eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Różnice kursowe od środków własnych - niuanse, nieprecyzyjne przepisy.


2020-10-05 22:32 autor: J. L. S.

2 064 odsłon

Różnice kursowe od środków własnych - niuanse, nieprecyzyjne przepisy.

Dzień dobry, Prowadzę JDG, nie jestem vatowcem, świadczę usługi dla zagranicznego kontrahenta. Rozliczam różnice kursowe metodą podatkową. Prowadzę KPIR. Z racji bardzo niskich przychodów sama prowadzę swoją KPIR. Zasady naliczania Różnic Kursowych, a w szczególności R.K. od Środków Własnych są dla mnie pełne niejasności. Do niedawna jeszcze nawet nie byłam świadoma ich istnienia. Potrzebuję fachowej interpretacji.

Opiszę krótko moją sytuację i wątpliwości:

Raz w miesiącu otrzymuję na walutowe konto firmowe zapłatę w USD za zrealizowane usługi. Środki w USD przechowuję na firmowym koncie walutowym, nie dokonuje żadnych przewalutowań ani nie płacę żadnych faktur w obcej walucie. 

Raz na kilka miesięcy dokonuję wypłaty z konta firmowego walutowego i wymiany zgromadzonych środków w walucie obcej w kantorze, a środki w PLN przelewam na konto prywatne, gdzie zostają w większości wydatkowane na własne, prywatne potrzeby. Do tego miejsca wszystko jest klarowne i nie występują żadne różnice kursowe od środków własnych.

JEDNAKŻE: Z początkiem miesiąca z prywatnego konta złotowego, jeśli jakieś środki na tym koncie prywatnym zostały (bo nie ukrywam, że czasem opłacam rachunki z debetu, a wcześniej z oszczędności), to wówczas zasilam złotówkami z konta prywatnego konto firmowe, celem opłacenia składek ZUS (lub rzadziej podatku dochodowego). Zatem kolejność przepływu środków jest następująca:

Wpłaty USD na konto walutowe firmy --- gromadzenie i przechowywanie waluty na koncie firmy ----wymiana waluty w kantorze ----- wpłata PLN na konto prywatne ---- opłacanie środkami celów prywatnych ----- przelew z konta prywatnego złotowego na konto złotowe firmowe ----- spłata składek ZUS.

I nie wiem, czy w związku z opłacaniem powyższych, nie powinnam naliczać różnic kursowych od środków własnych. Wytłumaczę skąd moje wątpliwości. 

1. "Dla celów podatkowych różnice kursowe występują, w sytuacji gdy transakcje, w wyniku których następuje wypłata z tego rachunku walutowego, są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą". 

- Transakcja opłacenia składek ZUS nie następuje w wyniku wypłaty z rachunku walutowego, tylko złotowego. A wypłata z rachunku walutowego służy bezpośrednio i w 1-szej kolejności - celom prywatnym.

W tym wypadku nie zachodzi bezpośredni i czasowy związek między sprzedażą waluty w kantorze, wpłatą środków w PLN na konto prywatne, a opłaceniem składek ZUS, nie zachodzi tutaj również żadne przewalutowanie przez bank.

Jako przedsiębiorca, który prowadzi JDG, odpowiadam za nią całym swoim prywatnym majątkiem, w związku z tym mogę dokonywać płatności ze swoich prywatnych pieniędzy, a za podatki czy ZUS nie muszę płacić środkami firmowymi. W moim odczuciu, środki pochodzące z wymiany waluty, ale przelane na moje prywatne konto złotówkowe i wydatkowane w 1-szej kolejności na cele prywatne, są moimi prywatnymi środkami i jako takie nie podlegają naliczeniom różnic kursowych od środków własnych. Czy moja interpretacja jest prawidłowa?

2. Kolejną kwestią, która budzi moje wątpliwości, jest sama definicja "wydatków związanych z działalnością gospodarczą". Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymieniają wydatków, które są uznawane za koszty w działalności gospodarczej.

I nie wiem, czy pojęcie "wydatków zw. z działalnością gospodarczą" (w interpretacji różnic kursowych od środków własnych), jest tożsame z pojęciem kosztów ujmowanych w KPIR? W moim rozumieniu składki ZUS są "wydatkiem związanym z działalnością gospodarczą" w wypadku gdy są ujmowane jako koszt uzyskania przychodu i ujmowane w KPIR jako wydatki. Ja natomiast od początku prowadzenia działalności gospodarczej nie wykazuje składek ZUS w KPIR jako wydatki, tylko odliczam od dochodu/podatku. 

Czy zatem, skoro składki ZUS nie są kosztami w ujęciu podatkowym, nie maja również bezpośredniego zw. z osiąganym przychodem, można je traktować jako "wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą" na poczet naliczania różnic kursowych od środków własnych (de facto zaliczanych przecież do kosztów podatkowych lub przychodu)?

Jeśli jednak się mylę i środki prywatne (ale pochodzące m.in. z wcześniejszych wymian walut), wydatkowane na składki ZUS (niebędące kosztem uzyskania przychodu) są "wydatkiem zw. z działalnością gospodarczą", które kwalifikują się do naliczenia różnic kursowych od środków własnych, to w jaki sposób obliczyć kurs rozchodu waluty? 

Czy jako:

A - faktyczny kurs wymiany waluty w kantorze, po którym nastąpiła wpłata środków na prywatne konto złotówkowe? Tzn. Kurs ostatniej wymiany waluty, która nastąpiła przed spłatą zobowiązania ZUS, w kwocie USD odpowiadającej zobowiązaniu.

B - śr. kurs waluty NBP sprzed dnia spłaty zobowiązania, w kwocie odpowiadającej zobowiązaniu? 

Przykładowo:

A - Dnia 06.05 dokonałam wymiany 1000 USD z konta firmowego na prywatne konto złotówkowe po kursie np. 3,81. 

B - Dnia 10.06 dokonałam spłaty ZUS z konta firmowego złotowego, zasilonego środkami z prywatnego konta złotowego w kwocie 590,03 zł. Dajmy na to, że dnia 09.06 śr. kurs dolara NBP wynosił 3,9. 

Jak obliczam rozchód waluty?

A - ~154,94 USD przeliczam po kursie 3.81, a dla reszty wymienionej w kantorze kwoty nie liczę kursu.

B - ~151,29 USD po kursie śr. NBP 3,9 (09.06). 

Czy może zupełnie inaczej?
Bardzo proszę o pomoc wraz ze szczegółowym objaśnieniem.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Buchhalterin

  Dodano 2018-11-07 17:48 przez Buchhalterin

  Różnice kursowe u przedsiębiorcy w jednoosobowej działalności

  Przedsiębiorca wystawia fakturę za usługi programistyczne na rzecz kontrahenta zagranicznego w walucie obcej. Prowadzi podatkowa książkę przychodów i rozchodów. Czy jego obowiązkiem jest rozliczenie różnic kursowych z faktury sprzedaży? Czy nie musi tego robić? Co z zakupami w walutach obcych? Czy t...

 • Piotr812

  Dodano 2013-07-04 12:18 przez Piotr812

  Różnice kursowe KPIR

  Witam
  Prowadzę KPiR. Czy dobrze postępuję księgując następujące różnice kursowe:
  1. Wystawiam fakturę walutową, następnie otrzymuję zapłatę na rachunek bankowy walutowy w walucie. Liczę różnice kursowe między wystawioną fakturą a wpłatą.
  2. Otrzymuję fakturę w walucie zakupową. Płacę z rachunku walu...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-19 14:52 przez konto usunięte

  Czy prowizję za przewalutowanie można wrzucić w koszty firmy?

  Kontrahent zagraniczny przelał mi na konto należność, nie tak jak zawsze w PLN, tylko w EUR i bank pobrał prowizję za przewalutowanie.
  Czy taką opłatę mogę wrzucić w koszty firmy?

 • anetaw85

  Dodano 2018-02-13 15:49 przez anetaw85

  Kiedy ująć fakturę w VAT-7, a kiedy zaliczyć w koszty?

  Witam serdecznie, prowadzę jednosobową działalność gospodarczą, rejestruję faktury sprzedaży i zakupów i prowadzę KPIR w programie komputerowym. Mam problem z fakturami zakupowymi za miesiąc poprzedni otrzymanymi w miesiącu kolejnym, np. za styczeń w lutym. Rozumiem, że dla potrzeb VAT-7, a także JP...

 • Poszukujący

  Dodano 2016-02-29 23:13 przez Poszukujący

  Własne - autorskie, oprogramowanie a KPiR

  Witam,rozpocząłem jednoosobową DG - sklep internetowy usługi online. Przed rozpoczęciem działalności przygotowałem sklep (otwarte oprogramowanie) oraz autorskie rozwiązanie do zastosowania w zakresie usług online.Z jednej strony - praca własna nie stanowi kosztów firmy, z drugiej - remanent początko...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania