eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy pracodawca może płacić 25% za godziny nadliczbowe?


2013-04-05 16:59 autor: gruszkaand

3 235 odsłon

Czy pracodawca może płacić 25% za godziny nadliczbowe?

Czy zgodnie z kodeksem przedsiębiorca może płacić za godziny nadliczbowe 25% tłumacząc tę decyzję trudnościami finansowymi firmy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-04-05 18:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Po to, abyś miał argumenty w ręce zacytuję kodeks pracy:

  Art. 151 (1).

  § 1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

  1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadają-cych:

  a) w nocy,

  b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

  c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem cza-su pracy,

  2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

  § 2. Dodatek w wysokości określonej w § 1 pkt 1 przysługuje także za każdą godzi-nę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pra-cownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w § 1.

  § 3. Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku, o którym mowa w § 1, obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszere-gowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagra-dzania – 60% wynagrodzenia.

  § 4. W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem, o którym mowa w § 1, może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymia-rowi pracy w godzinach nadliczbowych.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • atomek

  Dodano 2013-07-31 13:21 przez atomek

  Czy firma może nie płacić za nadgodziny?

  Czy firma może wydać zarządzenie, że nadgodziny są tylko i wyłącznie do wybrania? Jeśli tak, to jaki jest przelicznik godzin przepracowanych i do wybrania?

 • tosiab

  Dodano 2013-01-15 11:57 przez tosiab

  Jak wyliczyć nadgodziny?

  Pracownik jest zatrudniony w godz. od 7.00 - do 15.00. W czwartek był w nadgodzinach od 1.00 - do 7.00 (piątek). Jak liczymy mu nadgodziny? Wg mnie to - od 1.00 - do 6.00 - 100% plus dodatek nocny, a od 6.00 - do 7.00 to 50%. Czy może ta ostania ngodz. też jest jako 100%? Proszę o pilną odpowiedź. D...

 • tosiab

  Dodano 2012-12-29 23:52 przez tosiab

  Wolne po nadgodzinach

  Pracownik zatrudniony jest w systemie jednozmianowym od godz. 7 do 15. W środę pracował 8 godz. od 7 do 15. Następnie był w nadgodzinach od 20.00 do 7.00 dnia następnego (do czwartku).
  Pytanie: Czy należy mu się wolne - płatne w czwartek ze względu na brak przerwy 11-godzinnej na odpoczynek? Czy moż...

 • hardmark

  Dodano 2012-09-01 16:30 przez hardmark

  Doba pracownicza a praca w święto - nadgodziny

  Od 04 czerwca do 08 czerwca (8;8;8;święto;8) pracowałem na nocnej zmianie 22-6 po 8 godzin (harmonogram). 06 czerwca po 8 godzinach zostałem zatrudniony w nadgodzinach tzn. 6.00-10.00 (wg KP oraz Regulaminu Pracy od 6.00 trwało święto Boże Ciało).
  Za pracę w nadgodzinach otrzymałem dodatek w wys. 50...

 • fllix

  Dodano 2012-08-07 22:45 przez fllix

  Czy mogę odmówić pracy w nadgodzinach?

  Jestem zatrudniony na umowę o pracę na pełny etat. Przeciętnie 40 godzin tygodniowo. W umowie o pracę nie ma ani słowa o nadgodzinach. Pracodawca często wymaga zostawania na nadgodziny a także przychodzenia do pracy w soboty bądź niedziele. Nie dostaję w zamian dni wolnych a wynagrodzenie za nadgodz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Ryczałt za nadgodziny tylko w wyjątkowych sytuacjach

  Ryczałt za nadgodziny tylko w wyjątkowych sytuacjach

  Zasadą ogólną ujętą w Kodeksie pracy jest szczegółowe rozliczanie i wypłata wynagrodzenia oraz dodatku do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Kwoty te co do zasady wypłaca się wraz z końcem okresu rozliczeniowego. Istnieje ...

 • Zmiana czasu a godziny nadliczbowe

  Zmiana czasu a godziny nadliczbowe

  W wyniku zmiany czasu z letniego na zimowy pracownicy świadczący wówczas pracę w nocy zamiast 8 godzin przepracują 9. Dodatkowo przepracowana przez nich godzina będzie godziną nadliczbową.

 • Czas wolny czy dodatek za nadgodziny - co wybrać?

  Czas wolny czy dodatek za nadgodziny - co wybrać?

  Pracę nadliczbową możesz zrekompensować pracownikowi albo stosownym dodatkiem do wynagrodzenia, albo czasem wolnym. Co do zasady pracownicy wolą mieć wypłacany dodatek, a pracodawcy wolą oddać czas wolny. Czy jednak zawsze oddanie czasu ...

 • Zgubiona ewidencja czasu pracy a pozew o nadgodziny

  Zgubiona ewidencja czasu pracy a pozew o nadgodziny

  Ciężar dowodu w zakresie czasu wykonywania pracy spoczywa zarówno na pracowniku, który dochodzi roszczeń z tego tytułu, jak i na pracodawcy, który jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania