eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Błędna wpłata, mały ZUS, a korekta paragonów miesięcznych o składki


2018-06-20 16:02 autor: Ewelina31

2 147 odsłon

Błędna wpłata, mały ZUS, a korekta paragonów miesięcznych o składki

Witam,

prowadzę jednoosobową działalność - ryczałt ewidencjonowany 3%. Przez 3 miesiące wpłacałam preferencyjny ZUS, za mały jak się okazało o 30 zł. Jak dokonać korekty na paragonach miesięcznych?

Dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2018-06-20 16:03

Czy trzeba korektę zgłaszać do Urzędu Skarbowego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-06-21 09:14 autor odpowiedzi: Jowita

  Jeżeli Pani pyta o możliwość odliczenia ZUS po korekcie to można zrobic odliczenie w prawidłowej wysokości już w zeznaniu rocznym.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-06-21 10:08 autor odpowiedzi: Ewelina31

  No tak , ale  zapis przychodu  ryczałtu na odwrocie paragonu miesięcznego co mc został pomniejszany o należne składki ZUS jednak w nieprawidłowej wysokości- jak sie okazało. Zastanawiam się teraz , czy mogę zwyczajnie przekreślić i wpisać na paragonie okresowym składki właściwe, tym bardziej , że będzie wyrównanie do Zus różnicy.Mam jeszcze drugie pytanie-Czy w ewidencji przychodów ujmuje wyłącznie wysokość przychodu wynikającego z raportu miesięcznego , czy wpisujemy kwotę po odliczeniu składek Zus.Ewidencjonuje na kasie fiskalnej. Dziękuje serdecznie na pomoc!:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-06-21 10:11 autor odpowiedzi: Ewelina31

  Dodam , że zaliczna na podatek dochodowy nie występowała w tych okresach:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-06-21 10:56 autor odpowiedzi: Jowita

  Odliczeniu podlegają składki faktycznie zapłacone jeżeli dopłaci Pani różnicę ZUS za np. III teraz tj. w VI to nie może jej Pani odliczyć w III. Do ewidencji przychodów wpisujemy "cały" przychód. Przychód pomniejszamy dopiero na etapie wyliczenia zaliczki na podatek

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-06-21 11:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Na raportach z kasy fiskalnej nie należy dokonywać obliczeń związanych z wyliczeniem ryczałtu. Temu służy ewidencja przychodów. To tutaj wyliczamy miesięczny bądź kwartalny ryczałt. Wcześniej w ewidencji natomiast ujmujemy dane z raportów fiskalnych mówiące nam o wartości przychodu.
  Także to w ewidencji należy dokonać odpowiednich zsumowań przychodów i ich pomniejszeń do wyliczenia podatku (np. o składki przekazywane do ZUS).Jeżeli wpłacano mniej i mniej odliczano - wszystko jest ok. Dopłaconą składkę należy odjąć od przychodu dopiero w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano dopłaty.
  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2018-06-21 11:01
  Działa tutaj zasada, zgodnie z którą składek nie odliczamy wcześniej, niż je zapłacimy (nieważne jakiego okresu dotyczą).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-06-21 12:32 autor odpowiedzi: Ewelina31

  "Wcześniej w ewidencji natomiast ujmujemy dane z raportów fiskalnych mówiące nam o wartości przychodu" -czy mogą być to zatem dane z raportu miesięcznego?,a   dane z paragonów dobowych mogą zostać podpięte do książeczki?:) Która zatem pozycja w kolumnie tyczy sie danych z paragonu miesięcznego , a która o pomniejszenia skladek ZUS?( ost pozycja uwagi tam można wyliczyć należny ryczałt i skladki? Dziękuje serdecznie za pomoc:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-06-22 08:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - mogą to być dane zbiorcze z raportu miesięcznego. Trzeba tylko dokonać ewentualnych korekt czy rozbić na różne stawki. Pamiętajmy, że kasa fiskalna jest dostosowana do przepisów VAT-owskich, a nie podatku dochodowego. Zawiera zatem zapisy dotycżace także np. zaliczek, co w PIT/PPE nie jest na ogół przychodem. Nadto nie ma w niej rozbicia na stawki ryczałtowe.W ewidencji przychodów po dokonaniu wszystkich wpisów z dokumentów źródłowych podkreślamy te zapisy, je sumujemy i poniżej wyliczamy podatek. Można tego dokonać pod spodem - nie przejmując się poszczególnymi kolumnami ewidencji. Nie trzeba "ściskać" się w uwagach.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-06-22 10:02 autor odpowiedzi: Ewelina31

  Serdecznie dziękuje za wyczerpujące informacje!:):):)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • nikolas

  Dodano 2019-10-22 23:21 przez nikolas

  Mały ZUS. Kiedy mogę go płacić?

  Dzień dobry,od 5 lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem na ryczałcie 8,5% i nie jestem płatnikiem VAT. Mój roczny dochód to 37 000 zł. Dlaczego nie mogę płacić małego ZUS-u?

 • fikumiku

  Dodano 2018-09-13 13:50 przez fikumiku

  Mały ZUS a rozszerzenie działalności

  Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, ryczałt 5.5%. Była to moja pierwsza działalność w związku z czym opłacam preferencyjny ZUS. W tym roku mija 2 rok od założenia działalności i teraz moje pytanie. Czy w roku 2019 r. mogę skorzystać z małego ZUS-u, a w latach 2020 oraz 2021 muszę o...

 • julcia14

  Dodano 2014-05-08 14:09 przez julcia14

  Miesięczny ZUS dla działalności gospodarczej. Czy zależy on od dochodów?

  Mąż prowadzi działalność gospodarczą na ryczałcie (firma jednoosobowa), płaci najniższy ZUS, ponieważ jego firma została założona w 2013 roku w maju, więc nie ma jeszcze dwóch lat.
  Firma jest założona w Polsce, ale on pracuje w Niemczech i jego miesięczny przychód wynosi 1800 euro. Jego księgowa twi...

 • Bartekk12

  Dodano 2016-09-16 09:49 przez Bartekk12

  Czy mogę płacić mały ZUS?

  Dzień Dobry,mam pytanie, mam jednoosobową działalność gospodarczą, gdzie płace tzw. mały ZUS. Chcę założyć dodatkowo spółkę jawną, gdzie jak wiadomo mały ZUS nie obowiązuje.Z teorii wynika, że jeśli opłacam składki z innego tytułu to zakładając spółkę jawną będę musiał płacić już tylko zdrowotne, al...

 • Cytrynowyreds

  Dodano 2017-02-13 11:54 przez Cytrynowyreds

  Jednoosobowa działalność. Jaki zasiłek z tytułu zajścia w ciążę?

  Dzień dobry,od listopada 2015 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, płacę mały ZUS. Czy jeżeli teraz poszłabym na zwolnienie z tytułu ciąży, dostanę jakiś zasiłek, jak tak to jaki?Ewentualnie jeżeli zapłacę w listopadzie duży ZUS i wtedy pójdę na zwolnienie, to czy coś się zmieni i ile wted...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania