eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Ryczałt ewidencjonowany a ewidencja księgowa


2015-05-31 18:44 autor: zibi550

2 436 odsłon

Ryczałt ewidencjonowany a ewidencja księgowa

Szanowni Państwo,

od początku roku podatkowego 2015 prowadzę działalność gospodarczą w branży krawieckiej opartej na rozliczeniu w formie ryczałtu. Moje wątpliwości budzą następujące kwestie:

1). Prowadzę sprzedaż wyłącznie hurtową i z tego co rozumiem nie mogę przekroczyć przychodu ze sprzedaży 150000E (626880 zł), by nie wejść w VAT, na rok. Czy dzielę tą kwotę na miesiące i mam limit miesięczny np. 12500E?2) w sprzedaży hurtowej na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą nie dotyczą mnie kasy fiskalne.

Co w sytuacji gdy:

a). Kupujący nie chce rachunku, a ja chcę udokumentować mój przychód?

b). Czy prawdą jest, że taką sprzedaż hurtową powinienem wpisywać do "ewidencji sprzedaży" nieudokumentowanej i ta sprzedaż nie może przekroczyć 20000 zł rocznie, 1666 miesięcznie, by nie mieć obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Zbigniew Kupisz

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-03 06:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  150 000 euro to limit przychodu w ryczałcie, którego przekroczenie spowoduje, że w przyszłym roku nie będzie Pan mógł korzystać z tej formy opodatkowania, a podatek będzie liczony od dochodu (skala podatkowa bądź podatek liniowy).
  W VAT limit ten wynosi 150 000 złotych.
  Każdy z tych limitów jest roczny, nie miesięczny (czyli w roku nie mogą zostać przekroczone wskazane kwoty, a nie np. ich 1/12 w każdym miesiącu).
  Jeżeli firma otworzyła się w trakcie roku (nawet np. 2 stycznia), w VAT limit się kurczy i jest liczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

  W przypadku, gdy klient nie chce rachunku, mamy tzw. sprzedaż bezrachunkową i można ją ujmować we wskazanej ewidencji. Jeżeli jej wartość przekroczy limit roczny (wskazane 20 000 zł, również liczone proprocjonalnie w pierwszym roku, jeżeli sprzedaż zostanie rozpoczęta w jego trakcie), zakup kasy fiskalnej będzie konieczny (rozumiem że w takim przypadku kupuje Jan Kowalski, a nie firma).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • 1983kamila

  Dodano 2013-08-12 14:55 przez 1983kamila

  Wznowienie działalności a kasa fiskalna

  Prowadziłam działalność w latach 2010-2011, ryczałt 3%. Powinnam w międzyczasie zainstalować kasę fiskalną, jednak nie byłam tego świadoma i tego nie zrobiłam. Zamknęłam na rok działalność, w tym roku będę ją otwierać ponownie. Czy z dniem otwarcia powinnam już mieć zainstalowaną kasę?

 • gocha0205

  Dodano 2013-07-24 22:57 przez gocha0205

  Jestem na ryczałcie. Przekroczony limit na kasę fiskalną

  Witam,
  1. Przyszło pismo z urzędu, że przekroczyłam limit na kasę w 2012 r. - limit 20 tys., a ja 23 tys. - czyli powinnam mieć kasę od 1 marca tak?
  2. Działalność od 2011. Czy limit wynosi 20000 czy 40000?
  3. Zapytanie z urzędu: jaką część przychodu wykazanego ww. zeznaniu dotyczy sprzedaży na rzec...

 • jarcyk5422

  Dodano 2014-02-10 11:23 przez jarcyk5422

  Kiedy konieczny jest zakup kasy fiskalnej?

  Witam,
  prowadzę działalność na ryczałcie od 15.04.2013 W ubiegłym roku miałem przychód w wysokości 13,790 zł, a więc nie przekroczyłem progu 14,221 zł (miesiące wyliczone proporcjonalnie) na 2013 r. W styczniu tego roku osiągnąłem jednak przychód 3305 zł. Czy muszę od 1 marca mieć kasę fiskalną?

 • dekoriada

  Dodano 2013-12-20 15:19 przez dekoriada

  Czy do każdej transakcji sprzedaży wysyłkowej przez internet mogę wystawić rachunek?

  Prowadzę działalność, która polega na sprzedawaniu swoich wyrobów głownie do osób fizycznych nieprowadzących działalności wysyłkowo za pośrednictwem internetu, ale również gotówkowo na różnego rodzaju targach. Nie jestem VAT-owcem i nie prowadzę ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.
  Chciałam zapytać, ...

 • nikusia155

  Dodano 2019-08-12 08:58 przez nikusia155

  Kasa fiskalna a firma sprzątająca

  Prowadzę firmę sprzątającą od 4 września 2018 r. Jestem na ryczałcie. Dzisiaj napotkałam się na artykuł, iż firmy sprzątające powinny mieć obowiązkowo kasy fiskalne. Czy limit do 20000 zł rocznie już nie obowiązuje takie firmy?
  Proszę o pomoc

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

  Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

  Generalny obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w działalności podatnika wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Powstaje z chwilą rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych ...

 • Czy jedna kasa fiskalna może obsłużyć kilka punktów handlowych?

  Czy jedna kasa fiskalna może obsłużyć kilka punktów handlowych?

  Sprzedaż na rzecz osób fizycznych co do zasady musi być ewidencjonowana przy użyciu kasy fiskalnej (o ile sprzedawca nie korzysta ze zwolnień w tym zakresie). Ustawodawca nie wskazuje jednak ile takich urządzeń sprzedawca powinien posiadać ...

 • Likwidacja i ponowne otwarcie firmy a kasa fiskalna

  Likwidacja i ponowne otwarcie firmy a kasa fiskalna

  Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych, co do zasady mają obowiązek ewidencjonować tę sprzedaż na kasie fiskalnej. A co w przypadku, gdy ...

 • Dwa punkty sprzedaży z jedną kasą fiskalną?

  Dwa punkty sprzedaży z jedną kasą fiskalną?

  Sprzedaż dla osób fizycznych w zdecydowanej większości przypadków musi być ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Jeżeli w danym punkcie z różnych względów kasy fiskalnej nie ma (pomimo takiego obowiązku) bądź urządzenie to ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania