eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Data faktury a data wykonania usługi


2016-06-21 22:33 autor: Aneta.1979

13 974 odsłon

Data faktury a data wykonania usługi

Witam,

wykonuję usługi dla jednego z operatorów telekomunikacyjnych. Rozliczenie prowizji otrzymuję za miesiąc poprzedni pod koniec kolejnego miesiąca, np. za kwiecień - 29 maja. Fakturę wystawiam 29 maja.

Jaką datę wykonania usługi powinnam wpisać do faktury oraz z jaką data rozliczyć VAT i podatek dochodowy?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-22 09:04 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam.

    Obecnie zasadą jest, że faktury wystawia się nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art. 106i ust. 1 ustawy o VAT). art. 19a ust. 3 zdanie pierwsze ustawy o VAT stanowi , że usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wykonania usług (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT), a usługi, o których mowa, uznaje się za wykonane z końcem kolejnych miesięcy. Oznacza to, że usługę świadczoną w danym miesiącu należy wykazać w ramach deklaracji VAT za ten miesiąc i udokumentować fakturą wystawioną nie później niż 15 dnia kolejnego miesiąca. Istotne też jest, jak umówił się Pan z pracodawcą, może usługa jest wykonana po np. jakimś odbiorze, albo innej czynności, którą nie Pan wykonuje, ale która została uznana za integralną część usługi i stąd przesunięcie w czasie. Co do podatku dochodowego, przychód powinien Pan wykazać w dacie wystawienia faktury (zakładam, że jest Pan na KPiR metoda memoriałowa), zgodnie z zasadą ogólną przychód powstaje w dniu wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności.

    Aneta.1979 skomentował/a odpowiedź 2016-06-23 09:11

    Dziękuję za odpowiedź, proszę jeszcze o doprecyzowanie kwestii indywidualnej umowy ze Zleceniodawcą. Ponieważ współpracuję na zasadzie umowy agencyjnej, w której jest zapisane że rozliczenie za poprzedni miesiąc następuje do końca kolejnego miesiąca. Wiem o tym, że w świetle przepisów faktura powinna być wystawiona do 15-go kolejnego miesiąca po wykonaniu usługi. Tylko, że jest to nie możliwe ponieważ Zleceniodawca przesyła rozliczenie prowizji zawsze po 25- tym następnego miesiąca. Faktura jest wystawiana w oparciu o te właśnie rozliczenie prowizji otrzymane do Zleceniodawcy. Nie jest to kwota stała, w każdym miesiącu różna. Czy zatem w oparciu o te rozliczenie i umowę Agencyjną mogę wystawiać fakturę z datą przesłanie rozliczenia prowizji przez Zleceniodawcę?

    Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-06-23 11:16

    W art. 19a ustawy o VAT wskazano, że usługi okresowe, czyli takie, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Taki sposób ustalenia momentu wykonania usługi okresowej realizuje postanowienia zawarte w art. 64 dyrektywy 2006/112/WE. Jednocześnie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, dla usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, a także budowlano-montażowych, jeżeli wykonuje Pan jakieś usługi tego typu to sprawa jest oczywista, a jeśli inne, to ustawa o VAT nie definiuje momentu wykonania usługi, ani w żaden sposób nie precyzuje jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. Wskazać jednak należy, że o faktycznym wykonaniu usługi decyduje jej charakter. Z kolei o charakterze i o dacie wykonania tej usługi decydują strony umowy cywilnoprawnej, chyba że moment ten jest określany przez obowiązujący przepis prawa, regulujący zasady wykonywania danego rodzaju dostaw i usług. Zatem, w opisanej sytuacji, organ podatkowy być może uznałby, że należy przyjąć, że wykonanie usługi następuje w momencie faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których wykonania jest Pan zobowiązany, a samo zaakceptowanie prac przez nabywcę, rozliczenie i udokumentowanie stanowi jedynie potwierdzenie wykonania usługi, nie przesądza jednak o terminie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-23 14:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Podsumowując i mówiąc w pewnym uproszczeniu, jeżeli są to te inne usługi (aniżeli telekomunikacyjne czy inne wymienione przez Panią Izabelę), obowiązek podatkowy w VAT (jako że zostały tutaj podane okresy rozliczeniowe) powstaje zawsze z końcem danego okresu rozliczeniowego, zaś fakturę należy wystawić najpóźniej do 15 dnia miesiąca następnego. Nie wpływa na to fakt późniejszego otrzymania dokumentów od kontrahenta potrzebnych do rozliczenia tej usługi. Przyjęte warunki umowne nie mogą bowiem wpływać na zasady rozliczania podatków (typu prześlę ci rozliczenie miesiąc później to miesiąc później się z tego rozliczysz z fiskusem). Prawo podatkowe jest bezwzględnie obowiązujące.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • olalee

    Dodano 2016-01-18 12:48 przez olalee

    Data wystawienia faktury a data wykonania usługi - najem, media

    Witam,
    chciałam zapytać jaką datę wykonania usługi wpisujemy przy usługach ciągłych i jak księgujemy (w umowie nie mamy określonego terminu płatności za najem oraz za media, które refakturujemy jedynie najmecy zobowiązani są uiszczać opłaty w terminie 7 dni od daty wystawienia otrzymania faktury).
    ...

  • Darek37

    Dodano 2017-01-22 20:21 przez Darek37

    JPK. Brak daty dostawy na fakturze

    Wysyłam towary kurierem, dlatego nie umieszczam daty dostawy na fakturze. Po prostu w dniu wysyłki nie mogę dokładnie określić daty dostawy. Faktura jest wystawiana w momencie wysyłki towaru. Stosuję tutaj przepis art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT. Pojawia się tylko pytanie przy generowaniu JPK. N...

  • Stenia

    Dodano 2017-01-17 19:42 przez Stenia

    Przełom roku a ujęcie w kosztach faktur z różnymi datami

    Witam,mam fakturę kosztową z różnymi datami: wystawienia styczeń 2017, a sprzedaży 23.11.2016. Nadmieniam, że faktura uregulowana została w listopadzie 2016.Kiedy ująć w kosztach w KPiR i kiedy odliczyć z niej VAT?Drugi przypadek to faktura za czynsz z datą wystawienia i sprzedaży 5 stycznia 2017  -...

  • wiolett72

    Dodano 2016-11-03 06:28 przez wiolett72

    Data wystawienia faktury a data dokonania sprzedaży

    Wystawiłam w listopadzie fakturę dokumentującą sprzedaż w miesiącu październiku: data wystawienia 2.11.2016, a data dokonania sprzedaży 28.10.2016 r.Czy do VAT w październiku, a do podatku dochodowego w listopadzie? Czy do podatku dochodowego też w październiku? Pogubiłam się...

  • Anna88

    Dodano 2016-09-01 16:26 przez Anna88

    Czy mogę wystawić fakturę ze wsteczną datą?

    Witam,mam takie pytanie. Czy mogę wystawić fakturę z datą wsteczną? Zapomniałam o wystawieniu jednej faktury. Dodam, że faktura powinna zostać wystawiona w czerwcu. Słyszałam, że istnieje taka możliwość, i że do takiej faktury należy zrobić korektę VAT-u i dopłacić. Proszę o poradę, czy rzeczywiście...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania