eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Działalność gospodarcza i etat razem


2015-02-22 20:24 autor: jukot

17 027 odsłon

Działalność gospodarcza i etat razem

Dobry wieczór,

pracuję na etacie (brutto z premią ok. 2300 zł). Od przyszłego miesiąca planuję rozpocząć dodatkowo działalność gospodarczą (całkiem inna branża), czyli łączę etat z działalnością gospodarczą.

Przychód z samej działalności nie będzie zbyt wielki - ok. 1500 zł (czasem mniej). Wiem, że będę zobowiązana do opłacania składki zdrowotnej. Interesuje mnie podatek na zasadach ogólnych. Proszę mi powiedzieć czy:

1. Wynagrodzenie za etat mam liczyć jako przychód dla działalności gospodarczej mimo tego, że działalność nie jest działalnością na rzecz pracodawcy?

2. Jak mam obliczyć podatek dochodowy? Czytam różne fora i kiedy wydaje mi się, że już rozumiem ktoś coś dodaje i koniec...

3. Wiem, że mam poinformować pracodawcę o PIT-2. Czy w takim razie moje wynagrodzenie netto wzrośnie o kwotę, która do tej pory była odprowadzana jako podatek? 

Najważniejsze jest dla mnie abyście Państwo wyjaśnili mi zasady obliczania tego podatku. Co mogę ująć w koszty?

Dziękuję!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-22 21:08 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Wynagrodzenie jako dochód z pracy jest rozliczone z ZUS i US przez pracodawcę. Nie dolicza się go do działalności gosp. 
  Podatek na zasadach ogólnych czyli przychód - koszta uzyskania przychodu = dochód. Będzie Pani VATowcem?
  Poinformować należy pracodawcę, ale podatek rozlicza pracodawca w formie zaliczek. Są to 2 różne dochody. Pani to rozliczy w PIT rocznym.  
  To co może ująć Pani w koszty to zależy jaka działalność i jakie koszty będzie w związku z tym ponosić. Główne to zakup towaru, maszyn, urządzeń, koszta pracownika, najem, materiały eksploatacyjne, opłaty telefoniczne, internet i wiele innych. Najprościej to zlecić w biurze rachunkowym i ono się tym zajmie.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-22 21:17 autor odpowiedzi: jukot

  Czyli ja nie będę rozliczała miesięcznie pd z tytułu działalności? Przeczytałam, że jeśli jednoczesnej prowadzi się dg i etat to pierwszeństwo w podatku ciąży na działalności. Więc mam wrażenie, że teraz nic już nie rozumiem ;)
  Czy będę VATowcem sądzę, że mi się to nie opłaca (tak mniemam na podstawie literatury). Będę prowadziła agencje pośrednictwa pracy, ale dla osób raczej indywidualnych (agencja niań). Nie zamierzam zatrudniać pracownika, chyba że na umowę zlecenie, ale to się okaże.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-22 21:18 autor odpowiedzi: jukot

  Co do biura rachunkowego tak też zrobię ale na początek chce wiedzieć z czym muszę się liczyć.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-22 22:23 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Praca a działalność to 2 różne źródła dochodu. Rozliczy je Pani w PIT rocznym razem. 
  Proszę prowadzić książkę przychodów i rozchodów i w przypadku dochodów opodatkowywać go. Nie ma pierszeństwa w podatku, i tu i tu dochodowy Pani zapłaci.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-23 20:14 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Usystematyzujmy powyższe:
  1. Na etapie ustalania zaliczek na podatek w trakcie roku płatnik (pracodawca) określa je z wynagrodzenia z umowy o pracę, a Pani odrębnie z działalności gospodarczej. W przychodach z firmy nie można ujmować wynagrodzenia z umowy o pracę - mamy dwa różne źródła przychodu.
  2. Przy jednym stosunku pracy z reguły składa się pracodawcy oświadczenie PIT-2 o tym, aby obliczając zaliczkę na podatek stosował on tzw. kwotę zminiejszającą podatek przewidzianą w pierwszym przedziale skai podatkowej (a dokładnie 1/12 tej kwoty za każdy miesiąc, czyli trochę ponad 46 zł miesięcznie).
  Dla zrozumienia mechanizmu zalecam "zabawę" z naszym kalkulatorem http://www.podatki.egospodarka.pl/kalkulator/wynagrodzen-placowy - gdzie raz proszę zaznaczyć ptaszka Uwzględniaj kwotę wolną od podatku - a raz pozostawić pole niezaznaczone. Zobaczy Pani różnicę na wynagrodzeniu oraz kwocie zaliczki na podatek dochodowy.
  3. Podatek dochodowy jest podatkiem rocznym, niemniej ustawodawca co do zasady wymaga wpłacania tutaj zaliczek w trakcie roku.
  I tak obowiązek ten spełnia z jednej strony płatnik, który oblicza zaliczkę na podatek od wynagrodzenia, potrąca ją z tego wynagrodzenia i przekazuje do urzędu skarbowego.
  Przy działalności gospodarczej ustawodawca także wymaga wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku (za miesiące bądź kwartały kalendarzowe). 

  I teraz tak - kwota zmniejszająca podatek, o której mowa była wyżej, przysługuje jedna na cały rok i to bez względu na liczbę źródeł przychodów.
  Przy prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej skalą tutaj ta kwota winna być uwzględniana przy liczeniu zaliczek. Dlatego też, jeżeli do tej pory kwotę tę rozliczał zakład pracy - płatnik, należy go powiadomić o tym, aby tego zaprzestał, gdyż obecnie będzie Pani tę kwotę zmniejszającą odliczać przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy z działalności gospodarczej.
  Mówiąc inaczej wskutek zaprzestania odliczania tej kwoty przez płatnika, Pani wynagrodzenie netto spadnie o wskazane wyżej 46 zł.


  Co do samej zaliczki na podatek - tę liczy się za okresy miesięczne bądź kwartalne jednakże na podstawie przychodów i kosztów (a także odliczeń) od początku roku (bądź miesiąca w któym firma startuje) do końca tego okresu rozliczeniowego, za który zaliczka jest należna.
  Mówiąc w uproszczeniu, przy liczeniu zaliczki za miesiąc maj od firmy otwartej w lutym bierzemy pod uwagę przychody, koszty i odliczenia z okresu luty-maj.
  Od tak obliczonej (łącznej) zaliczki odejmujemy jednak zaliczki zapłacone za wcześniejsze okresy danego roku, dzięki czemu uzyskujemy wartość tej zaliczki tylko za jeden miesiąc.

  Przykład
  Przychód narastająco do maja wynosił: 14000 zł
  Koszty uzyskania to: 2000 zł
  Zapłacone do maja składki na ubezpieczenie zdorowotne podlegające odliczeniu to 600 zł
  Zapłacone wcześniej (do kwietnia) zaliczki na podatek to 700 zł

  Dochód narastająco wynosi zatem: 14 000 - 2 000 = 12 000 zł
  Liczymy zaliczkę na podatek: 12 000 x 18% - 556,02 zł (to jest kwota zmniejszająca podatek, o której mowa była wyżej) = 2 160 - 556,02 = 1 603,98 zł
  1 603,98 - 600 zł (zdrowotne podlegające odliczeniu) = 1 003,98 = 1 004 zł
  1 004 - 700 (czyli wcześniej zapłacone zaliczki na podatek) = 304 zł - tyle wynosi bieżąca zaliczka na podatek (a więc za miesiąc maj).

  kamilk9 skomentował/a odpowiedź 2015-08-22 07:22

  Witam, prosiłbym o pomoc w interpretacji sytuacji jeśli pracuję na etacie i zamierzam prowadzić dodatkowo działalność gospodarczą. Będę musiał ponieść pewne koszty na początku działalności, tzn zakup komputera, internet, leasing samochodu. Nie mam jednak do końca pewności czy moje przychody pokryją w krótkim czasie moje koszty, szczególnie patrząc do końca roku kalendarzowego. Moje pytanie jest następujące. Czy mogę rozliczyć te koszty w rocznym zeznaniu podatkowym razem z dochodami uzyskanymi z pracy na etacie i czy jeśli nie osiągnę żadnego albo minimalny przychód z działalności to i tak dostanę zwrot podatku zgodnie z rocznym rozliczeniem PIT? Dodakowo, czy jeśli zostanę VATowcem, to czy ten VAT również będę mogł odzyskać jeśli nie osiągnę wystarczającego przychodu z działalności? dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • agajureknt

  Dodano 2014-12-18 15:29 przez agajureknt

  Jak obliczyć podatek dochodowy?

  Od listopada założyłam działalność gospodarczą i chciałam dowiedzieć się czy dobrze obliczam zaliczkę na podatek dochodowy za miesiąc grudzień. Jestem na zasadach ogólnych i rozliczam się wg skali.Przychód w listopadzie wyniósł 0 zł. W grudniu - 4950 zł. Koszty w listopadzie wyniosły 100 zł oraz w g...

 • Piotrek1973

  Dodano 2014-08-13 13:41 przez Piotrek1973

  Jak obliczyć podatek dochodowy przy działalności na zasadach ogólnych?

  Witam,
  Pracuję na pełen etat. Dodatkowo chcę prowadzić DG jednoosobową. Interesuje mnie tylko, jak obliczyć podatek w/g skali przy następujących parametrach:
  Żeby się łatwo liczyło przyjmuje: przychód 5500 zł miesięcznie, koszty 5000 zł miesięcznie, obowiązkowa składka zdrowotna 270 zł miesięcznie, ...

 • Nowiik87

  Dodano 2014-04-22 09:44 przez Nowiik87

  Ryczałt 3%. Jak obliczyć podatek dochodowy? Pomocy!

  Witam,
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na ryczałcie. Obowiązuje mnie 3% podatek. Osiągnięty przychód to 300 zł. Opłacam ZUS (ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 272 zł - jestem również zatrudniony w firmie prywatnej).
  Pytanie jak obliczyć podatek, który muszę opłacić w US?

 • milanka85

  Dodano 2014-03-19 19:35 przez milanka85

  Jak obliczyć zaliczkę i ile zarobię?

  Witam,
  mam pytanie odnośnie obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od 1 marca. Mój dochód to 3000 zł.
  Ile wyniesie mnie zaliczka, jeżeli ubezpieczenie społeczne wynosi 160,78 zł, a zdrowotne z chorobowym 270,40 zł? Ile dostanę na rękę? Podatek rozlicz...

 • Maria.Z.

  Dodano 2017-02-23 16:20 przez Maria.Z.

  Podatek dochodowy, składki zdrowotne - ryczałt

  Witam,mam dwa pytania odnośnie podatku dochodowego (jednoosobowa działalność gospodarcza - ryczałt 3% jednocześnie pracuję na etacie). Będę płacić tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne), uprzejmie proszę o pomoc.1. Czy wpłacając co miesiąc do US (przelewem) podatek od dochodów, muszę sporządzić j...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania