eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Jak wystawić rachunek dla klienta zagranicznego?


2015-05-20 11:17 autor: WacoEG

15 555 odsłon

Jak wystawić rachunek dla klienta zagranicznego?

Dzień dobry,

czytałem kilka artykułów dotyczących wystawiania faktur dla zagranicznych kontrahentów, ale żadne nie adresował w pełni mojego problemu.

Prowadzę działalność gospodarczą. Nie jestem VAT-owcem. Przychód poniżej 150 tys. zł

Chcę wystawić rachunek dla klienta zagranicznego (Niemcy) za usługę. Usługa polega na wypożyczeniu i obsłudze sprzętu sportowego przy organizacji imprezy sportowej (odbywającej się w Niemczech).

Mam nadzieję, że podałem wszystkie niezbędne informacje. 

W jaki sposób wystawić rachunek? Czy zostałem zobowiązany do złożenia wniosku o NIP UE? Jak sytuacja z VAT-em? Czy ma znaczenie czy odbiorca usługi jest VAT-owcem?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-22 08:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    coś tam jednak w swoich zasobach mamy na ten temat. Przykładowo: http://www.podatki.egospodarka.pl/110678,Zwolnienie-z-VAT-a-uslugi-opodatkowane-za-granica,1,69,1.html
    Tutaj wprawdzie chodziło o naprawę pojazdów, niemniej stosujemy tą samą zasadę. Usługi wynajmu rzeczy ruchomych (za wyjątkiem środków transportu) są bowiem tutaj tak samo "rozliczane".

    Ustawodawca wskazuje wprawdzie:
    Art. 28g. 1. Miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

    2. Miejscem świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz podobnych usług, takich jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych do tych usług, w tym świadczenia usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach, świadczonych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana.

    Nas zapewne interesowałby ust. 2, niemniej tyczy się on jedynie usług świadczących dla podmiotów niebędących podatnikami - u nas natomiast nabywcą jest podatnik.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-31 22:17 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

    Dla podatników wystawia się fakture ze stawką NP (nie podlega) i adnotacją "odwrotne obciążenie" a dla osób fizycznych (niezarejestrowany dla potrzeb VAT) usługa podlega opodatkowaniu w Polsce ale o ile nie zostanie przekroczony limit obrotu, to faktura jest wystawiana ze stawką "ZW".
    W vat-UE wykazuje się usługi wykonane dla podtników VAT, nie dla osób fizycznych.      Dodatkowe informacje dostepne na stronie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-06-26 16:09 przez konto usunięte

    Jaki rachunek dla niemieckiego obywatela za remont?

    Witam,
    w zeszłym roku wykonałem remont mieszkania w Niemczech, wystawiłem rachunek na kwotę wyższą niż powinienem i przekroczyłem limit sprzedaży w przeliczaniu na dni (150000), gdyż działalność otworzyłem w połowie grudnia i proporcjonalnie kwota limitu spadła.
    Teraz moje pytanie brzmi: czy muszę p...

  • lalka27

    Dodano 2014-02-11 16:27 przez lalka27

    Świadczenie usług dla niemieckiego kontrahenta

    Serwisuje centralę wentlacyjne. Wysłałem pracowników do Niemiec do jednego z moich klientów, by tam przeprowadzili konserwację centarli. Czy w związku z tym muszę wystąpić o VAT w UE, by wystawić fakturę i czy stawka VAT to "np" czy "0"? Klinet ma NIP UE.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Lech1

    Dodano 2018-09-15 16:25 przez Lech1

    Firma polska świadcząca usługi w Niemczech

    Dzień dobry,moja firma zarejestrowana na ryczałcie w Polsce będzie świadczyć usługi budowlane dla klienta niemieckiego. Czy muszę starać się o NIP europejski? Jeśli faktura będzie wystawiana bez VAT, co musi się na niej znaleźć oprócz standardowych informacji?Czy faktura musi być wystawiona w wersji...

  • Jan_12

    Dodano 2018-02-23 10:36 przez Jan_12

    Transakcje zagraniczne. Co z podatkiem VAT?

    Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie współpracy z kontrahentami zagranicznymi. Działalność jest zarejestrowana w Polsce. Proszę o podpowiedź w następujących sprawach:

    Kontrahentowi niemieckiemu sprzedaję towar, do którego część elementów kupuję w Polsce, część w Niemczech. Kupion...

  • Mayoi

    Dodano 2015-05-27 23:30 przez Mayoi

    Jak rozliczyć klienta zagranicznego w przypadku zwolnienia z VAT-u?

    Prowadzę działalność od niedawna. Jestem zwolniona z VAT-u (nie przekroczyłam 150 tys.). Mam zostać "twarzą" niemieckiej marki. PKD modelki wchodzi na PKD mojej firmy, więc muszę wystawić fakturę.Sesja odbędzie się w Polsce. Czy muszę wystąpić o VAT w UE? Czy na fakturze wpisać "odwrotne obciążenie"...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

    Ujęcie duplikatu faktury kosztowej w kosztach podatkowych firmy

    Koszty podatkowe ujmuje się na podstawie dowodów potwierdzających ich poniesienie. Tymi są m.in. faktury wystawione przez dostawców i towarów i usług. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje jedynie duplikatem takiego dokumentu? Kiedy go ...

  • Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

    Jak rozliczyć w PIT i VAT odnalezione faktury kosztowe

    Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

  • Duplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

    Duplikat faktury kosztowej w księdze przychodów i rozchodów

    Zdarzenia gospodarcze w ewidencjach księgowych ujmujemy na podstawie dowodów księgowych. Tymi w przeważającej większości są faktury. Niekiedy dokument taki jednakże zaginie i wówczas przedsiębiorca występuje do sprzedawcy o wystawienie ...

  • Duplikat faktury w księdze przychodów i rozchodów

    Duplikat faktury w księdze przychodów i rozchodów

    Jeżeli oryginał faktury ulegnie zniszczeniu czy też zagubieniu, podatnik występuje o wystawienie duplikatu. Zazwyczaj z wnioskiem o jego wystawienie występuje nabywca do sprzedawcy. Rodzi się przy tym problem - jak owy duplikat ująć w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania