eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Podwykonawstwo w Niemczech a działalność jednoosobowa na ryczałcie w Polsce


2018-06-26 08:21 autor: martyna.ch

7 468 odsłon

Podwykonawstwo w Niemczech a działalność jednoosobowa na ryczałcie w Polsce

Witam,

bardzo proszę o pomoc. Jak krok po kroku powinno wyglądać rozpoczęcie pracy za granicą firmy zarejestrowanej w Polsce? Chodzi o osobę, która niedawno założyła działalność jednoosobową w formie ryczałtu zwolnioną z VAT, stawka 5,5% usługi budowlane. Osoba ta planuje wyjazd do Niemiec i pracę w formie podwykonawstwa dla niemieckiego przedsiębiorcy.

Czy chcąc pracować jako podwykonawca w Niemczech należy zawrzeć umowę z firmą, dla której świadczymy usługi? Jak powinna ona wyglądać? Jak powinny wyglądać faktury, które wystawiamy za nasze usługi?

Jakich formalności należy dokonać zanim rozpoczniemy pracę (czy powinniśmy złożyć wniosek o A1 oraz VAT UE, czy należy zgłosić do US fakt, że jesteśmy na ryczałcie i będziemy pracować za granicą)?

I ostatnie pytanie, czy trzeba uzyskiwać również przychody w Polsce? W trakcie lub przed wyjazdem? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam,
Martyna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-07-02 09:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dochody krajowe są wymagane przy ubieganiu się o A1.Skoro to usługi budowlane, nie trzeba rejestrować się do VAT-UE. Usługi są opodatkowane tam, gdzie znajduje się nieruchomość, na której są świadczone. Z tego co pamiętam, to ZUS do wydania A1 chce umowę z kontrahentem czy zlecenia.Faktury wystawiamy jak krajowe tylko bez VAT wskazując że ten jest rozliczany w ramach odwrotnego obciążenia przez nabywcę.

    martyna.ch skomentował/a odpowiedź 2018-07-03 09:20

    Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź. Muszę się tylko upewnić, czy dobrze zrozumiał Pan moje pytanie - pytałam o osobę zwolnioną z VAT, a Pan napisał, że należy wystawiać faktury z dopiskiem "odwrotne obciążenie" - czy nie dotyczy to tylko i wyłącznie VAT-owców? Czy osoba zwolniona z VAT nie powinna wystawiać faktury brutto z dopiskiem "zwolniony na podstawie art. 113... itd.)?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • martyna.ch

    Dodano 2018-06-22 22:39 przez martyna.ch

    Polska firma w Niemczech. Za ile lat będę mógł przestać pracować?

    Witam,bardzo proszę o pomoc. Jak krok po kroku powinno wyglądać rozpoczęcie pracy za granicą firmy zarejestrowanej w Polsce? Chodzi o osobę, która niedawno założyła działalność jednoosobową w formie ryczałtu zwolnioną z VAT, stawka 5,5% usługi budowlane. Czy chcąc pracować jako podwykonawca w Niemcz...

  • Aellaz

    Dodano 2018-04-15 09:42 przez Aellaz

    Ryczałt 5,5% a VAT UE

    Witam, będę wyjeżdżał do Niemiec do pracy na własnej firmy. Poinformowano mnie, że muszę posiadać VAT UE i teraz moje pytanie: czy jak już zdobędę NIP europejski, automatycznie przechodzę na VAT. Czy w Polsce jestem z niego nadal zwolniony? VAT opłacam tylko w Niemczech czy jak to wygląda? Jestem w ...

  • Nata92

    Dodano 2017-01-12 22:02 przez Nata92

    Działalność gospodarcza, a praca wykonywana w Holandii. Jak wystawiać faktury?

    Witam,mam pytanie dotyczące pracy za granicą. Mam działalność gospodarcza zarejestrowana w Polsce. Jest to firma jednoosobowa i jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. Posiadam A1 i wykonuje usługi budowlane w Holandii i fakturę wystawiam oczywiście bez VAT-u na pośrednika polskiego, z którym mam podp...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-09-20 18:55 przez konto usunięte

    A1. Czy jest potrzebny na usługi wykonywane w Polsce?

    Witam,posiadam jednoosobową firmę w Polsce. Pracuję w projektach hotelowych: budżety , zamówienia materiałów i mebli, doradztwo po części. Sprawdzam jakość wykonywanych remontów przez firmy zewnętrzne. Większość mojego czasu pracuję w Polsce przy komputerze i na telefonie. Wyjazdy rzadko się zdarzaj...

  • Lusia99

    Dodano 2021-10-17 17:42 przez Lusia99

    Brak Polskich faktur

    Witam, posiadam firmę jednoosobową, pracuję w Niemczech, mam też A1 75%. Firmę posiadam od stycznia bieżącego roku lecz nie posiadam Polskich faktur, a powinnam mieć 25% dochodu z Polski. Jaka kara mnie czeka za brak faktur z Polski?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania