eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy nauczyciel musi wystawiać rachunek lub fakturę i co wpisuje w PKPiR?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-10-02 11:24 autor: pioruny3

4 134 odsłon

Czy nauczyciel musi wystawiać rachunek lub fakturę i co wpisuje w PKPiR?

Witam serdecznie,

mam zarejestrowaną działalność gospodarczą PKD 85.52Z - pozaszkolne formy edukacji artystycznej. Prowadzę prywatne lekcje gry na fortepianie - nie organizuję żadnych koncertów odpłatnie czy innych świadczeń związanych z muzyką - tylko uczę.

Czy jestem zobowiązany do wystawiania rachunków lub faktur, bo podobno muszę prowadzić PKPiR (czy nie da się tego uniknąć?). W kolumnie nr 3 muszę wpisać nr dowodu księgowego, a na chwilę obecną nie wystawiam żadnego dowodu w formie rachunku lub faktury, bo rodzice uczniów nie wymagają tego ode mnie.

Czy mam to pole pozostawić puste? Czy wystarczy, że wypiszę uczniów w exelu, podam datę i otrzymaną kwotę za lekcję i obliczę podatek bez PKPiR?

Pozdrawiam,

Tomasz Wawryków

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-06 10:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Prowadząc działalnosć opodatkowaną skalą księgę podatakową (czyli PKPiR) trzeba zaprowadzić. Co do wpłat - tutaj trzeba by się zastanowić czy nie świadczy Pan usług o charakterze ciągłym. Różnie bowiem może być określana data uzyskania przychodu i niekoniecznie będzie to data faktycznej zapłaty.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 3 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-17 08:44 przez konto usunięte

  Zadatek w PKPiR

  Witam serdecznie,
  prowadzę działalność na podstawie PKPiR. Mam pytanie w jaki sposób powinnam ująć w księdze otrzymany od klienta zadatek?

 • Ecom123

  Dodano 2019-11-18 11:45 przez Ecom123

  Dokumentowanie w PKPiR prowizji za pośrednictwo handlowe

  Dzień dobry,
  prowadzę działalność w modelu dropshipping opartą na pośrednictwie handlowym. Moim przychodem jest prowizja, otrzymana za przekazanie zamówienia do dostawcy, dostawca jest poza granicami Polski.
  Klient wpłaca zapłatę za produkt na moje konto, cena to moja prowizja cena produktu u dosta...

 • pbanan

  Dodano 2016-05-15 18:38 przez pbanan

  Dropshipping a księga przychodów i rozchodów

  Witam serdecznie,zamierzam wkrótce podjąć współpracę na zasadach dropshipping z pewną hurtownią. W związku z tym nurtuje mnie jedna rzecz.Ja jako sklep internetowy będę sprzedawał w swoim imieniu, wystawiał rachunki i faktury swoim klientom na towar, który oni u mnie w sklepie internetowym zakupili....

 • dl

  Dodano 2016-04-13 08:00 przez dl

  Faktura czynności zwolnione od podatku a podmiotowe zwolnienie od podatku

  Witam,planuję otworzyć działalność gospodarczą w zakresie napraw sprzętu komputerowego i podzespołów. Nie będę płatnikiem na zasadach ogólnych. Otóż sam będę prowadził księgowość. Osobą fizycznym będę wystawiał rachunki zwolnione podmiotowo z VAT, na żądanie fakturę zwolnioną podmiotowo z VAT. Do te...

 • asiuleczka89

  Dodano 2015-08-19 22:39 przez asiuleczka89

  Ewidencja zakupu VAT

  Witam, bardzo proszę o pomoc. Prowadzę działalność w formie PKPiR i jestem na VAT.W lipcu mama kika faktur, które najpier zakupiłam na paragon a potem wystawiono mi faktury. Prosze o pomoc. W ewidencji VAT zakupu jaką powinnam dać datę? Wydaje mi się, że datę zakupu (czyli paragonu), a w PKPiR chyba...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania