eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Czy zamiana ryczałtu na VAT może się opłacać prowadząc restaurację sezonową?


2015-02-24 22:49 autor: gastroczeslaw

2 000 odsłon

Czy zamiana ryczałtu na VAT może się opłacać prowadząc restaurację sezonową?

Od trzech lat prowadzę restaurację w sezonie letnim i do tej pory odprowadzałem zryczałtowany podatek. Moje przychody były na granicy przejścia na podatek VAT. W tym roku zastanawiam się nad wprowadzeniem do sprzedaży napojów alkoholowych, co automatycznie wiąże się z przejściem na VAT.

Czy kwota odprowadzana do urzędu znacznie wzrośnie? Czy mogłabym odliczyć VAT z wszystkich firmowych faktur m.in., za zakup żywności i sprzętu gastronomicznego?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dudek123

    Dodano 2016-11-03 16:39 przez Dudek123

    Rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na sprowadzaniu używanego towaru z Niemiec

    Witam,mam kilka pytań odnośnie rozpoczęcia działalności przy początkowym wybraniu formy rozliczania jako ryczałt, firma na starcie (nie określone w 100% jaki okres) będzie sprowadzała min. elektronarzędzia, wózki i nosidełka dla dzieci, akcesoria dziecięce, faktura jaką będę otrzymywał z towarem będ...

  • monika0710

    Dodano 2014-05-12 11:11 przez monika0710

    Pierwsza działalność gospodarcza - sklep z ubrankami. Jakie będą opłaty?

    Witam,
    planuję otworzyć swoją pierwsza działalność gospodarczą, sklep z ubrankami dla dzieci - używane i nowe.  Nigdy wcześniej nie dowiadywałam się, jakie są koszty związane z własną firmą, dlatego proszę o pomoc. 
    Ubranka kupować będę w hurtowni, która sprowadza je z Anglii. Dostanę normalnie na t...

  • patycha

    Dodano 2014-01-22 04:28 przez patycha

    Czy mogę odliczyć VAT?

    Czy jeżeli jestem na ryczałcie (wiem, że nie mogę odliczyć Kosztów Uzyskania Przychodów) i mój zleceniodawca co miesiąc wystawia mi fakturę VAT za koszty ogólne budowy (chodzi tu m.in. o koszty korzystania z baraków itp., ujęte na fakturze jako koszty ogólne budowy), to czy mogę (nie mogąc odliczyć ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-15 17:38 przez konto usunięte

    Czy rozliczając najem ryczałtem mogę odliczać VAT od poniesionych kosztów?

    Rozliczam przychody z najmu ryczałtem jako osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Ze względu na wysokość przychodów z najmu, płacę od dochodów z najmu podatek VAT.
    Czy ponosząc koszty np. na znaczny remont lokalu, mogę odliczyć od przychodów VAT, koszty z faktur VAT na zakup m...

  • Piotr812

    Dodano 2013-10-23 10:36 przez Piotr812

    Czy można wystawić fakturę ze stawką zwolnioną przy sprzedaży ciągnika rolniczego?

    Rolnik na VAT zakupił ciągnik rolniczy przed przejściem na VAT w 2010 roku (otrzymał fakturę VAT). W 2012 r. rolnik przeszedł na VAT. W sierpniu sprzedał ciągnik rolniczy ze stawka zw. Wystawił fakturę i opisał, że korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2. Czy postępowanie ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania