eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy faktura papierowa musi być opatrzona pieczątką i podpisem?


2015-05-12 09:19 autor: loona

3 481 odsłon

Czy faktura papierowa musi być opatrzona pieczątką i podpisem?

Otrzymałam prośbę od klienta, któremu wysłałam fakturę elektroniczną o przesłanie faktury w formie papierowej z podpisem i pieczątką.

Czy istnieje jeszcze obowiązek wysyłania faktury papierowej opieczętowanej i podpisanej? Czy faktura przesłana elektronicznie, wydrukowana przez klienta będzie tak samo ważna? Czy tą kwestię reguluje ustawa/rozporządzenie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-13 22:48 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

    nie ma takiego obowiązku

    doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-29 18:12 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

    Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość przesyłania faktur w formacie PDF, w formie skanu lub faksem. Zatem otrzymane faktury w formacie PDF, w formie skanu lub faksem, czy wygenerowanych w formacie PDF i przesłanych mailem jako załącznik nieopatrzonych bezpiecznym (certyfikowanym) podpisem elektronicznym spełniają wymogi, o których mowa w art. 106m oraz 112 ustawy. Dają prawo do odlcizenia podatku naliczonego i są uznawane za prawidłowo wystawione i doręczone.

    loona skomentował/a odpowiedź 2015-07-30 15:40

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-07-31 11:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Trzeba jednak pamiętać, że wymagana jest tutaj aprobata nabywcy na otrzymywanie faktur elektronicznych. Stąd jeżeli firma wprost wskazała, że chce otrzymać dokument papierowy, trudno będzie bronić, że wyraziła zgodę na otrzymywanie faktur elektronicznych (abstrahując od samego podpisania takiej faktury i opatrzenia jej pieczątką).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Shirogod

    Dodano 2019-04-17 21:52 przez Shirogod

    Czy muszę opłacać ZUS?

    Witam,zostałem montażystą wideo na pewnym kanale na YouTubie i mój pracodawca jest obcokrajowcem. Podpisaliśmy kontrakt, w którym jest napisane, że "Panu X są potrzebne moje usługi edytorskie i ja zobowiązuję się je dostarczyć", i "każdego 25 dnia miesiąca jestem zobowiązany do wysłania elektroniczn...

  • madisoncounty6

    Dodano 2015-05-11 08:45 przez madisoncounty6

    Jak fakturować usługi księgowe dla podatnika szwedzkiego?

    Witam,zaczęłam prowadzić pełną księgowość dla podatnika szwedzkiego (VAT-owiec, ale bez SE przed numerem NIP). Miejsce siedziby podatnik ma w Szwecji.Moim zdanie faktura powinna nie zawierać stawki VAT - rozliczenie jest po jego stronie. Czy mam rację?Dziękuję za podpowiedź.

  • paseczek

    Dodano 2015-05-05 10:19 przez paseczek

    Zaksięgowanie składki ubezpieczenia OC

    Prowadzę KPiR, samochody rozliczane są poprzez kilometrówkę. Jedno z aut zostało sprzedane. Po zrobieniu kalkulacji na polisie przyszło wezwanie do uiszczenia zaległej składki. Zaległość została uregulowana przelewem. Czy taką składkę mogę zaksięgować jako koszt? Jeśli tak, to w jakiej formie, skoro...

  • Natan

    Dodano 2015-05-02 20:24 przez Natan

    RMK czynne

    Czy jednostka stosująca uproszczenia i prowadząca jedynie układ rodzajowy kosztów musi dokonywać czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów?

  • oman

    Dodano 2015-05-01 10:01 przez oman

    Ile będę miał na rękę po wystawieniu faktury?

    Witam,mam założyć działalność i co miesiąc wystawiać fakturę na 2000 zł. Moje pytanie: ile będę miał na rękę po opłaceniu wszystkiego przy małym ZUS-ie? Jak to się wylicza?Poproszę przykład np. na 4-5 miesięcy.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wynagrodzenie pracownika: obowiązki pracodawcy i ewidencja księgowa

    Wynagrodzenie pracownika: obowiązki pracodawcy i ewidencja księgowa

    Wykonywanie pracy zarobkowej może być realizowane w różnorodnych formach prawnych, takich jak umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, kontrakt menedżerski, umowa o pracę nakładczą czy tzw. samozatrudnienie i może być zawarta na różne okresy.

  • Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Jak wystawić krajową fakturę z odwrotnym obciążeniem?

    Sprzedajesz stal, złom, sprzęt komputerowy czy do gier, bądź inne podobne towary firmom? Pamiętaj, że jako sprzedawca w wystawianych fakturach nie powinieneś naliczać podatku VAT - ten bowiem rozlicza kupujący. Jak wystawić fakturę na ...

  • Obowiązki przedsiębiorcy: co grozi za ich niedopełnienie?

    Obowiązki przedsiębiorcy: co grozi za ich niedopełnienie?

    Każdy przedsiębiorca musi spełnić pewne obowiązki formalne, które określają czy jego działalność jest prowadzona zgodnie z przepisami. Generalnie można dokonać ich podziału na związane z opłacaniem podatków i składek ZUS, a także ...

  • Jak księgować faktury za faktoring?

    Jak księgować faktury za faktoring?

    Na pierwszy rzut okaz rozliczenie usługi faktoringu może wydawać się banalnie proste. Fakturę od firmy faktoringowej wrzucamy w koszty i po sprawie. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, a jej rozwiązanie zależy w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania