eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Jak przeprowadzić remanent? Ryczałt i sklep odzieżowy


2015-01-03 20:56 autor: armad30

13 867 odsłon

Jak przeprowadzić remanent? Ryczałt i sklep odzieżowy

Prowadzę działalność - handel detaliczny odzieżą. Jestem na ryczałcie. Towar kupuje, na targowiskach hurtowych i w internecie. Działalność prowadzę drugi miesiąc i mam już ok. 50 faktur. Remanent początkowy wykonałem w ten sposób, że zliczyłam wszystkie artykuły z faktur, wg asortymentu (bluzka, sweter, spodnie itd.) i zsumowałem dla tych artykułów ceny brutto.

Mam problem z remanentem na koniec roku, a konkretnie z wyceną. O ile policzenie towaru jest sprawą prosta, o tyle jego wycena nie (przynajmniej dla mnie). Wiem, że należy wycenić towar z faktur, ale jak to zrobić? Nie jestem w stanie przyporządkować konkretnego artykułu (spodni, czy bluzki) do pozycji faktury, którą posiadam (należało by to zrobić aby uzyskać informację o cenie zakupu).

Część towaru się sprzedało, cześć towaru dokupowałam po rozpoczęciu działalności, więc nie pamiętam, co jest z jakiej faktury. Dlatego proszę o informację, jak sobie podobni przedsiębiorcy z tym radzą. Może trzeba na metkach pisać nr faktur? Może należałoby mieć system magazynowy sprzężony z kasą fiskalną i wprowadzać asortyment po każdym zakupie?

Dodatkowo proszę o informację, czy przy pierwszym remanencie (rozpoczęciu działalności) należy wykonać w moim przypadku (ryczałt ewidencjonowany) rejestr środków trwałych i wyposażenia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-05 02:28 autor odpowiedzi: alexxndria1

  Mam podobne pytania i dylemty, więc również czekam na odpowiedź.
  alexxndria1 zaktualizował/a odpowiedź 2015-01-07 23:12
  Większą część faktur mam na kg, resztę na sztuki. Sprzedaję towar wyceniony.
  Jak zrobić remanent na koniec roku??????

  Oceń odpowiedź 20 12

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • monixes

  Dodano 2013-04-25 12:44 przez monixes

  Czy robić spis z natury w firmie usługowej?

  Witam,
  Założyłam działalność usługową fotograficzną. Kupiłam sprzęt za dotacje z PUP (obiektywy, laptop, aparat, płyty DVD, inne akcesoria).
  Czy powinnam zrobić spis z natury i ująć w nim te wszystkie rzeczy, pomimo iż prowadzę działalność usługową?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-25 12:42 przez konto usunięte

  Wyposażenie a remanent początkowy

  Planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej jako fotograf. Posiadam już część wyposażenia (aparaty, obiektywy, lampy, itp), które kupiłem 2-3 lata temu. Czy mogę to wyposażenie ująć w remanencie początkowym i czy będzie to moim kosztem?
  Jest to wyposażenie niezbędne do prowadzenia tej działalności...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-05 23:47 przez konto usunięte

  Ryczałtowiec a wykaz środków trwałych

  Witam,
  od kwietnia planuję rozpocząć DG jako ryczałtowiec bez VAT-u. Mam zamiar sprzedawać odzież używaną przez internet, czyli stawka 3%. Moje pytania:
  1). Jeśli kupię np. odzież w lumpeksie i dostanę na nią paragon, to wystarczy on jako dowód zakupu i mogę dalej tą odzież odsprzedawać? Czy muszę j...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-29 10:06 przez konto usunięte

  Wprowadzenie materiałów własnych przy rozpoczęciu działalności

  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć, jak mam wykazać w remanencie początkowym materiały nieudokumentowane, które posiadałem przed rozpoczęciem działalności.
  Otwieram zakład stolarski, w którym chciałbym wykorzystać prywatne materiały, jakie mi zostały z mojego domowego warsztatu - parę pudełek wkrętów i...

 • g.kamil

  Dodano 2021-12-19 15:14 przez g.kamil

  Spis z natury na rozpoczęcie działalności

  Witam.Rozpocząłem działalność gospodarczą 4 grudnia tego roku i do dziś nie sporządziłem remanentu początkowego na otwarcie działalności. Czy mogę to jeszcze zrobić, pomimo tego, że upłynęło 15 dni od rozpoczęcia działalności? Dodam, że przez te 15 dni nabyłem towar, natomiast nie rozpocząłem sprzed...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania