eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ryczałt 5,5% a VAT UE


2018-04-15 09:42 autor: Aellaz

13 009 odsłon

Ryczałt 5,5% a VAT UE

Witam,

będę wyjeżdżał do Niemiec do pracy na własnej firmy. Poinformowano mnie, że muszę posiadać VAT UE i teraz moje pytanie: czy jak już zdobędę NIP europejski, automatycznie przechodzę na VAT.

Czy w Polsce jestem z niego nadal zwolniony? VAT opłacam tylko w Niemczech czy jak to wygląda? Jestem w tym zielony prosił bym o poradę.

Dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-04-16 06:50 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  To rejestruje się Pan do VAT w NIemczech czy Polsce? :)
  Raczej sytuacja będzie wyglądać tak, że w Polsce należy dokonać rejestracji do VAT i VAT UE (czyli stanie się Pan polskim czynnym podatnikiem VAT).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-04-16 07:53 autor odpowiedzi: Aellaz

  Czyli rozumiem że do pracy za granicą na własnej firmie trzeba być płatnikiem VAT i na ryczałcie nie ma takiej mozliwosci? Tak to rozumiem, bo do wystawienia rachunku potrzeba nipu europejskiejskiego a jak będę go chciał to muszę stać się czynnym płatnikiem vat? Czy jednak źle rozumuje i NIP europejski mogę otrzymać bez problemu będąc na ryczalcie?  Poprzednio wyjeżdżałem do innej pracy i żadnego nipu europejskiego nie potrzebowalem, zalatwilem tylko żeby uniknąć podwójnego opodatkowania dostałem list że jestem z niego w Niemczech zwolniony i w Polsce płaciłem to śmieszne 5,5% i to wszystko. A vatowcem być po prostu nie chcę :)

  Oceń odpowiedź 5 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-08-23 09:12 autor odpowiedzi: Aellaz

  Żeby zarejestrować się do VAT UE nie trzeba być czynnym podatnikiem VAT. Chodzi o NIP europejski (vat UE) żeby dokonywać transakcji z kontrahentami za granica (co pewnie tutaj wiadomo)  idzie się do urzedu wypełnia papieru po miesiącu jesteśmy w systemie w Europie na fakturach przed NIP dodajemy magiczne PL i to wszystko. Także dziękuję za poprawna poradę :) Ps. Nie, nie rejestrowałem się nigdzie do VAT ani w de ani w pl ;)?

  Oceń odpowiedź 0 9

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • daro2002

  Dodano 2017-03-21 22:07 przez daro2002

  Podatek VAT w Niemczech

  Witam,mam firmę w Niemczech i muszę wystawić kilka rachunków (na osoby prywatne i na firmę). Chciałbym się dowiedzieć dla kogo mam doliczać podatek VAT, a komu bez VAT-u?

 • mabar3

  Dodano 2015-09-07 20:22 przez mabar3

  Jak rozliczyć się z podatkiem, jeśli ma się działalność w Polsce i czasowo zarejestrowaną gewerbe?

  Mam pytanie, bo pogubiłam się a nie chciałabym popełnić błędu. W Polsce mam zarejestrowaną działalność gospodarczą na ryczałcie i tu płacę ZUS, rozliczam się z urzędem skarbowym nawet, jak mam przychód zerowy. Jednocześnie na okres 3 miesięcy miałam zarejestrowaną w Niemczech na adres niemiecki gewe...

 • martyna.ch

  Dodano 2018-06-22 22:39 przez martyna.ch

  Polska firma w Niemczech. Za ile lat będę mógł przestać pracować?

  Witam,bardzo proszę o pomoc. Jak krok po kroku powinno wyglądać rozpoczęcie pracy za granicą firmy zarejestrowanej w Polsce? Chodzi o osobę, która niedawno założyła działalność jednoosobową w formie ryczałtu zwolnioną z VAT, stawka 5,5% usługi budowlane. Czy chcąc pracować jako podwykonawca w Niemcz...

 • koperek82

  Dodano 2018-04-10 19:29 przez koperek82

  Działalność w Polsce a praca za granicą. Gdzie się rozliczyć?

  Witam,mój mąż założył firmę w Polsce, ale pracuje za granicą jako firma i jest na ryczałcie. Gdzie musi się rozliczać podatkiem - w Polsce czy za granicą? Pobyt jest dłużej nieokreślony. W Niemczech wynajmuje mieszkanie. VAT-u podobno nie musi płacić, bo do pewnej kwoty jest zwolniony. Jak to wygląd...

 • marcin_greda

  Dodano 2016-02-01 17:17 przez marcin_greda

  Dotyczy działalności oddelegowanej

  Witam,mam zarejestrowaną działalność w Polsce. 25% dochodu uzyskuję z działalności na terytorium Polski, a 75% na terytorium Niemiec. Mam z ZUS-u druk A1. Czy muszę składać jakieś deklaracje podatkowe także w niemieckim urzędzie skarbowym? Prosze o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania