgować i rozliczyć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-13 12:40 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Z punktu widzenia podatku rozliczenia PODATKU DOCHODOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH najważniejsze jest ustalenie, czy w związku z otrzymaniem bonów towarowych pracownicy otrzymają dochód do opodatkowania. Kluczowe znaczenie ma również fakt, czy wydatek ten został pokryty ze środków ZFŚŚ, czy też nie. Wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
  Jak wynika z powyższego, bony towarowe nie korzystają ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w ustawie o PIT, dlatego też podlegają opodatkowaniu PIT.

  Jeśli chodzi o vat, to bon towarowy, który przekazuje się pracownikowi, nie jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT. Bon stanowi jedynie dokument uprawniający do zakupu towarów, który zastępuje pieniądze. Bon towarowy stanowi rodzaj znaku legitymacyjnego upoważniającego do odbioru świadczenia, co oznacza, że nie stanowi również świadczenia usług. Nie może być także traktowany jak premia pieniężna dla pracownika. W związku z powyższym, ponieważ przekazanie bonu towarowego nie jest ani dostawą towarów w postaci przekazania na cele osobiste pracowników (art. 7 ustawy o VAT), ani świadczeniem usług na rzecz pracownika (art. 8 ustawy o VAT), w przypadku przekazania pracownikom bonów towarowych nie stosuje się opodatkowania VAT.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 3 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-13 13:27 autor odpowiedzi: Kalite

  tylko te bony są nagrodą w konkursie dla zupełnie obcych osób a nie dla pracowników, mają one uprawniać do zakupów bezpłatnych do kwoty wymienionej na bonie, czy to będzie się rozpatrywało tak samo ?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-23 12:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam, mam pytanie dotyczące bonów sodexo: prowadzę działalność gospodarczą i otrzymałam od kontrahenta bony sodexo o wartości 200 zł. Pytanie kiedy powstaje przychód:

  a) w momencie otrzymania bonów?

  b) w momencie realizacji, czyli np. zakupu jakiegoś towaru?

  I jeżeli w momenci otrzymania - to rozumiem, że stanowi to kategorię Inne przychody, natomiast jeżeli w momencie realizacji to zakupiony towar (jeżeli wydatek jest związany z działalnością) normalnie księgowany jako koszt firmy? I czy można odliczyć od tego zakupu VAT?

  Oceń odpowiedź 19 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mateusz33cn

  Dodano 2019-09-18 20:48 przez Mateusz33cn

  Rozliczenie działalności – autohandel, akcyza, główne PKD

  Witam, noszę się z zamiarem założenia firmy polegającej na auto handlu i tutaj mam na tą chwilę trzy wątpliwości, ale pewnie będzie ich więcej :) 1. Przy PKD polegającym na autohandlu 45.11Z to z automatu muszę wejść na VAT prawda? Co jeżeli PKD główne będzie bardziej usługowe, a dodatkowe będzie 45...

 • Karolina

  Dodano 2014-05-19 14:23 przez Karolina

  50% od rat leasingowych a samochód w firmie

  Prowadzę działalność gospodarczą. Jestem czynnym podatnikiem VAT. 1.04.2014 r. nabyłem prawo do odliczenia 50% VAT od rat leasingowych za samochód.
  Jak prawidłowo zaksięgować od strony podatku dochodowego oraz podatku VAT? Co zrobić z 50% kwoty VAT nie podlegającej odliczeniu? Dodać do kwoty netto c...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-18 12:02 przez konto usunięte

  Zaległa faktura za telefon

  Czy jak nie wprowadziłem faktury za telefon w marcu, a rozliczam się z VAT kwartalnie to mogę ją ująć w czerwcu?

 • pikar

  Dodano 2013-10-17 14:05 przez pikar

  Czy mogę księgować dwa rodzaje swojej działalności w jednych ewidencjach?

  Witam serdecznie,
  mam pytanie: czy mogę księgować dwa rodzaje swojej działalności w jednych ewidencjach? Prowadzę punkt ksero i kwiaciarnie w dwóch różnych lokalach ale pod jedną nazwą. Firma jest na osobę fizyczną, prowadzę PKPiR oraz ewidencję VAT. Czy mogę dokonywać rozliczeń we wspólnej dokument...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-11 12:08 przez konto usunięte

  Założyłem firmę. Jak prowadzić KPiR?

  Niedawno założyłam działalność gospodarczą i będę prowadziła KPiR, jednak nie do końca wiem, jak księgować faktury za zakupiony towar. Nie jestem podatnikiem VAT i nie będę odliczała go na koniec roku. Na fakturze mam podaną kwotę za towar i dodatkową kwotę VAT, czy do KPiR mam wpisywać kwotę całkow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania