Witam
Prowadzę KPiR. Czy dobrze postępuję księgując następujące różnice kursowe:
1. Wystawiam fakturę walutową, następnie otrzymuję zapłatę na rachunek bankowy walutowy w walucie. Liczę różnice kursowe między wystawioną fakturą a wpłatą.
2. Otrzymuję fakturę w walucie zakupową. Płacę z rachunku walutowego. Liczę i księguję różnicę kursową pomiędzy fakturą zakupową a zapłatą.
3. Wyliczam różnice kursowe na tym rachunku walutowym (przy każdej wypłacie mam różnicę kursową zrealizowaną w danym dniu, np. przy zapłacie za fakturę zakupową, prowizji itp.)
Różnice księguję dowodem wewnętrznym w dniu, w którym jest zrealizowana.
Dodano 2013-05-10 09:35 przez konto usunięte
Otworzyłam rachunek walutowy w euro. Otrzymałam pierwszą wpłatę od klienta. Pieniądze nie będą od razu przelewane na konto w złotówkach. Ponieważ prowadzę KPiR, to jestem zobowiązana do wyceny wartości waluty, by ustalić różnice kursowe.
Do przeliczenia faktury biorę kurs średni NBP z dnia roboczego...
Dodano 2013-02-25 10:12 przez zuch
Po jakim kursie mogę zaksięgować fakturę wystawioną przez polską firmę w EUR?
Czy jest to kurs sprzedaży waluty w moim banku w dniu wystawienia faktury?
Dodano 2013-08-02 16:00 przez ter24
Wiem, że nie można zaksięgować zakupu na allegro (od osób fizycznych) plus potwierdzenia przelewu w KPiR. Jak ma się ta sytuacja w spółce z o.o.? Znalazłem w sieci coś takiego:
Pełna księgowość
Okazuje się, że podmioty prowadzące pełne księgi handlowe mają paradoksalnie łatwiej. Piotr Zając wyjaśnia...
Dodano 2014-06-11 22:06 przez NataliaMatysek88
1. Do jakiej grupy środków trwałych zaliczyć automat vendingowy o wartości netto 5900?
2. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, której działalność opiera się na sprzedaży towarów (batony, napoje) w automatach vendingowych.
Podmiot jest podatnikiem zwolnionym z VAT. Czy do KPiR należy wpisywać dz...
Dodano 2014-02-10 17:31 przez asts1
Witam,
z jaką datą wpisać do KPiR fakturę VAT, gdy: data wystawienia to 01.02.2014, data sprzedaży to 01.2014, a termin płatności to 14.02.2013 i data nadania 03.02.2014? Nie chodzi o VAT tylko o PKPiR, z jaką datą wpisać?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Zakup towarów handlowych na przełomie roku w księdze podatkowej
Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną z reguły księgują koszty w dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego poniesienie kosztu. Jest to z reguły data wystawienia faktury czy rachunku. Od ...
Paragon fiskalny dokumentuje koszty w księdze podatkowej
Faktura jest zasadniczym dokumentem księgowym, na podstawie którego dokonywane są zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ale nie jedynym. Niekiedy wystarczający jest paragon wydrukowany przez urządzenie fiskalne i nie chodzi ...
Księga podatkowa co miesiąc mimo kwartalnego podatku dochodowego
Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych - według skali lub podatkiem liniowym - zobowiązani są do prowadzenia ewidencji, jaką jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Na podstawie zapisów w księdze powinni dokonywać ...
Towar handlowy przed fakturą w księdze podatkowej
Generalna zasada określania momentu powstawania kosztów u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów mówi, że te powstają w dacie wystawienia dokumentu je potwierdzającego, którym najczęściej jest faktura. Zasada ...