eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy należy korygować VAT w przypadku otrzymania zwrotu akcyzy po sprzedaży do kraju UE lub poza UE?


2013-09-13 06:01 autor: marzap

3 140 odsłon

Czy należy korygować VAT w przypadku otrzymania zwrotu akcyzy po sprzedaży do kraju UE lub poza UE?

Przy zakupie tego towaru odliczono VAT w całości (od ceny zawierającej akcyzę). Po sprzedaży z VAT-em wg stawki "0" do kraju Unii lub poza Unię - odzyskano wartość akcyzy od Izby Celnej.

Dlatego pytanie czy po takiej transakcji należy dokonać korekty VAT naliczonego o wartość wyliczoną od wartości zwróconej akcyzy? Czy jest na to jakiś przepis? Czy po prostu zwrot akcyzy to odrębna sprawa i nie trzeba już nic korygować?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-05 21:37 autor odpowiedzi: marzap

    Ponieważ żaden fachowiec nie udzielił odpowiedzi, a w międzyczasie dowiedziałem się w innych źródłach, więc odpowiadam sobie, że w tym przypadku nie trzeba składać korekty VAT.  Jedynie, gdyby towar został zakupiony jako WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie) - wtedy po otrzymaniu zwrotu akcyzy trzeba by złożyć korektę VAT-u zgodnie z art. 31 ust.4 Ustawy).

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Grażka1301

    Dodano 2013-11-04 00:25 przez Grażka1301

    Czy mam obowiązek naliczyć i odprowadzić do US podatek VAT od transakcji z krajami UE?

    Stowarzyszenie, które reprezentuję nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jesteśmy czynnym płatnikiem podatku VAT. Posiadamy numer NIP jak każdy podmiot czy obywatel. W ramach dotacji z ministerstwa uczestniczymy w działaniach również na terenie Litwy. Tam zakupiliśmy towary i usługi. Za towary...

  • Rafal 01

    Dodano 2013-10-28 15:24 przez Rafal 01

    WNT a rozliczenie VAT

    Witam,
    jestem płatnikiem VAT, posiadam VAT UE, nabyłem towar (sklep APPLE) u dostawcy posługującym się irlandzkim adresem i polskim NIP-em. Otrzymałem fakturę VAT z NIP wyliczoną w PLN oraz 2 faktury VAT z korektą. Z mojego konta została ściągnieta kwota brutto, natomiast 2 dni później dostałem zwro...

  • zdol

    Dodano 2013-11-13 15:21 przez zdol

    Stawki podatku VAT przy sprzedaży towarów do nabywcy w kraju UE

    Towary polskich producentów, sprzedaję  w krajach UE (LITWA; ŁOTWA; ESTONIA), głównie meble. Nie wiem jaką stawkę podatku VAT naliczać do kwoty netto. Uzyskałem informację (może błędną): jedni twierdzą, że stawka VAT wynosi 0% jak przy eksporcie, inni, że stawka VAT wynosi jak w Polsce 23% lub 8%.
    Z...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-06-06 21:07 przez konto usunięte

    VAT w UE

    Mam działalność gospodarczą i zamierzam zakupić z Angli pendrivy, które będę dalej sprzedawała. Co z VAT? Firma, od której kupuje dała mi taką informację:
     
    "Proszę pamiętać, że nasza firma ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, stąd wystawiamy faktury z 0% VAT. Jedynym warunkiem jest rejestracja firmy w ...

  • marteczkak82

    Dodano 2014-01-07 16:04 przez marteczkak82

    Jak prawidłowo wystawić fakturę dla oddziału firmy zagranicznej w Polsce?

    Witam,
    nasza firma zajmuje się sprzedażą artykułów biurowych. Ostatnio zgłosiła się firma hiszpańska, która ma oddział w Polsce. Chce zakupić na swoje potrzeby towar. Czy możemy wystawić im fakturę wewnątrzwspólnotową?
    Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować, jeśli towar pozostaje na terenie Polski (t...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania